რისი იმედი აქვთ ოკუპირებული აფხაზეთისა და ცხინვალის მაცხოვრებლებს პანდემიის დროს
3 ივნისს ოკუპირებულ აფხაზეთში დაბრუნებულ 7 კურსანტს კორონავირუსი დაუდასტურდა. ისინი მოსკოვში, ე.წ „ემ-ჩე-ეს“-ის ხაზით სწავლობდნენ.
ამ დროისთვის გუდაუთის რაიონულ საავადმყოფოში არიან გადაყვანილები. აფხაზეთში კორონავირუსის პირველი შემთხვევა 8 აპრილს დადასტურდა. გაგრის მაცხოვრებელი მოსკოვიდან დაბრუნების შემდეგ აღმოჩნდა დაინფიცირებული. ის კორპუსი, რომელშიც მამაკაცი ცხოვრობდა, ადგილობრივმა მილიციამ გადაკეტა. 20 აპრილს კი გარდაიცვალა 95 წლის ქალი, რომელიც კარანტინზე ჩაკეტილ კორპუსში ცხოვრობდა. 10 აპრილს კორონავირუსული ინფექცია იმ ექვს სტუდენტს დაუდასტურდა, რომელიც ოკუპირებულ აფხაზეთში რუსეთიდან ჩავიდა. ოკუპირებული აფხაზეთის დე ფაქტო ხელმძღვანელობა რუსეთთან უკანონო საზღვრის ჩაკეტვას არ ჩქარობდა, რადგან საფრთხეს მხოლოდ ენგურის მხრიდან ხედავდა, თუმცა ფაქტები საპირისპიროზე მეტყველებს.
აღსანიშნავია, რომ რუსეთის ფედერაციის ჩრდილოეთ კავკასიის ოლქში ეპიდემიოლოგიური კუთხით უმძიმესი ვითარებაა. 24 მაისის მონაცემებით, ჩრდილო ოსეთში გარდაცვლილთა რაოდენობა 28-მდე გაიზარდა.
როგორც აღმოჩნდა, კრემლი რეალურ დახმარებას ჩრდილოეთ კავკასიის რესპუბლიკებს არ უწევს მაშინ, როცა იტალიაში დასახმარებლად თვითმფრინავებს აგზავნის. უკვე მაშინ, როცა პანდემია მძლავრობდა, დაღესტნის სოფლებში უხუცესი მოქალაქეები ერთი მეორეს მიყოლებით იღუპებოდნენ, ხოლო საქველმოქმედო ორგანიზაციები მედიკოსებისთვის დაცვის საშუალებებისთვის საჭირო თანხების შესაგროვებლად კარდაკარ დადიოდნენ. ამავე დროს, მედპერსონალის გარდაცვალების სიმრავლით, რუსეთის ფედერაციაში დაღესტანი ლიდერობს. ცოტა ხნის წინ რუსულ მედიაში გავრცელდა ვიდეო, სადაც ჩანს, რომ მედდები, რომლებსაც გადასხმის აპარატები აქვთ შეერთებული, საავადმყოფოს „ჩულანში“ წვანან.
1-ელი ივნისისთვის კორონავირუსის შემთხვევები ჩრდილოეთ კავკასიის ფედერალურ ოლქში 18083-მდე გაიზარდა, ვირუსს 445 ადამიანი ემსხვერპლა, აქედან 40-ზე მეტი მედიკოსია. ამასთანავე, აღრიცხულია, რომ პნევმონიისგან დაღესტანში 820 ადამიანია დაღუპული.
ჩეჩნეთის ლიდერ რამზან კადიროვს სასაცილოდ არ ჰყოფნიდა კორონავირუსის პანდემია. კრემლს კი მისთვის, ალბათ, არც ეცალა ან ჩეჩნების სიცოცხლე არც დიდად ადარდებდა. კადიროვის ერთ-ერთმა გამონათქვამმა ინტერნეტსივრცეში დიდი რეზონანსი გამოიწვია: „იმუნიტეტის გასაძლიერებლად, წყალში ლიმონი და თაფლი გააზავეთ და იჯექით სანამ (სიკვდილის) დრო არ მოგიწევთ. ჭამეთ ნიორი, სუფთა სისხლი გექნებათ“, - თქვა მან. რამდენიმე დღის წინ კი ერთ-ერთ თათბირზე ხელში ჩარჭობილი კათეტერით გამოჩნდა, ხოლო მას მერე კი, რაც რუსულ მედიაში მისი დაინფიცირების შესახებ ინფორმაცია გავრცელდა, განაცხადა, რომ უფლება აქვს, იმუნიტეტი და გემოგლობინი აიმაღლოს. როგორც ჩანს, ლიმონიანმა და თაფლიანმა წყალმა, რომლისთვისაც თავისი თანამემამულეები გაწირა, მას არ უშველა. ამასობაში ჩეჩნეთში 50-ზე მეტი სამედიცინო სფეროს წარმომადგენელი დაიღუპა, რადგან აქაც დაცვის საშუალებების დიდი პრობლემა და ელემენტარული მოუმზადებლობა გამოიკვეთა - არ ჰქონდათ სამედიცინო ნიღბები, ხელთათმანები, სპეცაღჭურვილობა, ხალათები და სხვა. დაღუპულთა შორის ორსული მედდაც იყო.
