ამ ცნობას ავრცელებს სააგენტო France Presse - რომელსაც ციტირებს France 24.
კომპანიის ხელმძღვანელი, ჟან-მარკ ზულიანი ამბობს, რომ უკრაინისთვის დრონების მიწოდება დასავლელ მაწარმოებლებს საშუალებას აძლევს აპარატები საველე პირობებში გამოცადონ. მისი თქმით, ომის მიმდინარეობისას უკრაინელებმა "უნიკალური გამოცდილება შეიძინეს" მსოფლიოს მასშტაბით.
საფრენი აპარატების მაწარმოებელი კომპანია აცხადებს, რომ Rodeur 330 ტიპის დრონს ორი ოპერატორი 10 წუთზე ნაკლებ დროში ააწყობს და აპარატები ჰაერში ხუთ საათამდე რჩება. მათი სიჩქარე საათში 120 კილომეტრს აღწევს, ფრენის სიმაღლე - 5 ათასამდე მეტრს, იუწყება უკრაინული გამოცემა NV.
ზულიანის თქმით, დრონების გამოყენება შესაძლებელია როგორც დარტყმებისთვის, ისე სადაზვერვო ამოცანებისთვის. მისი სიტყვებით, ევროპა მათ გამოყენებას შეძლებდა "ფარის ფუნქციით", ხოლო უკრაინა - "მახვილის".
უკრაინის ხელისუფლება მანამდე აცხადებდა, რომ ქვეყანაში უკვე შეიმუშავეს და აწარმოებენ დრონებს 500 კილომეტრზე გაცილებით უფრო დიდი ფრენის რადიუსით. ამ დრონებს, მათ შორის, იყენებენ რუსეთის ტერიტორიაზე დარტყმებისთვის.
ამავდროულად, დასავლელი მოკავშირეებისგან მიღებულ შეიარაღებას შორის Rodeur 330-ის ტიპის უპილოტო საფრენი აპარატები ერთ-ერთი ყველაზე შორი რადიუსისაა. მაგალითად, უკრაინის მიერ მანამდე მიღებული, ATACMS-ის და Storm Shadow-ის ტიპის რაკეტების რადიუსი უფრო ნაკლებია, ვიდრე 500 კილომეტრი.

26/01/2026 05:29:00 Мир
Французская компания EOS Technologie поставила Украине небольшое количество ударных дронов Rodeur 330, которые имеют дальность полета до 500 км и могут оставаться в воздухе пять часов.
Об этом сообщает агентство France Presse, которое цитирует France 24.
Глава компании Жан-Марк Зулиани заявил, что для западных производителей предоставление Украине беспилотников является возможностью испытать их в полевых условиях. По его словам, украинцы в ходе войны «приобрели уникальный в мире опыт».
Как заявляет компания-производитель, Rodeur 330 собирается двумя операторами менее чем за 10 минут и может находиться в воздухе до пяти часов. Его скорость до 120 км/ч, он способен подниматься на высоту до 5 тысяч метров, отмечает украинское издание NV.
По словам Зулиани, дроны можно применять как в качестве ударных, так и в ходе разведывательных операций. Как он выразился, Европа могла бы использовать их «в качестве щита», а Украина — «в качестве меча».
Власти Украины ранее заявляли, что в стране уже разработаны и производятся дроны с гораздо большей дальностью полёта, чем 500 километров. Они использовались в том числе для ударов вглубь российской территории. В то же время, среди полученного от западных союзников оружия беспилотники Rodeur 330 - одни из самых дальнобойных. В частности, дальность ракет ATACMS и Storm Shadow, полученных Украиной ранее, меньше, чем 500 километров.