პუტინმა ვიდეოკონფერენციის დროს აუშენებელი საავადმყოფო ჩაიბარა
რუსეთის ფედერაციაში, ულან-უდეში კორონავირუსით დაინფიცირებული პაციენტებისთვის განკუთვნილი, თავდაცვის სამინისტროს ჰოსპიტალი, რომელიც ვლადიმერ პუტინს უკვე ჩააბარეს, დაუსრულებელი აღმოჩნდა.
ამის შესახებ ადგილობრივმა დეპუტატმა, ბაირ ცირენოვმა განაცხადა და შესაბამისი ფოტოებიც გამოამზეურა. ულან-უდეს სამხედრო ჰოსპიტალი რუსეთის პრეზიდენტმა ვიდეოკონფერენციის დროს, 15 მაისს ჩაიბარა. ორი კვირის შემდეგ, დეპუტატმა ობიექტის მონახულება გადაწყვიტა და გაარკვია, რომ სამშენებლო სამუშაოები შენობის შიგნით ჯერ კიდევ გრძელდება. მის მიერ გასაჯაროებულ ვიდეოში ჩანს, რომ ხელოსნები ელექტროსადენებს ამონტაჟებენ და კედლებიც დაუსრულებელია. როგორც ჩანს, კრემლისთვის ისევ აქტუალურია „პოწიომკინის სოფლების“ შენება, რაც ასე უყვარდათ ეკატერინეს დროს. მთავარი ისაა, რომ ქვეყნის მმართველმა ჩაიბარა, სახელისუფლებო მედიამ გააშუქა და პლანეტამ კიდევ ერთხელ დაინახა, რამდენად ძლევამოსილია კრემლი, რომ ბურიატიის დედაქალაქ ულან-უდესაც კი არ აკლებს ყურადღებას. ამ დიდ მიღწევას ილონ მასკის კომპანიის კოსმოსური წარმატებაც ხომ ვერ დაჩრდილავს? მერე რა, რომ ამ დროს ივანოვის ოლქის სახლ-ინტერნატის 130-ზე მეტ პაციენტსა და მედპერსონალს კორონავირუსული ინფექცია გამოუვლინდათ. მერე რა, რომ ყოველი მე-15 გარდაცვლილი რუსეთში სწორედ მედიკოსია. მერე რა, რომ ნიჟეგოროდის ოლქში ეპიდემიის აფეთქებისას რუსეთის ერთ-ერთ ყველაზე დიდ, წმინდა სამების მონასტრის ხუთი დედაო უკვე დაიღუპა.
როგორც „ნოვაია გაზეტა“-მ დაადგინა, რუსეთის ლაბორატორიები ანტისხეულებზე ტესტების შექმნას ცდილობენ, თუმცა სანამ რამეს მოახერხებენ, რუსეთის ბაზარი უცხოურმა სწრაფმა ტესტებმა დაიპყრო, რომელთა დიდ ნაწილს საეჭვო ეფექტურობა აქვს და ლიცენზირებულიც კი არ არის.
მოსკოვის მთავრობა სიამაყით აცხადებდა, რომ კორონავირუსით დაინფიცირებულების გამოსავლენად შეიძინა ასობით ათასი ჰოლანდიური ტესტი, რომელიც, საბოლოოდ, ჩინური Biozek აღმოჩნდა და მისი სიზუსტე ეჭვქვეშ დგება. ამას გარდა, ამ ტესტებისა და სამედიცინო აღჭურვილობის სახელმწიფო შეკვეთები უკვე გახდა მილიარდობით რუბლის დატაცების ობიექტი, ხოლო ფილტვების ხელოვნური ვენტილაციის აპარატების გამყიდვლები ერთ დღეში შექმნილი ფირმები გახდნენ, რომელთა დამფუძნებლები სტუდენტები უგზოუკვლოდ დაკარგულები და მუშები აღმოჩნდნენ. ბევრ შემთხვევაში ეს კომპანიები საავადმყოფოებს ატყუებდნენ და იმ აპარატებს ასაღებდნენ, რომლებიც ტექნიკურ მოთხოვნებს არ აკმაყოფილებდა.
სამაგიეროდ, რაკი წარმატება და წინსვლა არ დაფიქსირდა კოსმოსში თუ საავადმყოფოების აშენების კუთხით, კრემლმა გადაწყვიტა, ანტივირუსული პრეპარატის შექმნაში ყველას დაასწროს. სამი დღის წინ რუსეთის ფედერაციის ჯანდაცვის სამინისტრომ რუსული მედიკამენტი „ავიაფირი“ დაარეგისტრირა. ოფიციალურ განცხადებაში ნათქვამია, რომ ეს პირველი რუსული პრეპარატია, რომელსაც ანტიკორონავირუსული მოქმედება აქვე და კლინიკური კვლევების შედეგად ეფექტურობა გამოავლინა. ამ მედიკამენტის საფუძველს ნივთიერება “ფავიპირავირი’ წარმოადგენს, რომელსაც ჯერ კიდევ 2014 წლიდან იაპონიაში გრიპის სამკურნალოდ იყენებდნენ. კონკრეტულად ახალი რუსული ანტიკორონავირუსული პრეპარატი კი, რომლითაც რუსეთის ხელისუფლებამ ასეთი სიამაყით განაცხადა, სახელმწიფომ მხოლოდ 60 ადამიანზე გამოცდის შედეგად დაარეგისტრირა. როგორც ირკვევა, სხვა ქვეყნებში, მათ შორის, უშუალოდ იაპონიაშიც „ფავიაპირი“ ჯერ კიდევ არ არის აღიარებული კოვიდინფექციის სამკურნალო პრეპარატად. ერთადერთი კვლევა, რომლის შედეგებიც სამეცნიერო გამოცემაშია დაბეჭდილი, ჩინეთში ჩაატარეს. კვლევაში 35 პაციენტი იღებდა ამ პრეპარატს და მკურნალობის სქემა ძალიან გავდა რუსულს. ამ ინფორმაციას რუსული გამოცემა, „მედუზა“ ავრცელებს.