თუ შუაგულ რუსეთში მდებარე ქალაქ კურსკის მედიკოსების ერთ ნიშანდობლივ წერილს გავეცნობით, ადვილად მივხვდებით იმ რეალობას, რომელიც დღეისთვის რუსეთის ფედერაციაში შეიქმნა. შესაბამისად, გასაგები გახდება, თუ რამდენად უიმედო სიტუაციაში უნდა იყვნენ ის დე ფაქტო წარმონაქმნები თუ პროქსი ხელისუფლებები, რომლებიც ასეთი დიდი იმედით შეჰყურებენ თვალებში კრემლის „ეფექტურ კონტროლს“. 20 მაისს კურსკის ინტერნეტტელევიზიამ გამოაქვეყნა საოლქო საავადმყოფოს მედიკოსების წერილი. ისინი წერენ, რომ 1-ელი მაისიდან ნეიროქირურგიულ განყოფილებაში მუდმივად ფიქსირდება კორონავირუსით დაინფიცირება პაციენტებსა და პერსონალს შორის: „ადმინისტრაციის მხრიდან არ იყო გატარებული ზომები დეზინფექციის, დაავადებულ და ჯანმრთელი თანამშრომლების განცალკევების კუთხით, თანამშრომლებს არ მიეწოდათ ინდივიდური დაცვის საშუალებები საჭირო რაოდენობით, კვირაში ერთხელ არ ხდებოდა ტესტების ჩატარება. ამას გარდა, არ ხდებოდა საკონტაქტო პირების გამოვლენა, არ მოხდა დაავადებულებთან კონტაქტში მყოფი ექიმებისა და პერსონალის გაყვანა და სხვა.“ ამ და სხვა შემთხვევებშიც რუსი ჩინოვნიკები და კლინიკების ხელმძღვანლები უარყოფენ პრობლემების არსებობას.
როგორც „ეხო კავკაზა“ იუწყება, დე ფაქტო სამხრეთ ოსეთში 3 ივნისს კორონავირუსით დაინფიცირების 3 შემთხვევა დაფიქსირდა. დაინფიცირებულებში ორი კურსანტია, ხოლო ერთი - სანიტარი. ამგვარად, ამ დროისთვის ცხინვალის ინფექციურ საავადმყოფოში 14 დაინფიცირებული იმყოფება, აქედან 7 კურსანტი, ვლადიკავკაზიდან დაბრუნებული 5 პირი, 1 სამხედრო მოსამსახურე და 1-იც მედპერსონალის თანამშრომელი. მთლიანობაში კი დე ფაქტო სამხრეთ ოსეთი 45 დადასტურებულ შემთხვევაზე საუბრობს. მანამდე კი დე ფაქტო რესპუბლიკაში 250-მდე კურსანტი დაბრუნდა, რომელიც რუსეთის ფედერაციის სამხედრო დაწესებულებებში სწავლობს. ისინი ორკვირიან კარანტინში მოათავსეს. როგორც ცოტა ხნის წინ „ბი-ბი-სი“ წერდა, ცხინვალში ამბობენ, რომ მზად არიან ეპიდემიის პირველი ტალღის შესახვედრად, თუმცა პრობლემა სპეციალისტების არარსებობაა. დე ფაქტო რესპუბლიკაში ფილტვების ხელოვნური ვენტილაციის 26 აპარატია, თუმცა თითზე ჩამოსათვლელია ის სპეციალისტი, რომელმაც მათთან მუშაობა იცის. ამასთანავე, აპრილის დასაწყისში მედიაში მოხვდა ცხინვალის საავადმყოფოს ქირურგის, ვლადისლავ ვალიევის განცხადება. ის მორიგეობაზე გასვლაზე უარს აცხადებდა, რადგან არ უზრუნველყვეს ნიღბით, ხელთათმანებით, სათვალითა და დამცავი კომბინიზონით. ასევე, საინტერესოა ინფორმაცია, რომელიც სოციალურ ქსელში გავრცელდა. რუსეთში მცხოვრებმა ოსმა აქტივისტმა, ლანა პარასტაევამ საზოგადოებას საჯაროდ მიმართა. მისი თქმით, ცხინვალში ინდივიდური დაცვის საშუალებების დიდი დეფიციტია. ყველაზე საშიშ „წითელ“ ზონაში ექიმები ნაჭრის კოსტუმებში, სახის დამფარი ნიღბების გარეშე შეყავთ. თითოეულისთვის გათვალისწინებულია სულ რაღაც სამი ნიღაბი და ერთი რესპირატორი მთელი კვირის განმავლობაში, თუმცა ეს რესპირატორები ეფექტური მხოლოდ პირველი 6 საათის მანძილზეა. ამიტომ პარასტაევა მეგობრებს თანხის შეგროვებას სთხოვდა, რათა ცხინვალელი მედიკოსებისთვის ელემენტარული დაცვის საშუალებები ეყიდათ და მოსკოვიდან კერძოდ გაეგზავნათ. ასევე, ირკვევა, რომ დე ფაქტო სამხრეთ ოსეთის მრავალპროფილურ სამედიცინო ცენტრში, რომლის რემონტითაც ასე ამაყობდა სეპარატისტული ხელისუფლება, წლის დასაწყისიდან არ მუშაობდა ერთადერთი კომპიუტერული ტომოგრაფიის აპარატი. რამდენიმე დღის წინ ჩამოიყვანეს ასევე სეპარატისტული დონეცკის თვითაღიარებული რესპუბლიკიდან სპეციალისტი და შეაკეთებინეს. ამის შესახებ ინფორმაციას „სპუტნიკ ასეტია“ ამაყად ავრცელებს.
თუმცა, თუ გავითვალისწინებთ, რომ ახლა დე ფაქტო სამხრეთ ოსეთი მეორე მსოფლიო ომის გამარჯვების 75-ე წლისთავის აღნიშვნის აღლუმისთვის ემზადება, გასაგები ხდება, თუ საით იხრება მათი „ხელისუფლების“ პრიორიტეტები და რა უფრო მნიშვნელოვანი - აშკარად არა ადამიანების სიცოცხლე, რაკი პუტინმა რაც ბრძანა, უნდა შესრულდეს. პანდემია თუ არ დასრულდება? მერე რა!

На что надеются жители окупированных Абхазии и Южной Осетии во время пандемии?
3 июня коронавирус подтвердили у 7 курсантов, возвративщихся в оккупированную Абхазию. Они учились в Москве по линии "MЧC". На данный момент их перевезли в Гудаутскую районную больницу.
Первый случай коронавируса в Абхазии был подтвержден 8 апреля. Житель Гагры заразился после возвращения из Москвы. Многоквартирный корпус, в котором жил мужчина, был заблокирован местной милицией. 95-летняя женщина, которая была в этом же корпусе на карантине, скончалась 20 апреля. 10 апреля была подтверждена коронавирусная инфекция у шести студентов, которые прибыли в оккупированную Абхазию из России. Де-факто руководство оккупированной Абхазии не спешило закрывать незаконную границу с Россией, поскольку видело угрозу только со стороны Ингури, хотя факты свидетельствуют об обратном.
Следует отметить, что ситуация в северокавказском регионе Российской Федерации является наихудшей с точки зрения эпидемиологии. По состоянию на 24 мая число погибших в Северной Осетии возросло до 28. Как оказалось, Кремль не оказывает реальной помощи республикам Северного Кавказа, а посылает самолеты в помощь Италии. Уже с усилением пандемии пожилые люди в дагестанских деревнях умирали один за другим, и благотворительные организации ходили по домам, чтобы собрать деньги для нужд врачей. В то же время Дагестан лидирует в Российской Федерации по числу погибших медицинских работников. Недавно в российских СМИ было распространено видео, где видно, что медсестры под капельницами лежат в подсобке больницы.
К 1 июня заболеваемость коронавирусом в Северо-Кавказском федеральном округе возросла до 18083 года, в результате чего погибли 445 человек, в том числе более 40 врачей. Кроме того, 820 человек умерли от пневмонии в Дагестане.
