ერდოღანი: ზანგეზურის დერეფანი ერთგვარი შერიგების პროექტია
ზანგეზურის დერეფანი თურქეთს, სომხეთსა და აზერბაიჯანს შორის ერთგვარი შერიგების პროექტია, - ამის შესახებ თურქეთის პრეზიდენტმა რეჯეფ თაიფ ერდოღანმა, Trend-ის ცნობით, მინისტრთა კაბინეტის სხდომის შემდეგ სიტყვით გამოსვლისას განაცხადა.
მისი თქმით, ზანგეზურის დერეფნის პროექტის განხორციელების შედეგად, თურქეთს, აზერბაიჯანსა და სომხეთს შორის ეკონომიკური თანამშრომლობა ახალ ეტაპზე გადავა.
ერდოღანმა აღნიშნა, რომ 224-კილომეტრიანი სარკინიგზო ხაზი, რომლის ფუნდამენტიც 22 აგვისტოს ჩაიყარა, თურქეთისთვის საამაყოა. ამ დერეფნის გამტარუნარიანობა წელიწადში 5,5 მილიონი მგზავრი და 15 მილიონი ტონა ტვირთი იქნება.
8 აგვისტოს ვაშინგტონში, თეთრ სახლში, პრეზიდენტ დონალდ ტრამპის მედიაციითა და მონაწილეობით, სომხეთმა და აზერბაიჯანმა სამშვიდობო დეკლარაცია მიიღეს, რომელმაც უნდა დაასრულოს მრავალწლიანი კონფლიქტი სომხეთსა და აზერბაიჯანს შორის. გარდა ამისა, შეთანხმების შესაბამისად, აშშ მიიღებს ექსკლუზიურ უფლებას 99 წლით სამხრეთ კავკასიაში სტრატეგიული სატრანზიტო დერეფნის განვითარებისათვის.

26/08/2025 17:35:00 World
The Zangezur Corridor is a kind of reconciliation project between Türkiye, Armenia and Azerbaijan, Turkish President Recep Tayyip Erdogan said during his speech after the meeting of the Cabinet of Ministers, Trend reports.
According to him, as a result of the implementation of the Zangezur Corridor project, economic cooperation between Türkiye, Azerbaijan and Armenia will enter a new stage.
Erdogan noted that the 224-kilometer railway line, the foundation of which was laid on August 22, is a source of pride for Türkiye. The capacity of this corridor will be 5.5 million passengers and 15 million tons of cargo per year.
On August 8, in Washington, at the White House, under the mediation and with the participation of President Donald Trump, Armenia and Azerbaijan signed a peace declaration aimed at ending their decades-long conflict. In addition, under the agreement, the United States will receive exclusive rights for 99 years to develop a strategic transit corridor in the South Caucasus.