21/01/2026 06:43:03 მსოფლიო
აშშ-ის სამხედროებმა სამშაბათს ვენესუელის სანაპიროსთან კიდევ ერთი ტანკერი დააკავეს. ვენესუელური ნავთობით დატვირთული ტანკერი Sagitta მეშვიდე ტანკერია, რომელიც აშშ-ის სანაპირო დაცვამ დეკემბრის დასაწყისიდან დააკავა სანქციების დარღვევით მომუშავე ტანკერების წინააღმდეგ ოპერაციის ფარგლებში.
აშშ-ის სამხრეთ სარდლობის განცხადებაში ნათქვამია, რომ „კიდევ ერთი ტანკერის დაკავება, რომელიც არღვევს პრეზიდენტ ტრამპის მიერ სანქცირებული გემებისთვის დაწესებულ კარანტინს, წარმოაჩენს ჩვენს ერთგულებას უზრუნველვყოთ ვენესუელიდან ნავთობის ექსპორტი კოორდინირებული და კანონიერ გზით“.
სააგენტო Associated Press-ის ცნობით, ლიბერიის დროშით მცურავი ტანკერი Sagitta ჰონგ-კონგის ერთ-ერთი კომპანიის საკუთრებაა. ის, 2022 წელს რუსეთის მიერ უკრაინაში შეჭრის საპასუხოდ, აშშ-ის მიერ დაწესებული სანქციების ქვეშ მოექცა. გამორთული იყო ტანკერის ტრანსპონდერი, რომელიც მის მდებარეობას გადასცემს. ბოლოს ის ორი თვის წინ ჩაირთო, როდესაც გემი ბალტიის ზღვას ტოვებდა.
დონალდ ტრამპის ადმინისტრაციის წარმომადგენლებმა არაერთხელ განაცხადეს, რომ ჩამორთმეული ნავთობის გაყიდვიდან მიღებულ თანხას ვენესუელის ნავთობის ინფრასტრუქტურის აღსადგენად გამოიყენებენ. აშშ-ის პრეზიდენტმა დონალდ ტრამპმა სამშაბათს განაცხადა, რომ შეერთებულმა შტატებმა უკვე მიიღო 50 მილიონი ბარელი ვენესუელური ნავთობი, რომელიც გლობალურ ბაზრებზე იყიდება და „ხელს უწყობს ნავთობის ფასების მნიშვნელოვან ვარდნას“.
ამ დროისთვის დაკავებული ტანკერები ან აშშ-ის სანქციების ქვეშ იყო, ან იყო ნაწილი ე.წ. ჩრდილოვანი ფლოტისა, რომლის ხომალდებიც თავიანთ წარმომავლობას ნიღბავენ, რათა ნავთობი გადაზიდონ სანქციების ქვეშ მყოფი სახელმწიფოებიდან - ირანიდან, რუსეთიდან, ვენესუელიდან.

21/01/2026 06:43:03 Мир
Во вторник американские военные захватили еще один танкер неподалеку от побережья Венесуэлы. Танкер Sagitta с грузом венесуэльской нефти на борту - седьмой танкер, задержанный с начала декабря американской береговой охраной, в рамках операции по блокаде танкеров, действующих в нарушение санкций.
В заявлении Южного командования США говорится о том, что «задержание очередного танкера, нарушившего карантин, введенный президентом Трампом в отношении судов, подвергнутых санкциям, демонстрирует нашу решимость добиться того, чтобы из Венесуэлы вывозилась нефть, экспорт которой скоординирован и законен».
По информации агентства Associated Press, танкер Sagitta ходит под флагом Либерии, а его владельцем является компания из Гонконга. Он стал объектом американских санкций, введенных после российского вторжения в Украину в 2022 году. Транспондер танкера, передающий его местоположение, был отключен. Последний раз он был включен два месяца назад когда судно покидало Балтийское море.
Представители администрации Дональда Трампа неоднократно заявляли, что они намерены использовать выручку от реализации конфискованной нефти для восстановления нефтяной инфраструктуры Венесуэлы. Президент США Дональд Трамп во вторник объявил о том, что США уже получили 50 миллионов баррелей венесуэльской нефти, которая продается на мировых рынках и «способствует значительному падению цен нефти».