21/01/2026 12:31:26 კონფლიქტები
ოკუპირებული ცხინვალის რეგიონის დე ფაქტო პრეზიდენტმა ალან გაგლოვმა ხელი მოაწერა ბრძანებას "მთავრობის დათხოვნის" შესახებ. ინფორმაცია დღეს 21 იანვარს მისმა პრესსამსახურმა გაავრცელა.
სააგენტო Рес-ი წერს, რომ გაგლოევმა "მთავრობის მეთაური" კონსტანტინ ჯუსოევი "მისი განცხადების საფუძველზე" გაათავისუფლა.
ჯუსოევის მოვალეობას "ვიცე-პრემიერი" ძამბოლატ ტადტაევი შეასრულებს.
"სამხრეთ ოსეთის მინისტრთა კაბინეტს დაევალა თავისი მოვალეობების შესრულება ახალი მთავრობის ფორმირებამდე“, - ნათქვამია განცხადებაში.
ოპოზიციურ ტელეგრამ-არხებზე გამოთქვამენ ვარაუდს, რომ ჯუსოევის გადადგომა დაკავშირებულია რუსული დაფინანსების არამიზნობრივ გამოყენებასთან და სოციალურ-ეკონომიკური განვითარების პროგრამის განხორციელებასთან დაკავშირებულ კითხვებთან. ირწმუნებიან, მოსკოვი დაინტერესდა „სად გაქრა 2,5 მილიარდი რუბლი... ალან გაგლოევი ყველაფერში კონსტანტინ ჯუსოევს დაადანაშაულებს“, - წერს BONV[Ӕ]RNON-ი.
ჯუსოევი ოკუპირებული რეგიონის ე.წ. მთავრობას 2022 წლიდან, ალან გაგლოევის "საპრეზიდენტო არჩევნებში" გამარჯვების შემდეგ ხელმძღვანელობს. მანამდე ჯუსოევი სამშენებლო ბიზნესში იყო ჩართული. მისი კომპანიები ცხინვალში რამდენიმე პროექტის მშენებლობაში მონაწილეობდა.

21/01/2026 12:31:26 Конфликты
Президент самопровозглашенной республики Южная Осетия Алан Гаглоев подписал указ об отставке правительства, сообщила в среду его пресс-служба.
Агентство «Рес» пишет, что Гаглоев освободил Константина Джуссоева от должности премьера «согласно его заявлению».
Временное исполнение обязанностей председателя правительства возложено на вице-премьера Дзамболата Тадтаева.
«Кабмину Южной Осетии поручено исполнять свои обязанности до сформирования нового правительства», – сказано в сообщении.
В оппозиционных телеграм-каналах предполагают, что отставка Джуссоева связана с расходованием российского финансирования и вопросами к реализации программы социально-экономического развития. Утверждается, что Москва интересуется, «куда пропали 2,5 млрд рублей». «Алан Гаглоев будет во всём обвинять Константина Джуссоева», – пишет «БОНВ[Ӕ]РНОН».
Джуссоев возглавлял югоосетинское правительство с 2022 года – после победы Алана Гаглоева на президентских выборах. Ранее Джуссоев работал в строительном бизнесе. Его компании принимали участие в строительстве ряда объектов в Цхинвали.