15/01/2026 10:23:09 პოლიტიკა, სამართალი
სახელმწიფო უსაფრთხოების სამსახურმა რუსულ „გაზპრომთან“ დადებული ხელშეკრულების გასაიდუმლოებული დანართის მთავრობის ადმინისტრაციის ვებგვერდზე გამოქვეყნებისა და მედიაში გავრცელების მიზეზის გამოსაძიებლად სისხლის სამართლის საქმე აღძრა საბოტაჟისა და კომპიუტერულ სისტემაში უნებართვო შეღწევის კვალიფიკაციით.
„ადმინისტრაციის ვებგვერდზე განხორციელდა სავარაუდო კიბერთავდასხმა და გარკვეული მანიპულაციები, რაც მიზნად ისახავდა არასწორი ინფორმაციის საჯარო სივრცეში გავრცელების გზით საქართველოს სახელმწიფო ინტერესების დაზიანებას, მათ შორის ქვეყნისთვის დამაზიანებელი პოლიტიკური და ეკონომიკური შედეგების დადგომას“, - წერია სუსის განცხადებაში.
საქმე აღიძრა სისხლის სამართლის კოდექსის ორი მუხლით:
• 284 - კომპიუტერულ სისტემაში უნებართვო შეღწევა;
• 318 - საბოტაჟი.
გასული წლის 25 დეკემბერს მთავრობის ადმინისტრაციის ვებგვერდზე გამოქვეყნდა Gazprom-თან დადებული ხელშეკრულების შესახებ განკარგულება, რომელსაც თან ერთოდა ფასის შესახებ ინფორმაცია. იმის მიუხედავად, რომ შეთანხმება კომერციული საიდუმლოება იყო, ეს ინფორმაცია მთავრობის ადმინისტრაციის ვებგვერდის საშუალებით გასაჯაროვდა.
დოკუმენტის გასაჯაროებაზე ცნობილი გახდა „ფორმულის“ გადაცემის, „ნამდვილი ამბავი ელისო ჯარიაშვილთან ერთად“, ანონსიდან, შემდეგ კი ამის შესახებ BM.GE-მაც დაწერა.
„სახელმწიფო ინტერესების დაზიანების აღმოფხვრის მიზნით, პრევენციულად, მედიის წარმომადგენლებს, ასევე ცალკეულ პირებს, მიეცათ რეკომენდაცია, რომ ინფორმაციის გავრცელებისგან თავი შეეკავებინათ“, - წერია სუსის განცხადებაში.
რამდენიმე საათში მთავრობის ვებგვერდიდან წაიშალა განკარგულება #2212, ხოლო მედიასაშუალებებმა გამოქვეყნებულ ახალ ამბებში შესწორება შეიტანეს. გამოცემა BM.GE-მ აღნიშნა, რომ „სახელმწიფო ინტერესებიდან გამომდინარე რედაქციამ განკარგულების აღების გადაწყვეტილება მიიღო“.
საქართველოს ენერგეტიკის მარეგულირებელი კომისიისა და "გაზპრომის" ანგარიშებით ცნობილია, რომ საქართველო რუსულ ბუნებრივ აირში 1000 კუბურ მეტრში 185 დოლარს იხდის.

15/01/2026 10:23:09 Политика, Право
Служба государственной безопасности Грузии (СГБ) возбудила уголовное дело по фактам «саботажа и несанкционированного проникновения в компьютерную систему». Расследование начато для выяснения причин публикации на сайте Администрации правительства и последующего распространения в СМИ засекреченного приложения к договору, заключённому с российским «Газпромом».
«На сайте Администрации правительства предположительно была осуществлена кибератака и проведены определённые манипуляции, целью которых было нанесение ущерба государственным интересам Грузии путём распространения недостоверной информации в публичном пространстве, в том числе с возможными вредоносными политическими и экономическими последствиями для страны», – говорится в заявлении СГБ.
25 декабря прошлого года на сайте Администрации правительства Грузии было опубликовано распоряжение о договоре с «Газпромом». К документу прилагалась информация о ценах, несмотря на то что детали соглашения являлись коммерческой тайной.О публикации документа стало известно из анонса одной из передач телекомпании «Формула», позже об этом написало издание bm.ge (Business Media).
Через несколько часов распоряжение № 2212 было удалено с сайта правительства, а СМИ внесли исправления в свои новости. Издание bm.ge отметило, что «исходя из государственных интересов редакция приняла решение удалить распоряжение».
Стороны не называют стоимость поставляемого в Грузию топлива. Однако, согласно данным Регулирующей комиссии энергетики Грузии и отчётам «Газпрома», Грузия платила за российский природный газ 185 долларов за 1 000 кубометров.
Ранее в телеграм-канале российской государственной компании было опубликовано сообщение, согласно которому в 2025 году «Газпром» увеличил поставки газа в Грузию на 40,4%.