Лидер Чечни Рамзан Кадыров нашел пандемию коронавируса смешной. Кремлю, вероятно, совсем нету дела до него и о жизни чеченцев. Одно из заявлений Кадырова вызвало много насмешек в Интернете: «Чтобы повысить свой иммунитет, смешывайте в воде лимон с медом и сидите. Тогда не настигнет вас. Ешьте чеснок, кровь чистая будет ", - сказал он. Но уже несколько дней назад он появился на одной из встреч с катетером в руке, и после того, как информация о его заражении была распространена в российских СМИ, заявил, что имеет право повысить свой иммунитет и гемоглобин. Видимо, лимонно- медовая вода, которую он предлагал своим соотечественникам, ему не помогла. Между тем, в Чечне погибло более 50 медицинских работников, поскольку существовала серьезная проблема с оборудованием для обеспечения безопасности и элементарной неподготовленностью - у них не было медицинских масок, перчаток, специального снаряжения, спецхалатов и многого другого. Среди погибших есть и беременная медсестра.
Если мы посмотрим на одно из самых громких писем врачей города Курска в центральной России, мы легко поймем реальность, которая есть в Российской Федерации сегодня. Следовательно, станет ясно, насколько безнадежной должна быть ситуация для де-факто формирований или прокси властей, которые с такой большой надеждой уповают на «эффективный контроль» Кремля. 20 мая интернет-телевидение Курска опубликовало письмо врачей из районной больнице. Они пишут, что с 1 мая в отделение нейрохирургии постоянно происходит заражение пациентов и персонала коронавирусом: «Администрация не принимала мер для дезинфекции, не отделила больных и здоровых сотрудников, не обеспечивала индивидуальную защиту и не проводила тестирование один раз в неделю. Кроме того, контактные лица не были выявлены, ни врачи, ни сотрудники, контактирующие с пациентами, не были удалены и т. Д. ». В этих и других случаях российские чиновники и руководители клиник отрицали свою причастность.
Как сообщает «Эхо Кавказа», 3 июня в Южной Осетии было зарегистрировано три случая коронавирусной инфекции. Заражены два курсанта, и один санитарный работник. Так, в настоящее время в Цхинвальской инфекционной больнице находятся 14 инфицированных, 7 из них - курсанты, 5 - вернувшиеся из Владикавказа, 1 - военнослужащий, 1 - медперсонал. В целом, де-факто Южная Осетия обьявляет о 45 подтвержденных случаях. Ранее около 250 курсантов, обучающихся в военных учебных заведениях Российской Федерации, вернулись в де-факто республику. Их поместили в двухнедельный карантин. Как недавно писало Би-би-си, Цхинвали говорит, что они готовы встретить первую волну эпидемии, но проблема заключается в нехватке специалистов. В де-факто республике есть 26 устройств для искусственной вентиляции легких, но на пальцах руки можно сосчитать тех специалистов, которые умеет с ними работать. Кроме того, в начале апреля в СМИ попало заявление хирурга Цхинвальской больницы Владислава Валиева. Он отказался по смены, поскольку ему не предоставили маску, перчатки, защитные очки и защитный комбинезон. Также интересна информация, которая была распространена в социальной сети. Лана Парастаева, живущая в России осетинская активистка, обратилась к общественности. По её словам, в Цхинвали ощущается нехватка средств индивидуальной защиты. В самой опасной «красной» зоне врачи надевают тканевые костюмы без лицевых масок. У каждого есть всего три маски и один респиратор на всю неделю, хотя эти респираторы эффективны только в течение первых 6 часов.
Поэтому Парастаева попросила своих друзей собрать деньги, чтобы купить базовые защитные средства для врачей Цхинвали и выслать его из Москвы. Оказывается также, что в многопрофильном медицинском центре де-факто Южной Осетии, которым так гордилось правительство сепаратистов, с начала года не работал компьютерный томограф. Несколько дней назад специалист из самопровозглашенной Донецкой республики его отремонтировал. Спутник Осетия с гордостью распространяет информацию об этом.
Однако, учитывая, что де-факто Южная Осетия в настоящее время готовится к параду, посвященному 75-й годовщине победы во Второй мировой войне, ясно, где расставлены приоритеты их «правительства» и что важнее. Очевидно же, что не жизни людей, потому что то, что то что Путин приказал, должно быть сделано. Пандемия ещё не закончилась? Ну и что!