როგორც ცნობილია, ევროპული ქვეყნები და აშშ-ც აქტიურად მუშაობენ ანტიკორონავირუსული ინფექციის ვაქცინის შექმნაზე, თუმცა არ ჩქარობენ და უახლოეს მომავალში ვაქცინის შექმნის პროგნოზს არ აკეთებენ. ყველა ხვდება, რომ „პოწიომკინის სოფლების“ აშენება ადამიანებს ძვირი დაუჯდებათ. თუმცა, როგორც ვხედავთ, არიან კონკრეტული სახელმწიფოები, რომლებისთვისაც ამწუთიერი ეფექტი ყველაზე მთავარია, მათი ხელისუფლებები უკვე ტყუპისცალებივით გვანან ერთმანეთს: მალავენ ინფორმაციას, ახორციელებენ ტოტალურ კონტროლს, არად აგდებენ ადამიანების სიცოცხლესა და ინტერესებს საკუთარი მიზნების მისაღწევად. ჩინეთის ხელისუფლება დღემდე ზღუდავს ქვეყანაში საერთაშორისო მეცნიერების შესვლას, რათა მათ ვირუსის წარმოშობა და პირველადი გავრცელების გზა ვერ გამოიკვლიონ. რუსეთი კი ისევ მე-18 საუკუნის გაქანებით აშენებს საავადმყოფოებს, დაავადებულების სტატისტიკას მალავს და გადამრჩენელი მედიკამენტების შექმნას იბრალებს.

Путину во время видеоконференции сдали недостроенную больницу
В Российской Федерации, в городе Улан-Удэ, больница Министерства обороны для пациентов, зараженных коронавирусом, которая уже была сдана Владимиру Путину, оказалась недостроенной. Об этом заявил местный депутат Баир Циренов, который также предоставил соответствующие фотографии. Военный госпиталь Улан-Удэ был сдан президенту России 15 мая во время видеоконференции.
Две недели спустя местный депутат решил посетить объект и обнаружил, что строительные работы внутри здания все еще продолжаются. Видео, опубликованное им, показывает, что там устанавливают электрические провода, а стены незакончены. Похоже, что для Кремля все еще важно строительство « Потёмкинских деревень », которые так любили во времена Екатерины. Главное, что правитель страны открыл обьект, правительственные СМИ осветили происходящее, и планета еще раз поняла, насколько силен Кремль, что даже столица Бурятии Улан-Удэ не обделена вниманием. Не омрачит же это великое достижение космический успех компании Илона Маска? Ну и что, что на сегодняшний день более 130 пациентов и медсестер Ивановской районной школы-интерната были диагностированы с коронавирусной инфекцией. Ну и что, что каждый 15-й погибший от Ковида в России - врач. Ну и что, что пять монахинь одного из крупнейших в России Свято-Троицкого монастыря в Нижегородской области погибли в результате заражения.
Согласно «Новой газете», российские лаборатории пытаются создать тесты на антитела, но прежде чем они смогут что-либо предпринять, российский рынок уже захвачен зарубежными экспресс тестами, многие из которых крайне сомнительны и даже не лицензированы. Правительство Москвы с гордостью объявило, что оно приобрело сотни тысяч голландских тестов для выявления зараженных коронавирусом, которые в конечном итоге оказались китайским Biozek, и его точность вызывает огромные сомнения. Кроме того, государственные заказы на эти анализы и медицинское оборудование уже стали объектом ищения миллиардов рублей. И продавцами устройств искусственной вентиляции легких стали фирмы, созданные за один день, основателями которых были студенты, пропавшие без вести и рабочие. Во многих случаях эти компании лгали больницам и продавали оборудование, которое не соответствовало техническим требованиям.
Вместо того, чтобы преуспеть в космосе или в строительстве больниц, Кремль решил зарегистрировать первый в мире противокоронавирусные препарат. Три дня назад Минздрав РФ зарегистрировал российский препарат «Авиафир». В официальном заявлении говорится, что это первый такой российский препарат, обладающий антикоронавирусной активностью и эффективный в клинических испытаниях. Основой этого лекарства является вещество Фавпиравир, которое используется для лечения гриппа в Японии с 2014 года.
В частности, новый российский антикоронавирусный препарат, о котором с гордостью объявили российские власти, был зарегистрирован государством после тестирования толькона 60 человек. Как выясняется, в других странах, включая Японию, «Фавиапир» еще не признан препаратом для лечения этого вируса. До этого единственное исследование, результаты которого опубликовали в научном издании, было проведено в Китае. В течении исследовании 35 пациентов принимали этот препарат, и схема лечения очень похожа на российскую. Эту информациу распространяет российское издание "Медуза".
Как известно, европейские страны и США активно работают над созданием вакцины против Covid-19, но они не спешат и не прогнозируют создание вакцины в ближайшее время. Все понимают, что строительство «Потёмкинских деревень» обойдется людям дорого. Однако, как мы видим, есть конкретные государства, для которых мгновенный эффект является наиболее важным, их власти уже стали подобны близнецам: они скрывают информацию, осуществляют тотальный контроль, не во что не ставят жизни и интересы людей. Китайские власти все еще ограничивают доступ международных специалистов в страну, чтобы они не могли расследовать происхождение вируса и способ его распространения. А Россия снова строит больницы типа конца 18 века, скрывает статистику заболевших и претендует на создание спасительных препаратов.