უღირს კი რუსეთს მარიონეტული რეჟიმების დაფინანსება-რამდენ მილიარდ რუბლს ხარჯავს მათ შეიარაღებაზე კრემლი
11/06/2020 09:47:57 კონფლიქტები
არავისთვის სიახლეს არ წარმოადგენს, რომ რუსეთის პრეზიდენტი ყველას და ყველაფერს გაწირავს, ოღონდ ქვეყანამ მსოფლიოში „გლობალური მოთამაშის“ სტატუსი შეინარჩუნოს. დიდი ხანია, ეკონომიკური სტაგნაციის მიუხედავად, კრემლი ოკუპირებული აფხაზეთის, ცხინვალის და უკრაინის მილიტარიზაციაში უდიდეს ფულს ხარჯავს. ფინანსების მხოლოდ მინიმალური წილი ხმარდება იმ ადამიანებს, ვისთვისაც რუსული ოკუპაციის პირობებში ცხოვრება ისედაც გაუსაძლისია. მათ ხომ რუსული სამხედრო ინტერვენციების შედეგად განადგურებული ინფრასტრუქტურა და ქუჩებში მოხეტიალე ჯარისკაცები მიიღეს, თანაც „არაღიარების“ ლიმბოში გაჭედილები, სავაჭრო ურთიერთობებსაც თითქმის ვერავისთან ამყარებენ.
ოფიციალური მოსკოვის მიერ გამოყოფილი თანხების უდიდესი ნაწილი სამხედრო ბაზების მშენებლობასა და რუსეთის არმიის უკანონოდ განთავსებული შენაერთების შენახვაში იხარჯება. ამ ყველაფრიდან მოგებას მხოლოდ მარადმწვანე პრეზიდენტობის გზაზე შემდგარი ვლადიმერ პუტინი ნახულობს. მაშინ, როდესაც მის ქვეყანაში ადამიანები შიმშილის ზღვარზე არიან, პრეზიდენტისთვის მთავარია რუსეთს „ძერჟავას“ ფასადური იმიჯის შეუნარჩუნოს.
რუსეთის ფედერაცია დე ფაქტო აფხაზეთისა და ცხინვალის ე.წ. ბიუჯეტებს წლებია აფინანსებს. მხოლოდ 2018 წელს, დე ფაქტო აფხაზეთის ე.წ. სახელმწიფო ბიუჯეტისთვის კრემლმა 64 მლნ აშშ დოლარამდე, ხოლო ცხინვალის რეგიონის „ბიუჯეტისთვის“ 113 მლნ აშშ დოლარამდე თანხა გამოყო. აფხაზეთის ე.წ. არმიის მოდერნიზაციის ხარჯები კი, რუსეთის ბიუჯეტს დამატებით ტვირთად აწვება, მაშინ როდესაც თავად რუსეთში საკმაოდ არასახარბიელო ეკონომიკური მდგომარეობაა. ცნობილია, რომ 2015 წელს რუსეთმა აფხაზეთის ე. წ არმიის სამწლიანი გეგმიური მოდერნიზაციისთვის 5 მილიარდი რუბლი (დაახლოებით 73 მილიონი დოლარი) გამოყო. დე ფაქტო სამხრეთ ოსეთის „არმიის“ შენახვაზე კი კრემლმა 2008-2018 წლებში 60 მილიარდი რუბლი ( 900 მილიონი დოლარი) დახარჯა. 2019 წლის 23 აგვისტოს აფხაზეთის ე.წ. თავდაცვის მინისტრმა მერაბ ქიშმარიამ და რუსეთის ფედერაციის თავდაცვის მინისტრმა, სერგეი შოიგუმ მოსკოვში ოკუპირებული რეგიონის შეიარაღებული ძალების მოდერნიზაციის დაფინანსების შესახებ „ორმხრივ შეთანხმებას“ მოაწერეს ხელი.
