მზია ამაღლობელს სასამართლოს დატოვებისას ხელში ეჭირა ფურცელი, წარწერით: „სილა რეჟიმს“
„ბათუმელების“ მთავარი რედაქტორის, ეთერ თურაძის განცხადებით, მზია ამაღლობელს სასამართლოს დატოვებისას ხელში ეჭირა ფურცელი, წარწერით: „სილა რეჟიმს“.
როგორც თურაძემ აღნიშნა, არ შეიძლება სისტემა ადამიანებს ანადგურებდეს და სწირავდეს.
„მე არ დამინახავს, მაგრამ როგორც მითხრეს, მზია ამაღლობელს დღეს ხელში ეჭირა ფურცელი, რომელზეც ეწერა: „სილა რეჟიმს“. დიახ, ეს არის!
მეტი უსამართლობა, რა შეიძლება ჩაიდინოს ერთი მოქალაქის წინააღმდეგ სახელმწიფომ, სასამართლომ, პოლიციამ, აღმასრულებელმა ხელისუფლებამ, როდესაც 2 წლით უშვებ ციხეში მზია ამაღლობელს, რომელსაც ჯანმრთელობის პრობლემები აქვს და დანაშაული არ ჩაუდენია?! ყველა უმკლავდება ერთ ქალს! აფერუმ! ეს არის ბოროტების სისტემა, რომელიც უნდა დაინგრეს. არ შეიძლება სისტემა ადამიანებს ასე ანადგურებდეს და სწირავდეს. კი ბატონო, როგორც მზიამ თქვა საბოლოო სიტყვაში: „ბრძოლა ბოლომდე“.
ჩვენ მხარეს არის სიმართლე, არ შეიძლება დავუშვათ, რომ სიმართლე გავაქროთ, დუმილით წავახალისოთ ის ბოროტება, რომელიც სუფევს ამ ქვეყანაში“, - აღნიშნა თურაძემ.
„ბათუმელებისა“ და „ნეტგაზეთის“ დამფუძნებელ მზია ამაღლობელს 2 წლით თავისუფლების აღკვეთა მიესაჯა. მოსამართლემ „სისხლის სამართლის კოდექსის“ 353/1-ე მუხლის პირველი ნაწილით წარდგენილი ბრალი 353-ე მუხლის პირველი ნაწილით შეცვალა. აღნიშნული ითვალისწინებს პოლიციის მუშაკის, სპეციალური პენიტენციური სამსახურის მოსამსახურის ან ხელისუფლების სხვა წარმომადგენლის მიმართ წინააღმდეგობას საზოგადოებრივი წესრიგის დაცვისთვის ხელის შეშლის, მისი საქმიანობის შეწყვეტის ან შეცვლის მიზნით. აღნიშნული ქმედებისთვის კი სასჯელის სახით გათვალისწინებულია ჯარიმა, შინაპატიმრობა 2 წლამდე ვადით და ასევე თავისუფლების აღკვეთა 2-დან 6 წლამდე ვადით.
მზია ამაღლობელს თავდაპირველად ბრალი „სისხლი სამართლის კოდექსის“ 353/1-ე მუხლის პირველი ნაწილით ჰქონდა წარდგენილი, რაც ითვალისწინებდა პოლიციელზე, სპეციალური პენიტენციური სამსახურის მოსამსახურეზე, ხელისუფლების სხვა წარმომადგენელზე ან საჯარო დაწესებულებაზე თავდასხმას. აღნიშნული ქმედებისთვის განსაზღვრული იყო პატიმრობა 4-იდან 7-წლამდე ვადით.

06/08/2025 15:54:00 Society
According to Eter Turadze, the editor-in-chief of “Batumelebi,” Mzia Amaghlobeli was holding a piece of paper with the inscription “A slap to the regime” as she left the courtroom.
As Turadze noted, a system cannot be allowed to destroy and sacrifice people.
“I didn’t see it myself, but I was told that today Mzia Amaghlobeli was holding a piece of paper that read: ‘A slap to the regime.’ Yes, that’s it!
What greater injustice can the state, the court, the police, and the executive authorities commit against a citizen when they send Mzia Amaghlobeli, who has health problems and has committed no crime, to prison for 2 years?! Everyone is ganging up on one woman! Bravo! This is a system of evil that must be dismantled. A system cannot be allowed to destroy and sacrifice people like this. Yes, as Mzia said in her final statement: ‘Fight to the end.’
The truth is on our side, and we cannot allow the truth to be erased or encourage, through silence, the evil that reigns in this country,” Turadze stated.
Journalist Mzia Amaghlobeli was sentenced to 2 years of imprisonment. The judge changed the charge initially brought under Article 353/1, Part 1 of the Criminal Code to Article 353, Part 1. The latter pertains to resistance against a police officer, a special penitentiary service employee, or another representative of the authorities with the intent to obstruct public order protection, terminate, or alter their activities. The penalties for this offense include a fine, house arrest for up to 2 years, or imprisonment for 2 to 6 years.