საერთაშორისო ორგანიზაციებმა ოკუპირებულ აფხაზეთს დახმარების მესამე პარტია მიაწოდეს
გაერო-ს განვითარების პროგრამამ ევროკავშირთან თანამშრომლობით ოკუპირებულ აფხაზეთს ინდივიდუალური დაცვის საშუალებებისა და სახარჯე მასალების მესამე პარტია მიაწოდა.
ამჯერად დახმარების პაკეტი 4300 ერთეულ KN95 რესპირატორულ ნიღაბს, ბიოდაცვის 1000 კოსტუმსა და სათვალეს, 11 000 წყვილ ერთჯერად ხელთათმანს, 110 დამცვალ ფარს, 1 300 ლიტრ ანტისეპტიკსა და დეზინფექტორს, ასევე 188 ლიტრ თხევად საპონს მოიცავს. ტვირთის ჯამური ღირებულება 40 ათას ევროს შეადგენს.
თანხა ევროკავშირმა გამოყო. დახმარების საერთო ოდენობა, ორი წინა პარტიის ჩათვლით, დაახლოებით 100 000 დოლარს შეადგენს იმ თანხების ჩათვლით, რომელიც აშშ-ის საერთაშორისო განვითარების სააგენტომ (USAID) და გაერო-ს განვითარების პროგრამის ძირითადმა ფონდმა გამოყვეს.
«საბედნიეროდ, ამ დრომდე აფხაზეთში COVID-19-ით ინფიცირების მხოლოდ რამდენიმე შემთხვევაა აღრიცხული, თუმცა სხვა ადგილებში ვირუსის გავრცელება მეტყველებს იმაზე, რომ თავი არ უნდა ვიმშვიდოთ. მადლიერებას გამოვხატავთ ევროკავშირის მიმართ იმის გამო, რომ ეპიდემიის შეკავებისთვის აუცილებელი მიწოდებების განხორციელება უზრუმველჰყო», – განაცხადა გაეროს განვითარების პროგრამის ხელმძღვანელმა ლუიზა ვინტონმა.
გარდა ამისა, ამ პროგრამის ფარგლებში ოკუპირებულ აფხაზეთში მოსახლეობის ფართო ინფორმირებისთვის შესაბამისი საინფორმაციო კამპანია გრძელდება.
• მანამდე ოფიციალურმა თბილისმა სოხუმსა და ცხინვალს მოუწოდა, ნუ მოახდენენ ჰუმანიტარული დახმარების საკითხის პოლიტიზირებას.

Международные организации осуществили третью поставку медпомощи в Абхазию
Программа развития ООН (ПРООН) в партнерстве с Европейским Союзом осуществила третью поставку защитного снаряжения и расходных материалов в самопровозглашенную республику Абхазия.
На этот раз поставка включала 4300 респираторных масок KN95, 1000 костюмов биозащиты (спецодежда, защитные очки), 11 000 пар нитриловых перчаток, 110 защитных щитков, 1 300 литров антисептика для рук и дезинфекторов, предназначенных для использования в медицинских целях, а также 188 литров жидкого мыла. Общая стоимость данной поставки составляет 40 тысяч евро. Сумма была выделена Европейским Союзом.
Общая сумма помощи, включая две предыдущие поставки, составляет около 100 тысяч долларов, включая средства, поступившие от Агентства США по международному развитию (USAID) и из основных фондов ПРООН. Все три поставки были осуществлены при содействии совместного координационного механизма ЕС-ПРООН, созданного в 2010 году при финансировании ЕС.
«К счастью, до сих пор в Абхазии было обнаружено лишь несколько случаев заболевания COVID19. Но распространение болезни в других местах говорит о том, что у нас нет оснований для самоуспокоенности. Мы благодарны ЕС за то, что он позволил обеспечить поставки, необходимые для сдерживания вспышки эпидемии», – сказала глава ПРООН Луиза Винтон.
ПРООН также поддерживает информационно-просветительскую кампанию, направленную на осведомление широкой общественности Абхазии о рисках, связанных с пандемией, и о надлежащих профилактических мерах и практиках, а также на оказание дополнительной поддержки в форме обучения и инструктажа соответствующего медицинского персонала.