26/02/2026 11:51:18 პოლიტიკა
დიდი ბრიტანეთის ელჩმა გარეტ უორდმა საგარეო საქმეთა სამინისტრო უკომენტაროდ დატოვა. მას კომენტარი არც შესვლამდე არ გაუკეთებია.
ელჩი საგარეო უწყებაში დაბარებული იყო პროსახელისუფლებო ტელეარხების, „იმედისა“ და PosTV-ის დიდი ბრიტანეთის მთავრობის მიერ სანქცირების გამო განმარტებებისთვის.
"ჩვენ მოვითხოვთ განმარტებას, რა არის ქართული ტელევიზიების დასანქცირების საფუძველი", - განაცხადა  სადავო ლეგიტიმაციის მქონე საგარეო საქმეთა მინისტრმა მაკა ბოჭორიშვილმა 25 თებერვალს ტელეკომპანია "რუსთავი 2-ის" ეთერში.
მისი შეფასებით, ცინიკურია, რომ „დიდი ბრიტანეთი რუსეთზე გამარჯვების გზად ხედავს ორი ქართული ტელეარხის დასანქცირებას“.
დიდი ბრიტანეთის ელჩთან შეხვედრის დასრულების შემდეგ მედიასთან კომენტარში მაკა ბოჭორიშვილმა თქვა, რომ "40 წუთის განმავლობაში მე არ მომისმენია არცერთი არგუმენტი, რომელიც გაამართლებდა იმ გადაწყვეტილებას, რომელი გადაწყვეტილებაც მიიღო ლონდონმა ტელეკომპანია „იმედსა“ და POSTV-სთან დაკავშირებით".
ბოჭორიშვილის თქმით, გადაწყვეტილების თაობაზე მოისმინა შეფასებები, თუმცა არ მოუსმენია, რას ეფუძნება ეს შეფასებები.
"თუ რას ეფუძნება ეს შეფასებები, როდესაც ისინი მიიჩნევენ, რომ თურმე რუსეთს ვაძლიერებთ და ვასუსტებთ უკრაინას ან რაიმენაირად ქართული საზოგადოება ხელყოფს უკრაინის ტერიტორიულ მთლიანობას".
"ჩვენ არ წარმოგვიდგენია, რომ ან "პოსტივის", ან ტელეკომპანია „იმედს“ ვინმე უყურებს ლონდონში, რომელიც იღებს გადაწყვეტილებას. ბუნებრივია, ეს გადაწყვეტილება ეფუძნებოდა თბილისიდან გაგზავნილ ინფორმაციას. ჩვენ ელჩს მოვთხოვეთ, თუ რას ეფუძნება ის შეფასებები, რასაც ისინი აკეთებენ ტელეკომპანია „იმედსა“ და "პოსტივისთან" დაკავშირებით და ის გადაწყვეტილება, რომელიც მიღებული იქნა ქართულ ტელეკომპანიებთან დაკავშირებით. ასეთი მტკიცებულება ან ასეთი დოკუმენტი, რაც გაამართლებდა ამ გადაწყვეტილებას, მე არ მინახავს", - თქვა ბოჭორიშვილმა.
მაკა ბოჭორიშვილის განმარტებით, არ იზიარებს შეფასებებს, "ამას სჭირდება მტკიცებულებები". მას იმედი აქვს, რომ "რაღაცას მოგვცემენ, რაც მოგვცემს შესაძლებლობას, რომ ვიფიქროთ, რომ რაიმე საფუძველი მაინც ჰქონდათ. თუმცა რომ გითხრათ, რომ ამის მოლოდინი მაქვს, მოგატყუებთ".
24 თებერვალს, უკრაინაში ომის დაწყებიდან ზუსტად ოთხი წლის შემდეგ, ბრიტანეთის საგარეო საქმეთა, თანამეგობრობისა და განვითარების ოფისმა განაახლა რუსეთისთვის დაწესებული სანქციების სია. დიდი ბრიტანეთის მთავრობამ ფინანსური სანქციები დაუწესა საქართველოში მოქმედ ორ პროსახელისუფლებო ტელევიზიას, „ტელეიმედსა“ და „პოსტივის“ (PosTV).
სანქცირების საფუძველია „დეზინფორმაცია დესტაბილიზაციის მიზნით“
ორივე ტელევიზიის შემთხვევაში სანქცირების ერთი და იგივე მიზეზია დასახელებული:
„ის ავრცელებს განზრახ შეცდომაში შემყვან ინფორმაციას რუსეთის მიერ უკრაინაში სრულმასშტაბიანი შეჭრის შესახებ ძირითადად საქართველოში მყოფ აუდიტორიაში, - ინფორმაციას, რაც მხარს უჭერს ან ხელს უწყობს პოლიტიკას ან ქმედებას, რომელიც ახდენს უკრაინის დესტაბილიზაციას ან ძირს უთხრის, ან საფრთხეს უქმნის უკრაინის ტერიტორიულ მთლიანობას, სუვერენიტეტს ან დამოუკიდებლობას“.

26/02/2026 11:51:18 Политика
Посол Великобритании Гарет Уорд покинул Министерство иностранных дел Грузии, не дав комментариев ни при входе, ни при выходе из здания.
Дипломат был вызван в МИД для разъяснений в связи с санкциями правительства Великобритании против проправительственных грузинских телеканалов «Имеди» и POSTV.
«Мы требуем разъяснений, на каком основании были введены санкции против грузинских телеканалов», — заявила министр иностранных дел Мака Бочоришвили 25 февраля в эфире телеканала «Рустави 2». По её мнению, цинично, что «Великобритания видит способом победы над Россией санкции против двух грузинских телеканалов».
После встречи с послом Бочоришвили отметила в комментарии СМИ, что «за 40 минут не услышала ни одного аргумента, который оправдывал бы решение Лондона относительно телеканалов «Имеди» и POSTV». Она подчеркнула, что слышала только оценки и мнения, но не узнала, на чем они основаны:
«На каком основании эти оценки, когда они считают, что якобы мы усиливаем Россию, ослабляем Украину или каким-то образом нарушаем территориальную целостность Украины?»
По словам министра, маловероятно, чтобы кто-либо в Лондоне лично смотрел «Имеди» или POSTV:
«Естественно, это решение основывалось на информации, поступившей из Тбилиси. Мы попросили посла разъяснить, на чем основаны эти оценки и решение о санкциях против грузинских телеканалов. Доказательств или документов, которые бы оправдывали это решение, я не видела».
В четвёртую годовщину начала полномасштабного вторжения России в Украину Великобритания расширила санкционный список, добавив 240 организаций, 7 физических лиц и 50 судов. В него вошли две грузинские проправительственные телекомпании — «Имеди» и POSTV.
Согласно официальной информации на сайте британского правительства, обе телекомпании распространяют преднамеренно вводящую в заблуждение информацию о вторжении России в Украину и поддерживают нарративы, направленные на дестабилизацию Украины и подрыв её территориальной целостности. В частности, они «регулярно публикуют материалы, в которых правительство Украины и президент Зеленский представлены как нелегитимные, Украину называют «марионеткой» Запада, утверждается, что Украина — коррумпированная страна, а также что Украина и Запад стремятся дестабилизировать Грузию».
Ранее глава грузинского правительства Ираклий Кобахидзе заявил, что будут «обеспечены» права телеканалов «Имеди» и POSTV, а также их журналистов.