კრემლის მომხრე მოლდოველი ოპოზიციონერი დოდონი ქვეყანას „საქართველოს ბედს“ უსურვებს
მოლდოვის ყოფილმა პრეზიდენტმა, სოციალისტური პარტიის თავმჯდომარემ და კრემლის მომხრე პოლიტიკოსმა იგორ დოდონმა რუმინეთის პრეზიდენტის, ნიკუშორ დანის განცხადებაზე კომენტარი გააკეთა. დანმა თქვა, რომ საქართველოში არსებული ვითარება ნათლად აჩვენებს, თუ რას უნდა მოელოდეს მოლდოვა, ხელისუფლებაში პრორუსული ძალების მოსვლის შემთხვევაში. დანმა აღნიშნა, რომ მოსკოვი, მოლდოვაში არჩევნების შედეგებზე გავლენის მოხდენის მცდელობით, ცდილობს ქვეყნის ევროპული მიმართულებით სვლას შეუშალოს ხელი.
"მოლდოვა და საქართველო ერთი მიმართულებით მიდიოდნენ, ახლა ხედავთ, რომ საქართველომ გადაწყვიტა ოთხი წლის განმავლობაში არ ახსენოს ევროკავშირი. ცხადია, რუსეთს არ სურს მოლდოვის ხილვა ევროკავშირში და მთელი ეს შეტევა, რომელიც, როგორც ჩვენი ინსტიტუტები აცხადებენ, გასული წლის არჩევნების დროინდელთან შეფარებით კიდევ უფრო ძლიერია, მოლდოვის რესპუბლიკის ევროკავშირში გაწევრიანების დაბლოკვის მცდელობაა", - თქვა ნიკუშორ დანმა.
საპასუხოდ, დოდონმა ფეისბუკზე დაწერა, რომ „საქართველოს ბედი“ „მუქარაზე მეტად შურიან ოცნებას წააგავს“.
„2024 წელს საქართველოს მშპ-ს ზრდამ 9,5% შეადგინა. მიმდინარე წლის პირველ კვარტალში - 9,8%. ხოლო მოლდოვაში გასულ წელს - მხოლოდ 0,1%. ინფლაცია 2025 წლის ივლისში: საქართველო - 4,3%, მოლდოვა - 7,9%. ევროკომისიის 2025 წლის კარგი მმართველობის ანგარიშის თანახმად, საქართველომ დაკვირვებების მთელ ისტორიაში საუკეთესო მაჩვენებლები აჩვენა და ინვესტიციების მიმზიდველობის რეკორდი დაამყარა, ევროკავშირის რიგ ქვეყნებსაც კი გაუსწრო. მოლდოვაში ინვესტიციების და კაპიტალის გადინების დაბალი დონეა. მაშ, ვის „აშინებს“ სინამდვილეში ასეთი განცხადებები? საქართველო, გარე კრიტიკის მიუხედავად, აჩვენებს სტაბილურობას, ზრდას და ინვესტორების ნდობას. ხოლო მოლდოვა, PAS-ის მმართველობის ქვეშ, არა მხოლოდ ადგილს ტკეპნის, არამედ მიექანება ეკონომიკურ და სოციალურ უფსკრულში“, - თქვა დოდონმა.
მოლდოვის პრეზიდენტმა მაია სანდუმ მანამდე რუსეთი დაადანაშაულა 28 სექტემბერს გასამართ საპარლამენტო არჩევნებში ფართომასშტაბიანი ჩარევის მომზადებაში. მისი განცხადებით, კრემლი სხვადასხვა მეთოდის გამოყენებას აპირებს, მათ შორის პრორუსული ძალების მხარდაჭერას, ქუჩის საპროტესტო აქციების ორგანიზებას მათი მონაწილეების მოსყიდვით, სახელმწიფო ინსტიტუტებზე თავდასხმებს, ამომრჩევლის მოსყიდვას და ინტერნეტ-კამპანიებს.
სანდუმ ასევე აღნიშნა, რომ მის ხელთ არსებული მონაცემებით, რუსეთი მხარს უჭერს არა მხოლოდ აშკარად პრორუსულ ძალებს, არამედ ზოგ ოპოზიციურ კანდიდატსაც, რომლებიც თავს დამოუკიდებლად და პროევროპელებად წარმოაჩენენ, მაგრამ მოქმედი მთავრობის მოწინააღმდეგენი არიან. მიზანი კი არჩევნების შემდეგ მთავრობის შეცვლაა.
საზოგადოებრივი აზრის გამოკითხვების თანახმად, მმართველი „მოქმედებისა და სოლიდარობის პარტია“ (PAS) არჩევნების წინ ლიდერობას ინარჩუნებს. მთავარმა ოპოზიციურმა ძალებმა იგორ დოდონის მეთაურობით განაცხადეს ალიანსის შექმნაზე, რომელიც რუსეთთან ურთიერთობების „ნორმალიზებას“ ემხრობა და ქვეყნის პროდასავლურ ორიენტაციას ეწინააღმდეგება.
