06/07/2025 10:41:00 პოლიტიკა
მე ვერ გავიზიარებ ჩემი თანაგუნდელების მიერ მიღებულ გადაწყვეტილებას თვითმმართველობისარჩევნებზე და არ ვიქნები ამ გადაწყვეტილების შესრულებაში თანამონაწილე, შესაბამისად, დავტოვე „ლელოს“ პოლიტიკური საბჭო,- ამის შესახებ „ლელო - ძლიერი საქართველოს“ წევრმა ანა ნაცვლიშვილმა განაცხადა.
მისი თქმით, მიუხედავად იმისა, რომ პარტიის გადაწყვეტილებას არ იზიარებს, მოსაზრებას, რომ „ლელო - ძლიერი საქართველოდან“ ვინმე „გაიყიდა“ კატეგროიულად არ ეთანხმება.
„მეგობრებო, ცხოვრებაშიც და პოლიტიკაშიც ყოველთვის ვაკეთებდი იმას, რისიც მჯეროდა, რაც სწორად მიმაჩნდა ვითარების და კონტექსტის გათვალისწინებით. რა თქმა უნდა, შევმცდარვარ კიდეც და ამ შეცდომებზე პასუხისმგებლობა ჩემია. მაგრამ არასდროს გამიკეთებია და დამირწმუნებია სხვა იმაში, რისიც თავად არ მჯეროდა.
26 ოქტომბრის რუსული სპეცოპერაციის შემდეგ, პროდასავლური ფლანგის უდიდეს სისუსტედ მიმაჩნია, რომ არ შეიქმნა მსჯელობის და საერთო გადაწყვეტილებების სტრატეგიულად და საზოგადოების წინაშე ანგარიშვალდებულად მიღების ფორმატი. ეს ინიციატივა მამუკა ხაზარაძეს ეკუთვნოდა და ჩვენ ყველანაირად ვეცადეთ, რომ ეს ფორმატი შექმნილიყო, სადაც ხალხის მიერ 26 ოქტომბერს არჩეული ის პირები ვიქნებოდით წარმოდგენილნი, ვისი ლეგიტიმაციაც არასდროს, არავის დაუყენებია კითხვის ნიშნის ქვეშ.
ეს ფორმატი შემდგომ იქნებოდა უფრო ფართო საზოგადოებრივი კონსოლიდაციის პლატფორმა, აქტივისტების, სხვა პოლიტიკური აქტორების, მოქალაქეების ჩართვის და ერთიანი ბრძოლისა რეჟიმის წინააღმდეგ.
ეს არ მოხდა. ვის გამო, რის გამო, არ ვიცი. ძალიან დიდი პრობლემაა ეს. თვითმმართველობის არჩევნებთან დაკავშირებით ვერ შედგა ერთიანობა. ეს ძალიან ცუდია. მგონია, რომ ზემოთ აღნიშნული ფორმატი რომ შემდგარიყო, მოვლენები სხვაგვარად განვითარდებოდა- ყველა მიმართულებით.
მე ვერ გავიზიარებ ჩემი თანაგუნდელების მიერ მიღებულ გადაწყვეტილებას თვითმმართველობის არჩევნებზე და არ ვიქნები ამ გადაწყვეტილების შესრულებაში თანამონაწილე, შესაბამისად, დავტოვე „ლელოს“ პოლიტიკური საბჭო.
ჩემთვის ძალიან მძიმეა ეს გადაწყვეტილება, განსაკუთრებით იმიტომ, რომ ჩვენი ორი ლიდერი საპატიმროშია, მათ უძვირფასესი - თავისუფლება დათმეს ამ ბრძოლაში. რთულია იმის გამოც, რომ ლელოში მყავს უძვირფასესი მეგობრები. მაგრამ ამავე დროს ანგარიშვალდებული ვარ საზოგადოების წინაშე და დღეს მხოლოდ დუმილი არ იქნება ჩემგან მართალი საქციელი.
