პროკურატურის ინფორმაციით, დააკავეს პირი, რომელიც “დანაშაულებრივი ჯგუფის სხვა წევრებთან ერთად” 624 მილიონი აშშ დოლარისა და 35 მილიონი ევროს ოდენობით უკანონო შემოსავლის ლეგალიზაცია შეძლო.
უწყების ცნობით, “დანაშაულებრივი ჯგუფი” 2022-2024 წლებში მოქმედებდა.
“პროკურატურაში ჩატარებული გამოძიებით დადგენილია, რომ ბრალდებულმა მის საკუთრებაში არსებული, ეროვნული ბანკის მიერ ნებადართული ვალუტის გადამცვლელი პუნქტის საქმიანობის საფარქვეშ, “ფულის გათეთრების და ტერორიზმის დაფინანსების აღკვეთის ხელშეწყობის შესახებ” საქართველოს კანონის მოთხოვნათა განზრახ იგნორირებით, მოაწყო დაუსაბუთებელი წარმომავლობის თანხის შეკრების, კონვერტაციის გზით წარმოშობის შეცვლის და ლეგალურ მიმოქცევაში განთავსების უკანონო ქსელი.
დაკავებულთან წინასწარი შეთანხმებით, დანაშაულებრივი ჯგუფის წევრები, სისტემატიურად უზრუნველყოფდნენ საბაჟო პროცედურების გვერდის ავლით, ავტომანქანებში მოწყობილი სპეციალური სამალავებით, მოსაზღვრე ქვეყნებიდან განსაკუთრებით დიდი ოდენობით დაუსაბუთებელი წარმომავლობის უცხოური ვალუტის შემოტანას და თანხის თავშეყრის ადგილას – ვალუტის გადამცვლელ პუნქტში მიწოდებას.
ბრალდებულმა ზემოაღნიშნული გზით შეკრებილი განსაკუთრებით დიდი ოდენობით დაუსაბუთებელი წარმომავლობის უცხოური ვალუტა, კანონიერი სახის მიცემის მიზნით, სხვადასხვა პერიოდში საბანკო დაწესებულებებში მიიტანა, როგორც ვითომ სავალუტო საქმიანობის ფარგლებში მიღებული კანონიერი შემოსავალი, რის დამადასტურებლადაც კომერციულ ბანკებს მიეწოდა წარმომავლობის შესახებ ყალბი მონაცემები. ბანკებიდან კონვერტაციის შედეგად მიღებული თანხები, სხვა პირებზე გადაცემის და შემდგომი განკარგვის, ასევე უძრავ-მოძრავი ქონებების შეძენის გზით, მიმართული იქნა ლეგალურ ეკონომიკურ ბრუნვაში.
აღნიშნული ქმედებებით, ბრალდებულმა და დანაშაულებრივი ჯგუფის სხვა წევრებმა, 2022-2024 წლებში მოახდინეს დაახლოებით 624 მილიონი აშშ დოლარის და 35 მილიონი ევროს ოდენობით უკანონო შემოსავლის ლეგალიზაცია. საქმეზე ჩატარებული საგამოძიებო მოქმედებების ფარგლებში, ამოღებულია დიდი ოდენობით ნაღდი ფული. დანაშაულებრივი წარმომავლობის თანხის და სხვა აქტივების სახელმწიფოს სასარგებლოდ ჩამორთმევის უზრუნველსაყოფად, პროკურატურა შესაბამის სამართლებრივ პროცედურებს გაატარებს”, – ვკითხულობთ უწყების მიერ გავრცელებულ განცხადებაში.
პროკურატურაში აცხადებენ, რომ საგამოძიებო მოქმედებებს სახელმწიფო უსაფრთხოების სამსახურთან ერთად ატარებენ.

16/09/2025 21:10:00 Право
Прокуратура спорного правительства "Мечты" "выявила факт легализации незаконных доходов в размере 624 млн $ и 35 млн евро в рамках совместного мероприятия с СГБ Грузии", по факту задержан 1 человек, - сообщает ведомство.
Сообщается, что обвиняемый "и другие члены преступной группировки" в 2022-2024 годах легализовали незаконные доходы на вышеуказанную сумму.
По версии следствия, по предварительному сговору с задержанным члены преступной группировки систематически обходили таможенные процедуры, устраивали спецтайники в автомобилях, ввозили иностранную валюту в особо крупных размерах незадекларированно из соседних стран и доставляли деньги к месту сбора — в пункт обмена валюты.
"Далее обвиняемый в разные периоды вносил в банки особо крупные суммы иностранной валюты недокументированного происхождения и представлял деньги как законный доход, полученный в рамках валютно-обменной деятельности, а в качестве доказательства коммерческим банкам были предоставлены ложные данные о происхождении.
А суммы, полученные от конвертации из банков, путем передачи и последующего распоряжения другим лицам, а также приобретения недвижимого имущества, были направлены в легальный экономический оборот" - говорится в заявлении ведомства.
Прокуратура обращается в суд с ходатайством о применении в отношении обвиняемого меры пресечения в виде заключения под стражу в течение установленного законом срока.
Обвинения предусматривают лишение свободы сроком до 12 лет в качестве наказания.
"Хотели бы напомнить общественности, что в прошлом в ходе расследования, проведенного прокуратурой по аналогичным фактам, были осуждены 7 человек, которые были лишены активов на сумму около 13 миллионов лари», — говорится в заявлении ведомства.