მოსკოვი აუქმებს ოკუპირებულ აფხაზეთში რუსული შიდა პასპორტების გაცემის პუნქტს
შეჩერდება ოკუპირებულ აფხაზეთში არსებული რუსული შიდა პასპორტების (პირადობის მოწმობის) გამცემი პუნქტის მუშაობა, ამის შესახებ სოხუმში "რუსეთის საელჩო" აცხადებს.
განცხადებაში მითითებულია, რომ რუსეთის შიდა პასპორტების გაცემის პუნქტები 2026 წლის იანვარში გაიხსნა „აფხაზი მოქალაქეებისთვის კომფორტული პირობების შექმნის მიზნით“, "ორმაგი მოქალაქეობის საკითხების მოგვარების შესახებ შეთანხმების შესაბამისად, რომელსაც მხარეებმა 2022 წელს მოაწერეს ხელი და 2025 წლის 25 აპრილს შევიდა ძალაში, რუსეთის პრეზიდენტის, ვლადიმირ პუტინის გადაწყვეტილების საფუძველზე". გარდა ამისა, 2025 წელს ოკუპირებულ აფხაზეთში გაიხსნა რუსული მართვის მოწმობების გაფორმების პუნქტი.
„ვინაიდან აფხაზი პოლიტიკური მოღვაწეები, მათ შორის სახალხო კრების დეპუტატები, ეჭვქვეშ აყენებენ ზემოაღნიშნული პუნქტების ფუნქციონირების კანონიერებას, რუსული მხარე, რომელიც პატივისცემით ეკიდება აფხაზეთის რესპუბლიკის სუვერენიტეტს, იძულებულია შეაჩეროს მათი ფუნქციონირება. შესაბამისად, ამ დოკუმენტების გაცემა აფხაზეთის რესპუბლიკის მოქალაქეებისთვის გადავა რუსეთის ფედერაციის ტერიტორიაზე“, - ნათქვამია განცხადებაში.
ოკუპირებული აფხაზეთის ე.წ. ხელისუფლება განცხადებას ჯერჯერობით არ გამოხმაურებია.
ოკუპირებულ აფხაზეთში რუსული შიდა პასპორტების გაცემის კანონიერებას ეჭვქვეშ აყენებდნენ ე.წ. პარლამენტის წევრები, მათ შორის კან კვარჩია, რომელზეც რუსეთმა ძებნა გამოაცხადა, ასევე ადვოკატი ირაკლი ბჟინავა, რომელიც, Telegram-ის არხების ცნობით, დონის როსტოვში 5 თებერვალს დააკავეს.
2022 წლის ბოლოს ევროკავშირის საბჭომ მიიღო საბოლოო გადაწყვეტილება რუსეთის მიერ უკრაინის ოკუპირებულ რეგიონებში ან საქართველოს სეპარატისტულ ტერიტორიებზე "გაცემული რუსული სამგზავრო დოკუმენტების" არაღიარების თაობაზე.
მანამდე ევროპარლამენტმა დაამტკიცა გადაწყვეტილება, არ აღიაროს რუსეთის მიერ "უკრაინისა და საქართველოს უკანონოდ ოკუპირებულ რეგიონებში" გაცემული პასპორტები და სხვა სამგზავრო დოკუმენტები.
საქართველო და ქვეყნის საერთაშორისო პარტნიორები აფხაზეთსა და ცხინვალის რეგიონს/სამხრეთ ოსეთს რუსეთის ფედერაციის მიერ ოკუპირებულ ტერიტორიებად მიიჩნევენ. ამ ე.წ. სახელმწიფოების დამოუკიდებლობას მხოლოდ რუსეთი, ნიკარაგუა, ვენესუელა, სირია და ნაურუ აღიარებენ.

06/02/2026 12:09:12 Конфликты
Работа пунктов выдачи внутренних российских паспортов на территории самопровозглашённой республики Абхазия будет приостановлена. Об этом сообщили в российском посольстве в Сухуми.
В заявлении указано, что пункты выдачи внутренних российских паспортов были развернуты в январе 2026 года «с целью создания максимально комфортных условий» для абхазских граждан, в соответствии с Соглашением об урегулировании вопросов двойного гражданства, подписанным сторонами в 2022 году и вступившим в силу 25 апреля 2025 года на основании решения президента России Владимира Путина. Кроме того, в 2025 году в Абхазии были открыты кабинеты оформления российских водительских удостоверений.
«Поскольку абхазские политические деятели, включая депутатов Народного Собрания, ставят под сомнение законность функционирования упомянутых пунктов, российская сторона, с уважением относящаяся к суверенитету независимой Республики Абхазия, будет вынуждена принять решение о приостановке их работы. В этой связи деятельность по выдаче гражданам Республики Абхазия указанных документов будет перенесена на территорию Российской Федерации», — отметили в диппредставительстве.
Абхазские власти информацию пока не комментировали.
Законность выдачи внутренних российских паспортов на территории Абхазии оспаривали, в частности, ряд депутатов парламента, в том числе Кан Кварчия, которого ранее объявили в розыск в России, а также юрист Ираклий Бжинава, которого, по информации телеграм-каналов, 5 февраля задержали в Ростове-на-Дону.
- В 2022 году Евросоюз принял решение не признавать российские документы, выданные в аннексированных Россией регионах Украины, а также в самопровозглашенных республиках – Абхазии и Южной Осетии.