შსს საზღვარზე მყოფ უკრაინელებზე: “მათი შემოშვება დაკავშირებულია საფრთხესთან”
საქართველოს შინაგან საქმეთა სამინისტრო კომენტარს აკეთებს რუსეთ-საქართველოს საზღვარზე არსებულ ვითარებაზე - იქ სარდაფის ტიპის სივრცეში იმყოფებიან რუსეთიდან დეპორტირებული უკრაინის მოქალაქეები, მათ შორის ყოფილი პატიმრები.
“მათი საკითხის შესწავლის შემდეგ გამოიკვეთა, რომ ჩადენილი აქვთ დანაშაული. მათ შორის, საკმაოდ მძიმე და განსაკუთრებით მძიმე დანაშაულები. შესაბამისად, არ ხდება ამ პირების შემოშვება ქვეყნის საზღვარზე”, - განაცხადა შს მინისტრის მოადგილემ ალექსანდრე დარახველიძემ.
მისი კომენტარი პროსახელისუფლებო მედიებმა, ტელეკომპანიებმა “იმედმა” და “რუსთავი 2-მა" გაავრცელეს.
დარახველიძის სიტყვებით, „აქტიურ რეჟიმში მიმდინარეობს მოლაპარაკებები უკრაინული მხარის მხრიდან მოლდოვის რესპუბლიკასთან, ვინაიდან სახმელეთო საზღვრით არის შესაძლებელი ამ პირების დაბრუნება”.
"ბოლო პერიოდში 40-მდე პირი მსგავსი გზით უკვე დაბრუნდა უკრაინის რესპუბლიკაში, თუმცა ბოლო პერიოდში გარკვეულწილად შეჩერდა ეს პროცესი. როგორც ჩვენთვის ცნობილია და როგორც უკრაინული მხარე აცხადებს, მოლდოვური მხარე არის წინააღმდეგი, რომ გაატაროს ეს პირები, თუმცა გრძელდება მათთან მოლაპარაკებები. როგორც კი იქნება მათი მხრიდან შეთანხმება მიღწეული, საქართველო იღებს პასუხისმგებლობას, რომ ხელი შეუწყოს დარიალის სასაზღვრო-გამშვებ პუნქტზე მყოფ უკრაინის მოქალაქეებს, რომ დაბრუნდნენ ისინი სამშობლოში“, - აღნიშნა ალექსანდრე დარახველიძემ.
ხელისუფლება საზღვარზე ჰუმანიტარული პრობლემის არსებობას არ აღიარებს. “დარიალის” სასაზღვრო და იმიგრაციული კონტროლის სამსახურის უფროსის მოადგილე ლუკა პაატაშვილი აცხადებს, რომ უკრაინელების ყოფნის პირობები ნორმალურია.
"ბოლო პერიოდში გახშირდა უკრაინის მოქალაქეების საზღვრის კვეთის მცდელობა საქართველოს საზღვარზე, თუმცა ზემოაღნიშნული უკრაინის მოქალაქეები არ არიან ტურისტულად მომავალი პირები. ეს პირები და მათი უმრავლესობა არიან განსაკუთრებით მძიმე დანაშაულებისთვის გასამართლებული, როგორიც არის მკვლელობა, მკვლელობის მცდელობა, გაუპატიურება და ნარკოტიკებთან დაკავშირებული დანაშაული. კერძოდ, ნარკოტიკების გასაღება. შესაბამისად, ზემოაღნიშნული პირები არც ფლობენ საზღვრის კვეთისთვის საჭირო დოკუმენტაციას და ამავდროულად, მათი ქვეყანაში შემოშვება არის პირდაპირ საფრთხესთან დაკავშირებული, რომ ისინი კიდევ ჩაიდენენ დანაშაულებს. ისინი არიან დეპორტირებული რუსეთის ფედერაციიდან საქართველოში. დაახლოებით 80 ადამიანზეა საუბარი. ამ ეტაპზე მათი პირობები არის ნორმალური და იცდიან. არიან თუ არ არიან უკრაინის მოქალაქეები, არის დაუდასტურებელი, ვინაიდან არ აქვთ საჭირო დოკუმენტაცია", - უთხრა ლუკა პაატაშვილმა "ქრონიკას".
ადამიანის უფლებათა დამცველებისა და თავად უკრაინელების თქმით კი, ისინი სასაზღვრო-გამშვებ პუნქტში იმყოფებიან და ხელი არ მიუწვდებათ ადეკვატურ სამედიცინო მომსახურებასა და კვებაზე. სარდაფის ტიპის შენობაში საკმარისი საძილე ადგილებიც არ არის - უკრაინელებს რიგ-რიგობით უწევთ ძილი.
როგორც მანამდე BBC იტყობინებოდა, მოლდოვამ უარი თქვა საქართველოს საზღვარზე ჩარჩენილი რუსეთიდან დეპორტირებული უკრაინელების შეშვებაზე. ორგანიზაცია „უკრაინის პატიმრების დაცვის“ იურისტის, ანა სკრიპკას თქმით, ამის მიზეზი გახდა ის ოთხი ადამიანი, რომლებსაც „თეთრი პასპორტები“ აქვთ - უკრაინის საელჩოს მიერ გაცემული მოწმობები, რომლებიც სამშობლოში დაბრუნების უფლებას იძლევა.
„მოლდოვაში ჩასული ადამიანები პოლიციის კონტროლის ქვეშ ჩასვეს ავტობუსში, შემდეგ დამოუკიდებლად გაემგზავრნენ. ზოგმა ვერ ჩააღწია. ეს იყო სწორედ პრობლემა, მათ მოლდოვაში დარჩენის უფლება არ ჰქონდათ, მათ არანაირი დოკუმენტი არ ჰქონდათ, უკრაინაში დაბრუნების მოწმობის გარდა - კონკრეტულად უკრაინაში და არა მოლდოვაში“, - განმარტა მან.