კატეგორიულად არ ვიზიარებ ბრალდებებს იმაზე, რომ ვინმე გაიყიდა და ა.შ. ჩემთვის ძვირფასი ადამიანების ჯგუფს გულწრფელად სჯერა ასე, ჩემგან განსხვავებულად. ძალიან მინდა გთხოვოთ, ჩემს კედელზე მათ მიმართ მსგავსი ბრალდებები არ განავითაროთ.
სადაც არ უნდა ვიყო, ყველგან გავაგრძელებ იმ იდეისთვის მოქმედებას, რომლის გამოც შეიქმნა და შევუერთდი ლელოს, მეტიც- რომლის გამოც 20 წელია ვიბრძვი - დამოუკიდებელი, ევროპული, ძლიერი, სამართლიანი საქართველო.
თავისუფლება პოლიტიკურ პატიმრებს! თავისუფლება საქართველოს!
ღმერთი იყოს ჩვენი ქვეყნის შემწე ამ ისტორიულ გზაგასაყარზე!“,- განაცხადა ანა ნაცვლიშვილმა.
ცნობისთვის, „ლელო - ძლიერი საქართველოს“ პოლიტსაბჭო უკვე დატოვეს საბა ბუაძემ და დეა მეტრეველმაც. მათ ასევე დატოვეს პარტიული თანამდებობებიც. უფრო კონკრეტულად, საბა ბუაძე თბილისის ორგანიზაციის თავმჯდომარის, დეა მეტრეველმა კი პარტიის აღმასრულებელი მდივნის თანამდებობიდან გადადგა.

06/07/2025 10:41:00 Политика
Несколько членов «Лело» и коалиции «Сильная Грузия» покинули руководящие должности после решения партии участвовать в муниципальных выборах 4 октября.
Политсовет политической силы покинули, в частности, исполнительный секретарь Дея Метревели, глава тбилисской организации Саба Буадзе и экс-депутат Анна Нацвлишвили.
Метревели написала, что считает единственным эффективным способом борьбы с режимом – единство, а потому для неё «крайне важно», чтобы партия была частью «большого национального движения». Она сожалеет, что оппозиционные силы не смогли договориться о едином плане действий на выборах.
«Не считаю целесообразным, чтобы часть партий участвовала, а часть бойкотировала. Решение «Сильной Грузии» участвовать в выборах не является последовательным на фоне принципиального шага Мамуки Хазарадзе и Бадри Джапаридзе, которые выбрали тюрьму, но остались верны общей борьбе», – написала Метревели.
При этом она подчёркивает, что остаётся в борьбе за «свободу Грузии и её европейское будущее». Неясно, означает ли это и выход из партии.
Анна Нацвлишвили подчеркнула, что не поддерживает решение участвовать в выборах и поэтому покидает политсовет.
«Слабостью проевропейского фланга стало то, что не было создано формата для принятия общих решений. Если бы он существовал, всё могло бы развиваться по-другому», – отметила она.
Нацвлишвили добавила, что не разделяет обвинений в адрес коллег о том, что «кто-то продался», и просит не распространять подобные комментарии на её странице. Она подчёркивает, что продолжит борьбу за независимую, европейскую, сильную и справедливую Грузию – независимо от своей партийной принадлежности.
Критикуют решение «Сильной Грузии» и другие оппозиционные партии, в том числе объявившие бойкот голосованию:
- «Единое национальное движение»
- «Ахали» («Коалиция за перемены»)
- «Площадь Свободы» (бывший член коалиции «Сильная Грузия»)
- «Европейская Грузия»
- «Стратегия Агмашенебели»
- «Гирчи-Больше Свободы»
- «Дроа»
- «Федералисты»
За четыре месяца до местных выборов в тюрьме одновременно находятся восемь политиков. Шестеро из них - лидеры разных оппозиционных политических партий. Все они находятся в заключении за неявку в парламентскую следственную комиссию.
Из оппозиционных партий в муниципальных выборах планируют принять участие «Сильная Грузия», «Гахария – за Грузию» и «Гирчи» (Яго Хвичия).