კიდევ ერთ ოპოზიციურ ბლოკს, რომლის სახელია „გამარჯვება“ და რომელიც რუსეთის მოქალაქე ბიზნესმენ ილან შორთანაა დაკავშირებული, საარჩევნო კომისიამ არჩევნებში მონაწილეობის უფლება არ მისცა და არ დაარეგისტრირა. შორი მოლდოვაში დაუსწრებლადაა გასამართლებული.
საქართველომ და მოლდოვამ ევროკავშირში გაწევრიანების განაცხადი უკრაინის კვალდაკვალ შეიტანეს. „ქართული ოცნების“ პოლიტიკისა და „დემოკრატიის უკუქცევის“ საპასუხოდ, ევროკავშირმა საქართველოსთან ევროინტეგრაციის საკითხებზე დიალოგი შეაჩერა. 2024 წლის 28 ნოემბერს კი მმართველმა პარტიამ განაცხადა, რომ ევროკავშირში გაწევრიანებაზე მოლაპარაკებების დაწყების საკითხს 2028 წლის ბოლომდე არ დააყენებდა.

04/09/2025 12:12:17 Европа, Политика
Экс-президент Молдовы, председатель Партии социалистов и прокремлёвский политик Игорь Додон прокомментировал заявление президента Румынии Никушора Дана. Румынский лидер подчеркнул, что ситуация в Грузии наглядно демонстрирует, чего следует ожидать Молдове в случае прихода к власти пророссийских сил. Дан отметил, что Москва, стремясь повлиять на исход выборов в Молдове, пытается помешать европейскому пути страны.
«Молдова и Грузия шли по одному пути, а теперь вы видите, что Грузия решила четыре года не упоминать Европейский союз. Очевидно, Россия не хочет видеть Молдову в ЕС, и вся эта атака, которая даже сильнее, чем на прошлогодних выборах, о чём заявляют наши институты, является попыткой заблокировать доступ Республики Молдова в Европейский союз», – сказал Никушор Дан.
В ответ Додон написал в Facebook, что «участь Грузии» «скорее выглядит как завистливая мечта, а не угроза».
«В 2024 году рост ВВП Грузии составил 9,5%. В первом квартале этого года – 9,8%. А в Молдове в прошлом году – всего 0,1%. Инфляция в июле 2025 года: Грузия – 4,3%, Молдова – 7,9%. По данным отчёта Европейской комиссии Good Governance Report 2025, Грузия достигла лучших показателей за всю историю наблюдений и установила рекорд по инвестиционной привлекательности, опередив даже ряд стран ЕС. В Молдове же – низкий уровень инвестиций и отток капитала. Так кого же действительно «пугают» подобными заявлениями? Грузия при всей критике извне демонстрирует устойчивость, рост и доверие инвесторов. А Молдова под управлением PAS не просто топчется на месте, а стремительно катится в экономическую и социальную пропасть», – заявил Додон.
Представители «Грузинской мечты» регулярно подчёркивают, что Грузия опережает Молдову по экономическим показателям. Экономика Молдовы за последние годы действительно пострадала от войны в Украине, энергетического кризиса и утраты внешних рынков. В то же время Грузию обвиняют в том, что она сумела использовать войну в собственных интересах, усилив роль транзитного узла.
Президент Молдовы Майя Санду ранее обвинила Россию в подготовке масштабного вмешательства в парламентские выборы, которые пройдут 28 сентября. По её словам, Кремль намерен использовать различные методы, включая поддержку пророссийских сил, организацию уличных протестов с подкупом их участников, атаки на государственные учреждения, подкуп избирателей и интернет-кампании.
Санду также предупредила, что, по её данным, Россия поддерживает не только явно пророссийские силы, но и некоторых оппозиционных кандидатов, позиционирующих себя как независимые и проевропейские, но выступающих против действующей власти. Цель – смена правительства по итогам выборов.
Согласно опросам общественного мнения, правящая «Партия действия и солидарности» сохраняет лидерство перед выборами. Ведущие оппозиционные силы во главе с Игорем Додоном объявили о создании альянса, выступающего, в частности, за «нормализацию» отношений с Россией и против прозападной ориентации страны. Ещё один оппозиционный блок под названием «Победа», связанный с заочно осуждённым в Молдове бизнесменом Иланом Шором, имеющим российское гражданство, не был допущен избиркомом до выборов.
- Грузия и Молдова вслед за Украиной подали заявки на вступление в ЕС. Однако на данный момент Кишинёв значительно опережает Тбилиси. В ответ на политику «Грузинской мечты» и «откат демократии» ЕС приостановил диалог с Грузией о евроинтеграции. А 28 ноября 2024 года правящая партия заявила, что не будет ставить вопрос о начале переговоров о вступлении в ЕС до конца 2028 года.