25/08/2025 19:46:00 პოლიტიკა
ლიეტუვის საგარეო საქმეთა სამინისტროში „კოორდინირებული საინფორმაციო შეტევა“ უწოდეს რამდენიმე ქართული მედიასაშუალების მიერ გავრცელებულ ინფორმაციას, რომლის თანახმადაც, დიდი ბრიტანეთი ლიეტუვაში ამზადებს აქტივისტებს საქართველოში ოქტომბერში დაგეგმილი მუნიციპალური არჩევნების დროს არეულობის მოსაწყობად.
სააგენტო BNS-ის მიერ ამ თემაზე დასმულ კითხვაზე საპასუხოდ ლიეტუვის საგარეო უწყებაში განაცხადეს, რომ აღნიშნული ინფორმაცია წარმოადგენს ჭორს და განიხილება, როგორც „შეცდომაში შემყვანი კოორდინირებული საინფორმაციო შეტევა, რადგან ამას არაფერი შეიძლება ჰქონდეს საერთო რეალობასთან“.
„ეს ქმედებები პირდაპირ არის დაკავშირებული დემოკრატიული ღირებულებებიდან და ევროპული გზიდან საქართველოს ხელისუფლების გადახვევასთან, ასევე პოლიტიკური ოპოზიციის, სამოქალაქო საზოგადოებისა და დამოუკიდებელი მედიის რეპრესიებთან“, – განაცხადეს ლიეტუვის საგარეო საქმეთა სამინისტროში.
რამდენიმე ქართულმა მედიასაშუალებამ გაავრცელა ინფორმაცია, რომ ლიეტუვაში დიდი ბრიტანეთი ქართველ აქტივისტებს ოქტომბრის არჩევნებისთვის ამზადებს.

25/08/2025 19:46:00 Politic
The Lithuanian Foreign Ministry has called Georgian media claims that Great Britain is allegedly training activists in Lithuania to organize unrest during municipal elections to be held in October a “coordinated information attack.”
In response to a question of BNS agency, the Lithuanian Foreign Ministry noted that such statements are rumors and are considered a “misleading and coordinated information attack, as they have nothing to do with reality.”
“Such actions are directly related to the Georgian authorities’ departure from democratic values and the European path, with repressions against the political opposition, civil society and independent media,” the ministry said.
Several Georgian media outlets have reported that Great Britain is preparing Georgian activists in Lithuania for the October elections.