საქართველოში არ შემოუშვეს რუსი აქტივისტი იაკოვ ბუშუევი
საქართველოში არ შემოუშვეს რუსი აქტივისტი იაკოვ ბუშუევი, რომელიც რუსეთისა და საქართველოს ხელისუფლების საწინააღმდეგო აქციებში მონაწილეობდა.
ქვეყანაში შემოსვლაზე უარი, სტანდარტული ფორმულირებით „სხვა მიზეზი“ განმარტეს. ამ არგუმენტს ხშირად იყენებენ ქვეყანაში შემოსვლაზე უარის შემთხვევაში ოპოზიციონერი აქტივისტებისა და ჟურნალისტების მიმართ.
ბუშუევი საქართველოში სომხეთიდან „სადახლოს“ გამშვები პუნქტის გავლით ცდილობდა შემოსვლას.
„როგორც მივხვდი, საქართველო ახლა რუსეთის მოთხოვნებს ასრულებს - არ დაუშვას რუსი პოლიტიკური აქტივისტები. მე რამდენიმე მიტინგის ორგანიზებაში ვმონაწილეობდი, საქართველოში „ქართული ოცნების“ საწინააღმდეგო აქციებზეც დავდიოდი@,- დაწერა ბუშუევმა სოციალური ქსელ Instagram-ში.
ზოგი მედიის ცნობით, ბუშუევი 2022 წელს მოსკოვში დააკავეს მას შემდეგ, რაც ის ურალის ანარქისტებთან სოლიდარობის საღამოს დარბევის დროს „ღია სივრცის“ ცენტრში შევიდა. 2024 წლის ივნისში მან რადიო თავისუფლების ჟურნალისტებს უთხრა, რომ მოსკოვიდან ერევანში გადავიდა საცხოვრებლად.
ბოლო თვეების განმავლობაში საქართველოში შესვლაზე უარს სულ უფრო ხშირად ეუბნებიან ადამიანის უფლებათა დამცველებს, ჟურნალისტებსა და სამოქალაქო აქტივისტებს. მიუხედავად იმისა, რომ ადრე ეს ძირითადად რუს ოპოზიციონერ აქტივისტებსა და მედიის წარმომადგენლებს შეეხებოდათ, გასული წლის ნოემბერში ანტისამთავრობო საპროტესტო აქციების დაწყების შემდეგ შეზღუდვები დასავლეთის ქვეყნების მოქალაქეებზეც ვრცელდება. ყველა შემთხვევაში უარის საფუძვლად სახელდება „სხვა მიზეზები“. ამავდროულად, „ქართულმა ოცნებამ“ გაამარტივა უცხო ქვეყნის მოქალაქეების დეპორტაციის პროცედურა.

22/09/2025 10:08:46 Политика
В Грузию не пустили российского активиста Якова Бушуева, участвовавшего в протестах против российских и грузинских властей. Отказ объяснили «иными причинами» – стандартной формулировкой, которую применяют к большинству оппозиционных активистов и журналистов, которым запрещают въезд в страну.
Бушуев пытался пересечь границу Армении и Грузии через пропускной пункт «Садахло».
«Насколько я понял, Грузия сейчас выполняет требование России не допускать российских политических активистов. Я участвовал в организации нескольких митингов. Ходил и на грузинские акции – против «Грузинской мечты», – написал Бушуев в соцсети Instagram.
По данным ряда СМИ, в ноябре 2022 года Бушуев был задержан в Москве, когда зашел в «Открытое пространство» во время облавы на вечер солидарности с уральскими анархистами. В июне 2024 года он рассказывал журналистам Радио Свобода, что переехал из Москвы в Ереван.
В последние месяцы в Грузии участились запреты на въезд правозащитникам, журналистам и общественным деятелям. Если раньше это касалось в основном российских оппозиционных активистов и представителей СМИ, то после начала антиправительственных акций в ноябре прошлого года ограничения стали распространяться и на граждан западных стран. Во всех случаях используется формулировка «по иным причинам». Параллельно «Грузинская мечта» ужесточила законодательство, упростив, в частности, процедуру выдворения иностранных граждан.