ამასთანავე თავად რუსეთშიც ბევრი თვლის, რომ ოკუპირებული აფხაზეთის არმიის ზედმეტად შეიარაღება არანაირ შედეგს არ მოიტანს და პირიქითაც ზედმეტი ტვირთია. გეოპოლიტიკური პრობლემების აკადემიის პრეზიდენტი ლეონიდ ივაშოვი აცხადებს, რომ აფხაზეთის ე.წ. შეიარაღებული ძალები რეგულარული არმიისგან შესაძლებლობებით ძალიან შორს არიან. ივაშოვი მიიჩნევს, რომ რუსეთის მიერ მათი დაფინანსება კორუფციის რისკის შემცველია და შესაძლებელია თანხები ადრესატამდე არც მივიდეს.
უკრაინის ვიცე-პრემიერმა ოკუპირებული ტერიტორიების რეინტეგრაციის საკითხებში, ალექსეი რეზნიკოვმა, ცოტა ხნის წინ საინფორმაციო სააგენტო „ინტერფაქს-უკრაინას“-თან საუბრისას განაცხადა, რომ ყოველწლიურად რუსეთი ოკუპირებული დონეცკისა და ლუგანსკის ოლქების შესანახად 5 მილიარდამდე დოლარს ხარჯავს.
მისი თქმით, ოკუპირებული ტერიტორიები რუსეთს ფულს სატელევიზიო ანძების მოდერნიზაციისთვისაც სთხოვენ, რათა უკრაინული ტელე და რადიო სიგნალები ჩაახშონ. მაღალი ალბათობით კრემლი ამას დააფინანსებს. საბჭოთა კავშირის ღირსეულმა მემკვიდრემ შესანიშნავად იცის, რომ საინფორმაციო ვაკუუმი მასების კონტროლის საუკეთესო საშუალებაა. ოფიციალური მოსკოვის პრინციპი საკუთარ ქვეყანაშიც ანალოგიურია - ადამიანებს პარალელური რეალობას უქმნის და ნებისმიერს, ვინც ბედავს და კრემლისთვის მიუღებელ პოზიციას აფიქსირებს, სახელმწიფო მანქანა სწრაფად ანადგურებს. „ჩვენი ინფორმაციით, რუსეთს დაახლოებით 1.3 მილიარდ დოლარამდე მხოლოდ სამოქალაქო საზოგადოების შენახვა უჯდება. 3.7 მილიარდი დოლარი კი, სამხედრო მიმართულებით იხარჯება. თანაც, ეს თანხა დათვლილია ყირიმის ხარჯების გარეშე.“- აცხადებს რეზნიკოვი.
ყოველწლიურად, რუსეთის ფედერაციაში მილიონობით ადამიანი მხოლოდ იმიტომ იღუპება, რომ პუტინს ჯანდაცვის სისტემაში ფულის ჩადება ენანება. საკუთარ მოქალაქეებზე ზრუნვა მისთვის სრულიად უმნიშვნელოა. ნავთობის ფასის ვარდნა და კორონავირუსის პანდემიით გამოწვეული კრიზისი რუსეთის ისედაც დასუსტებულ ეკონომიკას კარგს არაფერს ჰპირდება, უმუშევრობის დონე რეკორდულად იზრდება. და მაინც, ამ ვითარებაში, კრემლი ოკუპირებულ ტერიტორიებზე საკუთარ მარიონეტული რეჟიმების სამხედრო აქტივობებს აფინანსებს. არ უნდა „ძლევამოსილის“ სტატუსი დაკარგოს, ამით კი, ყველაზე მეტად რუსეთშიც და ოკუპირებულ ტერიტორიებზეც რიგითი ადამიანები ზარალდებიან. არა და, სწორედ მსგავსმა პოლიტიკამ მიიყვანა საბჭოთა კავშირი კოლაფსამდე, მაგრამ როგორც ჩანს, იმპერიული ოცნებებით შეპყრობილმა „კგბ“-ს ყოფილმა ოფიცერმა, უახლესი წარსულის გაკვეთილებიდან ვერაფერი ისწავლა.

Стоит ли России финансировать марионеточные режимы - сколько миллиардов тратит на их вооружение Москва?