რუსეთი რუსეთ-საქართველოს საზღვრისკენ უშვებს პატიმრებს, რომლებიც რუსეთის მიერ უკრაინის დროებით ოკუპირებულ ტერიტორიებზე გაასამართლეს. მათი უმეტესობა, იძულებით ძალადობრივად გადაყვანის შემდეგ, სასჯელს რუსეთის კოლონიებში იხდიდა.
უკრაინელი ადამიანის უფლებათა დამცველები დეპორტირებულთა ნაკადის ზრდას ვლადიმირ პუტინის ბრძანებულებას უკავშირებენ.
2023 წელს რუსეთის პრეზიდენტმა ვლადიმირ პუტინმა გამოსცა ბრძანება, რომ თუ უკრაინის ოკუპირებულ ტერიტორიაზე მცხოვრები ადამიანი რუსეთის მოქალაქეობას არ აიღებს, მის სტატუსს უცხოეთის მოქალაქის სტატუსს გაუთანაბრებენ. სხვა ბრძანების თანახმად, რომელიც 2025 წლის მარტში შევიდა ძალაში, უკრაინის მოქალაქეები იმყოფებიან რუსეთის ტერიტორიაზე „კანონიერი საფუძვლის გარეშე“ და ვალდებულნი არიან, თავიანთი იქ ყოფნა დააკანონონ, მაგალითად, მიიღონ პასპორტი ან ბინადრობის მოწმობა 10 სექტემბრამდე. წინააღმდეგ შემთხვევაში ან თავად უნდა დატოვონ ქვეყანა, ან მოხდება მათი დეპორტაცია.
ადამიანის უფლებათა დამცველების თქმით, რუსეთიდან დეპორტირებული უკრაინელების რაოდენობა შესაძლოა სექტემბრისთვის მნიშვნელოვნად გაიზარდოს.

16/07/2025 08:39:21 Политика, Право
В Министерстве внутренних дел Грузии прокомментировали ситуацию на российско-грузинской границе, где в подвальном помещении находятся депортированные из России граждане Украины, в том числе бывшие заключённые.
«После изучения их дел выяснилось, что они совершили преступления, в том числе – довольно тяжкие и особо тяжкие. Соответственно, данные лица не пропускаются через государственную границу», – заявил заместитель главы МВД Александр Дарахвелидзе.
Его комментарий распространили проправительственные телекомпании «Имеди» и «Рустави 2».
По словам Дарахвелидзе, «переговоры с украинской стороной по поводу их возвращения в Украину через территорию Молдовы продолжаются в активном режиме».
«За последнее время около 40 человек уже были возвращены на территорию Украины таким образом, однако в последние недели этот процесс несколько приостановился. Насколько нам известно и как заявляет украинская сторона, молдавская сторона отказывается пропускать этих лиц, однако переговоры с ней продолжаются. Как только будет достигнута договорённость, Грузия возьмёт на себя обязательство содействовать возвращению украинских граждан, находящихся на пограничном пропускном пункте «Дариали», на родину», – отметил он.
Власти при этом отказываются признавать наличие гуманитарной проблемы на границе. Заместитель начальника погранично-иммиграционного контроля «Дариали» Лука Пааташвили утверждает, что условия пребывания украинцев являются нормальными.
«В последнее время участились попытки граждан Украины пересечь грузинскую границу, однако вышеупомянутые лица не являются туристами. Большинство из них были осуждены за особо тяжкие преступления – такие как убийство, покушение на убийство, изнасилование, а также преступления, связанные с наркотиками, в частности – сбыт. Соответственно, у этих людей нет необходимых документов для пересечения границы, а их допуск на территорию страны представляет собой прямую угрозу повторного совершения преступлений. Они были депортированы из Российской Федерации в Грузию. Речь идёт примерно о 80 человек. В настоящее время условия их пребывания нормальные, они ожидают. Их украинское гражданство не подтверждено, поскольку у них отсутствуют соответствующие документы», – сказал Пааташвили.
Между тем, по словам правозащитников и самих украинцев, они находятся на территории пограничного пункта без доступа к адекватной медицинской помощи и питанию. В подвальном помещении нет достаточного количества спальных мест – украинцам приходится спать по очереди.
Как ранее сообщало Би-би-си, Молдова отказалась пропускать депортированных из России украинцев, застрявших на грузинской границе. По словам юриста организации «Защита заключённых Украины» Анны Скрипки, причиной стали четыре обладателя «белых паспортов» – выданных украинским посольством удостоверений, дающих право вернуться на родину. «Людей, прилетевших в Молдову, сажали в автобус под контролем полиции, но дальше они ехали сами. Некоторые не доехали. В этом и заключалась проблема. Они не имели права оставаться в Молдове, у них не было документов, кроме удостоверения на возвращение в Украину – именно в Украину, а не в Молдову», – пояснила она.
Россия направляет к российско-грузинской границе заключённых, которые изначально были осуждены на территориях Украины, впоследствии оккупированных Россией. Чаще всего они отбывали наказание уже в российских колониях, куда были насильственно вывезены. Украинские правозащитники связывают рост потока депортированных с указом Владимира Путина, вступившим в силу: согласно документу, украинцы до 10 сентября 2025 года должны либо легализовать свой статус, либо покинуть Россию. По мнению правозащитников, к сентябрю число депортируемых из России украинцев может значительно возрасти.