თაღლითობის ბრალდებით ენმ-ის პოლიტსაბჭოს წევრი ლაშა ცანავა დააკავეს
სახელმწიფო უსაფრთხოების სამსახურის ანტიკორუფციული სააგენტოს თანამშრომლებმა, თაღლითობის ბრალდებით, „ერთიანი ნაციონალური მოძრაობის“ პოლიტიკური საბჭოს წევრი ლაშა ცანავა დააკავეს.
როგორც სუს-ის ანტიკორუფციული სააგენტოს დირექტორმა, ემზარ გაგნიძემ, დღეს გამართულ ბრიფინგზე განაცხადა, ლ.ც. უცხო ქვეყნის ერთ-ერთ მოქალაქეს თავისი კავშირების მეშვეობით საქართველოში ერთწლიანი ბინადრობის ნებართვის მოპოვების უზრუნველყოფას შეჰპირდა, რის სანაცვლოდაც მას 5 600 ამერიკული დოლარი მოსთხოვა.
„საქართველოს სახელმწიფო უსაფრთხოების სამსახურის ანტიკორუფციული სააგენტოს თანამშრომლების მიერ ჩატარებული ოპერატიულ-სამძებრო და საგამოძიებო მოქმედებების შედეგად, სასამართლოს განჩინების საფუძველზე, დაკავებულია პოლიტიკური პარტია „ერთიანი ნაციონალური მოძრაობის“ პოლიტიკური საბჭოს წევრი ლ. ც.
საქმე ეხება თაღლითობას, კერძოდ, საქართველოში ბინადრობის ნებართვის მოპოვების უზრუნველყოფის სანაცვლოდ უცხო ქვეყნის მოქალაქის ფულადი თანხის მოტყუებით დაუფლების ფაქტს.
ჩატარებული გამოძიებით ამ ეტაპზე გამოვლენილია, რომ ლ. ც. უცხო ქვეყნის ერთ-ერთ მოქალაქეს თავისი კავშირების მეშვეობით საქართველოში ერთწლიანი ბინადრობის ნებართვის მოპოვების უზრუნველყოფას შეჰპირდა, რის სანაცვლოდაც მას 5 600 ამერიკული დოლარი მოსთხოვა. 2025 წლის 21 მაისს უცხო ქვეყნის აღნიშნულმა მოქალაქემ ლ. ც-ს მოთხოვნით მის ანგარიშზე ზემოხსენებული თანხის ნაწილი ჩარიცხა. ამის შემდგომ ლ. ც. მას სისტემატურად უკავშირდებოდა და დარჩენილი თანხის გადახდას დაჟინებით სთხოვდა. შედეგად, აღნიშნულმა პირმა 2025 წლის 30 მაისს და 12 ივნისს ქალაქ თბილისში ლ. ც-სთან შეხვედრებისას მას დამატებით 2 500 ამერიკული დოლარი გადასცა. ამრიგად, ლ. ც. მართლსაწინააღმდეგო მისაკუთრების მიზნით, მის მიერ მოთხოვნილი 5 600 აშშ დოლარიდან მოტყუებით დაეუფლა უცხო ქვეყნის მოქალაქის 2 650 ამერიკულ დოლარს.
მნიშვნელოვანია ისიც, რომ გამოძიების ფარგლებში, სასამართლოს განჩინების საფუძველზე, განხორციელდა ფარული საგამოძიებო მოქმედებები, რის შედეგადაც მოპოვებულია აღნიშნული დანაშაულებრივი ქმედების ჩადენის ამსახველი აუდიო/ვიდეო მტკიცებულებები.
აღნიშნულ დანაშაულებრივ ქმედებასთან (თაღლითობასთან) დაკავშირებით გამოძიება მიმდინარეობს საქართველოს სისხლის სამართლის კოდექსის 19,180-ე მუხლის მე-2 ნაწილის „ბ“ ქვეპუნქტით, რაც სასჯელის სახით 4-დან 7 წლამდე ვადით თავისუფლების აღკვეთას ითვალისწინებს“,- განაცხადა ემზარ გაგნიძემ.

30/07/2025 08:25:16 Политика, Право
Служба государственной безопасности Грузии сообщила о задержании члена политсовета партии «Единое национальное движение» Лаши Цанава по обвинению в мошенничестве. По информации СГБ, обвиняемый «обманным путём» получил деньги от иностранного гражданина в обмен на обещание в предоставлении вида на жительство в Грузии. В заявлении ведомства говорится, что Лаша Цанава пообещал иностранному гражданину вид на жительство в Грузии сроком на один год, за что потребовал 5600 долларов США. Часть этой суммы иностранный гражданин перевёл на его счёт 21 мая 2025 года.
«После этого Л.Ц. систематически связывался с ним и настаивал на выплате оставшейся суммы. В результате вышеуказанное лицо передало ему ещё 2500 долларов США во время встреч с Л.Ц. в Тбилиси 30 мая и 12 июня 2025 года».
В рамках расследования по решению суда были проведены негласные следственные действия, в результате которых были получены аудио и видеодоказательства совершения преступления, сообщают в СГБ. Расследование ведётся по статье 180 Уголовного кодекса, предусматривающей наказание в виде лишения свободы от 4 до 7 лет.
Произошедшее прокомментировали в «Национальном движении», председатель партии Тина Бокучава задержание Лаши Цанава связала с ростом рейтинга «Национального движения».
«Президент Саакашвили несколько месяцев назад говорил о попытке СГБ внедриться в партию. Я со всей ответственностью заявляю, что, как председатель партии, не допущу фильтрации «Единого национального движения», цель которой – дискредитировать и маргинализировать главного оппонента Иванишвили. «Национальное движение» формировалось как политическая сила, которая, правильно осознавая прошлое, смотрит только вперёд, в завтрашний светлый европейский день… Особая активизация СГБ связана с тем, что рейтинг «Национального движения», особенно в последние месяцы, растёт», — заявила Бокучава.
29 июля экс-президент Грузии Михаил Саакашвили заявил, что Служба государственной безопасности намерена обвинить председателя политсовета «Национального движения» Левана Хабеишвили в попытке вооруженного переворота.
«Поступила точная информация: мафиозная группировка Иванишвили – СГБ намерена организовать новую крупную провокацию и обвинить «Национальное движение», и прежде всего Левана Хабеишвили, в попытке вооружённого переворота, арестовать значительную часть руководства и предъявить им обвинение в государственном перевороте. Для этого будут использованы современные методы фальсификации. Я категорически заявляю, что я и мои товарищи категорически отвергаем любые насильственные действия», — написал Михаил Саакашвили в социальной сети Facebook.