11/06/2020 09:47:57 Конфликты
Ни для кого не новость, что российский президент пожертвует всем и вся, но страна сохранит статус «глобального игрока» в мире. В течение долгого времени, несмотря на экономический застой, Кремль тратит огромные деньги на милитаризацию оккупированной Абхазии, Цхинвали и Украины. Лишь минимальная доля финансов уходит на людей, для которых жизнь в условиях российской оккупации и так невыносима. Всё что они получили, это инфраструктура, разрушенная в результате российских военных интервенций и бездомных солдат на улицах, а также ловушку "непризнания" и установления торговых отношений только с Россией.
Большая часть денег, выделенных официальной Москвой, расходуется на строительство военных баз и хранение незаконно размещенных подразделений российской армии. Только Владимир Путин, который находится на пути к вечному президентству, видит выгоду от всего этого. Пока люди в его стране находятся на грани голодной смерти, главная задача Путина - удержать фасадный вид державы.
Бюджеты де-факто Абхазии и Цхинвали постоянно финансируются Российской Федерацией - без этого непризнанные «республики» не смогли бы выжить и дня. Только в 2018 году Кремль выделил 64 миллиона долларов для государственного бюджета де-факто Абхазии и 113 миллионов долларов в бюджет Цхинвальского региона. По данным пропагандистского ресурса «Спутник», в 2015 году Россия выделила 5 миллиардов рублей ( приблизительно 73 милиона доларов) на плановую трехлетнюю модернизацию так называемой армии Абхазии. А в 2008-2018 годах на “армию" де-факто Южной Осетии Кремль потратил 60 миллиардов рублей (900 миллионов долларов). Эти расходы накладывают дополнительное бремя на российский бюджет, в то время как экономическая ситуация в России довольно неблагоприятная. Также 23 августа 2019 года Министр обороны оккупированной Абхазии Мераб Кишмария и министр обороны России Сергей Шойгу подписали в Москве «двустороннее соглашение» о финансировании модернизации вооруженных сил в оккупированной Абхазии.
В то же время многие в России считают, что чрезмерное вооружение оккупированной абхазской армии не принесет никаких результатов, и также является нежелательным бременем для бюджета федерации. Леонид Ивашов, президент Российской академии геополитических проблем считает что т. н абхазский вооруженные силы очень далеки от возможностей настоящей регулярной армии. Ивашов считает, что финансирование Россией также рискованно в призме коррупции и что деньги могут даже не дойти до адресата.
Недавно вице-премьер-министр Украины по реинтеграции оккупированных территорий Алексей Резников заявил агентству «Интерфакс-Украина», что Россия тратит до 5 миллиардов долларов в год на финанасирование оккупированных Донецкой и Луганской областей. Он сказал, что оккупированные территории также просят Россию заплатить за модернизацию телебашен, дабы подавить украинские теле-и радиосигналы. Кремль, вероятно, согласится финансировать и это. Достойный преемник Советского Союза прекрасно знает, что информационный вакуум - лучший способ контролировать массы. Принцип официальной Москвы аналогичен и в ее собственной стране - она создает параллельную реальность для людей, и любой, кто осмелится занять неприемлемую для Кремля позицию, быстро будет раздавлен государственной машиной. «По нашей информации, финансирование только гражданского общества России обходится до 1,3 миллиарда долларов. 3,7 миллиарда долларов потрачено на военных. Кроме того, эта сумма рассчитывается без учета расходов Крыма », - сказал Резников.
В то же время миллионы людей ежегодно умирают в Российской Федерации только потому, что Путин не хочет вкладывать деньги в систему здравоохранения. Забота о своих гражданах для него совершенно несущественна. Падение цен на нефть и кризис, вызванный пандемией Коронавируса, не обещают ослабленной экономике России ничего хорошего, рост безработицы дошёл до рекордно высокого уровня, и в этой ситуации Кремль финансирует военные действия марионеточных режимов. Потому что не хочет терять статус "могущественной" страны. А в результате больше всего страдают простые люди и в России и на оккупированных территориях. А ведь именно эта политика привела к распаду Советского Союза. По-видимому, бывший офицер КГБ, одержимый имперскими мечтами, ничего не смог извлечь из уроков недавнего прошлого.