მილანში საკონსულო, რომლის ინაუგურაციაც გუშინ შედგა, 2023 წლიდან ფუნქციონირებს
ასეთი რამ დიპლომატიას არ ახსოვს! - ასე ეხმაურება საქართველოს მეხუთე პრეზიდენტი, სალომე ზურაბიშვილი მილანში საქართველოს გენერალური საკონსულო ოფიციალურად გახსნას.
როგორც ზურაბიშვილი სოციალურ ქსელში წერს, ხელისუფლებას არ ადარდებს დიპლომატიური იზოლაცია და ნებისმიერი სურათი თუ ხელის ჩამორთმევა მათთვის უკვე სანატრელი, ფასდაუდებელი გახდა.
„მილანში საკონსულო 2023 წლის 24 ნოემბრიდან ოპერირებს და კონსული ნატალია კორძაია დანიშნულია 2023 წლის სექტემბრიდან! ვადაგასული „გახსნის“ ცერემონია, თან ნახევარი ე.წ. მთავრობის მონაწილეობითა და ზარ-ზეიმით, მგალობელთა გუნდის ჩაყვანით, ესე იგი სერიოზული ხარჯებით, რით უნდა აიხსნას?
ერთი იმით, რომ აჩვენონ ხალხს, მათზე სანქციები არ მუშაობს, სადაც უნდათ ჩადიან და „შოპინგობენ".
მეორე - არ ადარდებთ დიპლომატიური იზოლაცია, მაგრამ ნებისმიერი სურათი, თუ ხელის ჩამორთმევა მათთვის უკვე სანატრელი, ფასდაუდებელი გახდა და ამ სურათებს ამიტომ აფრიალებენ.
მოკლედ, ყველაფერი იმისთვის იმართება, რომ პოტიომკინის სოფელი არ იყოს, დაარწმუნონ მოსახლეობა, რომ ყველაფერი კარგად და ძველებურად გრძელდება, რომ სახელმწიფოს წარმოადგენენ და სახელმწიფოსავით მოქმედებენ! მილანში მთელ პოლიტბიუროს გამგზავრებას ეს რომ შეეძლოს …“ - წერს სალომე ზურაბიშვილი „ფეისბუქზე“.
ცნობისთვის, მილანში საქართველოს გენერალური საკონსულო ოფიციალურად გაიხსნა. ღონისძიებას, რომელიც ვისკონტების სასახლეში გაიმართა, თბილისის მერი კახა კალაძე, სადავო ლეგიტიმაციის მქონე საქართველოს მთავრობის წარმომადგენლებთან  ერთად დაესწრო. თბილისის მერიის ინფორმაციით, დედაქალაქის მერმა ღონისძიების მონაწილეებს სიტყვით მიმართა და აღნიშნა, რომ საკონსულოს გახსნა ორ ქვეყანას შორის არსებულ ურთიერთობებს კიდევ უფრო გააღრმავებს, საქართველოს მოქალაქეებისთვის კი შესაბამის მომსახურებას გაამარტივებს

11/06/2025 13:30:00 Politic
“Diplomacy has never seen anything like this!” – This is how Georgia’s fifth President, Salome Zurabishvili, reacted to the official opening of Georgia’s Consulate General in Milan.
As Zurabishvili writes on social media, the authorities are indifferent to diplomatic isolation, and any photo opportunity or handshake has become a rare and priceless achievement for them.
“The consulate in Milan has been operating since November 24, 2023, and the consul, Natalia Kordzaia, was appointed in September 2023! A belated ‘opening’ ceremony—with half of the so-called government participating, full of pomp, with a choir flown in, meaning serious expenses—how can this be explained?
First, to show the people that sanctions don’t affect them, that they can go wherever they want and go ‘shopping.’
Second, they don’t care about diplomatic isolation, but any picture or handshake has become a coveted, priceless thing to them, which is why they wave these photos around.
In short, everything is staged to create a Potemkin village—to convince the public that everything is fine and continuing as before, that they represent the state and act like a state! If only the entire politburo could be sent to Milan…”
– wrote Salome Zurabishvili on Facebook.
For context, the Consulate General of Georgia in Milan was officially opened. The event, held at the Visconti Palace, was attended by Tbilisi Mayor Kakha Kaladze together with Irakli Kobakhidze. According to Tbilisi City Hall, the mayor addressed the attendees and noted that the opening of the consulate would further deepen the relationship between the two countries and simplify services for Georgian citizens.