ინფორმაცია სამმხრივი მოლაპარაკების გაგრძელების შესახებ 4 თებერვალს შუადღისთვის სოციალური ქსელებით გაავრცელა უკრაინის დელეგაციის ხელმძღვანელმა, ეროვნული უსაფრთხოებისა და თავდაცვის საბჭოს მდივანმა რუსტემ უმეროვმა.
მოლაპარაკების განახლება რუსეთის სახელმწიფო სააგენტო „ტასს” დაუდასტურა რუსეთის დელეგაციის ერთ-ერთმა წევრმა. მოსკოვის დელეგაციას ისევ გენერალური შტაბის მთავარი სამმართველოს უფროსი იგორ კოსტიუკოვი ხელმძღვანელობს. უკრაინასა და რუსეთთან მოლაპარაკებებში აშშ-ის დელეგაციის ხელმძღვანელი პრეზიდენტ დონალდ ტრამპის სპეციალური წარმომადგენელი სტივენ უიტკოფია.
- პირველი სამმხრივი შეხვედრის შემდეგ, რომელიც აბუ-დაბიში 23-24 იანვარს გაიმართა, ამერიკულმა და უკრაინულმა მხარეებმა განაცხადეს, რომ საკვანძოდ რჩება ტერიტორიების საკითხი.
- კრემლში განაცხადეს, რომ რუსეთისთვის ტერიტორიულ საკითხს პრინციპული მნიშვნელობა აქვს.
რუსტემ უმეროვის თანახმად, სამმხრივი ფორმატით მოლაპარაკების დღევანდელი პროცესის დაწყების შემდეგ იქნება მუშაობა ცაკლეული მიმართულებების ჯგუფებში და შემდეგ დაგეგმილია „განმეორებით პოზიციების ერთობლივი სინქრონიზაცია”.
უმეროვის ინფორმაციით, უკრაინის დელეგაცია პრეზიდენტ ზელენსკის მკაფიო დირექტივების ფარგლებში მუშაობს, რათა მიღწეული იყოს ღირსეული და ხანგრძლივი მშვიდობა. უკრაინის პრეზიდენტს ინფორმაცია მიეწოდება მოლაპარაკების ყოველი ეტაპის შემდეგ.

04/02/2026 13:10:33 Мир
В Абу-Даби (ОАЭ) в среду начался новый раунд трёхсторонних переговоров о мире в Украине. Об этом сообщил глава украинской делегации Рустем Умеров, а также российское агентство ТАСС со ссылкой на источник.
Российскую делегацию вновь, как и на прошлой встрече двумя неделями ранее, возглавляет начальник Главного управления Генштаба (ГРУ) Игорь Костюков. В составе американской делегации - вновь спецпредставители президента Дональда Трампа Стив Уиткофф и Джаред Кушнер.
По словам Умерова, переговоры начались в трёхстороннем формате. Затем должна последовать работа в группах по отдельным направлениям, а после этого запланирована «повторная совместная синхронизация позиций». Ожидается, что встречи продлятся два дня — 4 и 5 февраля.
Переговоры проходят за закрытыми дверями. Пресс-секретарь Кремля Дмитрий Песков уже заявил, что Кремль не планирует информировать об итогах нового раунда консультаций в Абу-Даби. По словам Пескова, двери к мирному урегулированию открыты, но пока Украина не соглашается на требования России, Россия будет продолжать войну.
В Москве настаивают, в частности, на выводе украинских войск со всей территории Донецкой области. Представители США заявляли, что по сути разногласия сейчас сводятся именно к этому вопросу. В Москве ранее, однако, настаивали и на других требованиях к Украине - в частности об отказе от вступления в НАТО и от размещения в стране военных из западных стран.
Первый раунд переговоров прошёл 23-24 января - впервые в таком формате с начала войны. После него стороны выражали осторожный оптимизм, в частности в связи с тем, что удалось обсудить технические аспекты возможного прекращения огня.