პუტინმა მედინსკი კრემლის მთავარ იდეოლოგად გაამწესა
რუსეთის პრეზიდენტის თანაშემწემ, ვლადიმირ მედინსკიმ, უკრაინასთან ომის ფონზე საკუთარი გავლენა გააძლიერა და ფაქტობრივად კრემლის მთავარ იდეოლოგად იქცა — წერს გამოცემა „Важные истории“.
მას შემდეგ, რაც 2020 წელს იგი კულტურის მინისტრის პოსტიდან პრეზიდენტის ადმინისტრაციაში გადავიდა, მედინსკიმ დაიწყო იდეის პოპულარიზაცია, თითქოს „მტრები ყველგან არიან, მაგრამ რუსეთი — თეთრი და ფაფუკია“, — ჰყვებიან გამოცემასთან კრემლთან დაახლოებული წყაროები. მათივე თქმით, ეს მიდგომა ემთხვეოდა ვლადიმირ პუტინის ხედვას, რომელმაც ყირიმის ანექსიის შემდეგ კონფრონტაციის კურსი აირჩია დასავლეთთან.
"შედეგად, მედინსკი პრეზიდენტს იმდენად დაუახლოვდა, რომ გახდა ერთ-ერთი იმ იშვიათი ადმინისტრაციის წარმომადგენელთაგან, ვისაც შეუძლია პუტინთან შეხვედრის ან პირადი საუბრის ორგანიზება. გარდა ამისა, 2024 წლის ზაფხულიდან მედინსკის განკარგულებაში გადაეცა მთელი სამმართველო პრეზიდენტის ადმინისტრაციაში, რომელიც კურირებს კულტურულ და ისტორიულ-საგანმანათლებლო პოლიტიკას. ფაქტობრივად, ეს სტრუქტურა ფუნქციონირებს როგორც „იდეოლოგიის შექმნის განყოფილება“, — განუცხადა გამოცემას ერთ-ერთმა ევროპული დაზვერვის ოფიცერმა.
მედინსკი ასევე მონაწილეობს დახურულ სემინარებში იდეოლოგიურ საკითხებზე, სადაც მას პარტნიორობს პუტინის ქალიშვილი, ეკატერინა ტიხონოვა — ამბობს კრემლის ყოფილი თანამშრომელი. მისივე თქმით, მედინსკი ითვლება „ტიხონოველად“ — ანუ იმ ადამიანად, რომელიც პრეზიდენტის ქალიშვილის ახლო წრეს ეკუთვნის.
"მიუხედავად ამისა, პრეზიდენტის ადმინისტრაციაში მედინსკის „არასასიამოვნო“ და „უპრინციპო“ ადამიანად ახასიათებენ, ხოლო მისი უკრაინასთან მოლაპარაკებებში დანიშვნა პუტინის მხრიდან „მსოფლიოს დაცინვის“ მცდელობად მიაჩნიათ,“ — ამბობს გამოცემის წყარო.
უკრაინის ყოფილმა საგარეო საქმეთა მინისტრმა, პავლო კლიმკინმა აღნიშნა, რომ მედინსკი მოლაპარაკებების ჯგუფში უკრაინელებზე ფსიქოლოგიური ზეწოლის მოხდენის ფუნქციას ასრულებს და თამაშობს აგრესიული მომლაპარაკებლის როლს, რომელიც ამტკიცებს, რომ უკრაინა არ არსებობს.
მოლაპარაკებების გარდა, მედინსკი ასევე მუშაობს ახალი ისტორიის სახელმძღვანელოების სერიაზე, რომლებიც მან თანაავტორობით შექმნა მგიმოს რექტორ ანატოლი ტორკუნოვთან და რუსეთის მეცნიერებათა აკადემიის მსოფლიო ისტორიის ინსტიტუტის ხელმძღვანელ ალექსანდრ ჩუბარიანთან. ეს სახელმძღვანელოები ფარავს ისტორიის მთელ კურსს მეხუთე კლასიდან მეთერთმეტემდე.
უკრაინელი იურისტის, დარია სვირიდოვას თქმით, სახელმძღვანელოებში უკრაინა წარმოდგენილია როგორც ხელოვნური, შემთხვევითი ან მტრული წარმონაქმნი რუსეთის მიმართ, ხოლო რუსეთის აგრესია კიევის წინააღმდეგ — გამართლებული.
„Важные истории“-ის ინფორმაციით, კრემლი აპირებს თავისი იდეოლოგიის გავრცელებას არა მხოლოდ რუსეთის, არამედ მთლიანად პოსტსაბჭოთა სივრცის სკოლებში. ამ პროცესსაც მედინსკი კურირებს.

22/07/2025 11:35:43 Мир
Занимающий должность помощника президента РФ Владимир Мединский на фоне войны против Украины укрепил свои позиции во власти и стал де-факто главным идеологом Кремля, выяснили «Важные истории». Сразу после того, как в 2020 году он перешел с поста министра культуры в администрацию президента (АП), Мединский начал продвигать идею о том, что «кругом враги, а Россия "белая и пушистая"», рассказали изданию близкие к Кремлю источники. По их словам, это совпало с видением Владимира Путина, который после аннексии Крыма взял курс на конфронтацию с Западом. В итоге Мединский оказался настолько близок к президенту, что стал одним из немногих чиновников АП, кто может организовать встречу или личный разговор с Путиным.
Более того, с лета 2024 года он получил в свое распоряжение целое подразделение АП, которое курирует вопросы культурной и историко-образовательной политики и по сути является «отделом по созданию идеологии», сообщил «Важным историям» один из офицеров европейской разведки. Помимо управления в АП, Мединский участвует в закрытых семинарах на тему идеологии с Катериной Тихоновой — дочерью Путина, рассказал человек, работавший ранее на Кремль. По его словам, чиновника считают «тихоновцем», то есть тем, кто входит в ближайший круг дочери президента. «Мединский <...> каким-то образом понравился Катерине... И <...> следствием стало в том числе и то, что он находится в поле зрения папы», — пояснил собеседник издания.
Между тем в администрации президента называют Мединского «неприятным» и «беспринципным» человеком, а его назначение переговорщиком с Украиной — способом Путина «поиздеваться над миром». «Если начнутся серьезные переговоры, то будет просто другой переговорщик», — отметил источник издания. Экс-министр иностранных дел Украины Павел Климкин заявил, что Мединский в составе переговорной группы оказывает на украинцев «психологическое давление» и играет роль «агрессивного переговорщика», утверждая, что Украины не существует.
Помимо переговоров, Мединский занимается новой линейкой школьных учебников по истории, которые он написал в соавторстве с ректором МГИМО Анатолием Торкуновым и главой Института всеобщей истории РАН Александром Чубарьяном. Учебники Мединского покрывают весь курс школьной истории с 5-го по 11-й классы. В них Украина представлена как искусственное, случайное или враждебное России образование, а российская агрессия против Киева оправдывается, говорит украинская юрист Дарья Свиридова. По данным «Важных историй», Кремль рассчитывает распространить свою идеологию среди школьников не только в России, но и на всем постсоветском пространстве. Этот вопрос также курирует Мединский.
Несмотря на близость к Путину, публичную поддержку войны и масштабные пропагандистские кампании, Мединский до сих пор не включен в санкционные списки ни ЕС, ни США. Европейский чиновник, работающий над санкционными решениями, сказал «Важным историям», что Мединский не фигурировал ни в одном обсуждении. По его словам, это связано с тем, что «такие страны, как Венгрия, наложили бы на это решение вето».