მილანში საკონსულო, რომლის ინაუგურაციაც გუშინ შედგა, 2023 წლიდან ფუნქციონირებს
ასეთი რამ დიპლომატიას არ ახსოვს! - ასე ეხმაურება საქართველოს მეხუთე პრეზიდენტი, სალომე ზურაბიშვილი მილანში საქართველოს გენერალური საკონსულო ოფიციალურად გახსნას.
როგორც ზურაბიშვილი სოციალურ ქსელში წერს, ხელისუფლებას არ ადარდებს დიპლომატიური იზოლაცია და ნებისმიერი სურათი თუ ხელის ჩამორთმევა მათთვის უკვე სანატრელი, ფასდაუდებელი გახდა.
„მილანში საკონსულო 2023 წლის 24 ნოემბრიდან ოპერირებს და კონსული ნატალია კორძაია დანიშნულია 2023 წლის სექტემბრიდან! ვადაგასული „გახსნის“ ცერემონია, თან ნახევარი ე.წ. მთავრობის მონაწილეობითა და ზარ-ზეიმით, მგალობელთა გუნდის ჩაყვანით, ესე იგი სერიოზული ხარჯებით, რით უნდა აიხსნას?
ერთი იმით, რომ აჩვენონ ხალხს, მათზე სანქციები არ მუშაობს, სადაც უნდათ ჩადიან და „შოპინგობენ".
მეორე - არ ადარდებთ დიპლომატიური იზოლაცია, მაგრამ ნებისმიერი სურათი, თუ ხელის ჩამორთმევა მათთვის უკვე სანატრელი, ფასდაუდებელი გახდა და ამ სურათებს ამიტომ აფრიალებენ.
მოკლედ, ყველაფერი იმისთვის იმართება, რომ პოტიომკინის სოფელი არ იყოს, დაარწმუნონ მოსახლეობა, რომ ყველაფერი კარგად და ძველებურად გრძელდება, რომ სახელმწიფოს წარმოადგენენ და სახელმწიფოსავით მოქმედებენ! მილანში მთელ პოლიტბიუროს გამგზავრებას ეს რომ შეეძლოს …“ - წერს სალომე ზურაბიშვილი „ფეისბუქზე“.
ცნობისთვის, მილანში საქართველოს გენერალური საკონსულო ოფიციალურად გაიხსნა. ღონისძიებას, რომელიც ვისკონტების სასახლეში გაიმართა, თბილისის მერი კახა კალაძე, სადავო ლეგიტიმაციის მქონე საქართველოს მთავრობის წარმომადგენლებთან  ერთად დაესწრო. თბილისის მერიის ინფორმაციით, დედაქალაქის მერმა ღონისძიების მონაწილეებს სიტყვით მიმართა და აღნიშნა, რომ საკონსულოს გახსნა ორ ქვეყანას შორის არსებულ ურთიერთობებს კიდევ უფრო გააღრმავებს, საქართველოს მოქალაქეებისთვის კი შესაბამის მომსახურებას გაამარტივებს

11/06/2025 13:30:00 Политика
Пятый президент Грузии комментирует официальное открытие Генерального консульства в Милане 10 июня, на котором присутствовали представители спорного правительства "Грузинской мечты" и отмечает, что Консульство в Милане работает с 24 ноября 2023 года, а Наталия Кордзая назначена консулом с сентября 2023-го:
«Устаревшая церемония «открытия», с участием половины так называемого правительства, и помпой, с наймом хора, то есть серьезными расходами, как это объяснить?
Одно – тем, что показать людям, что санкции на них не действуют и они могут ехать куда хотят и «закупаться».
Второе – им плевать на дипломатическую изоляцию, но любая фотография, если рукопожатие для них уже заветное, стала бесценной, поэтому они и размахивают этими фотографиями.
Короче, делается все, чтобы это не было потемкинской деревней, чтобы убедить население, что все хорошо и продолжается по-старому, что они представляют государство и действуют как государство! Вот бы все Политбюро поехало в Милан» — пишет Саломе Зурабишвили в Facebook.
Напомним, в Милане состоялось официальное открытие Генерального консульства Грузии. В мероприятии, которое прошло во Дворце Висконти, приняли участие мэр Тбилиси Каха Каладзе и спорный грузинский премьер Ираклий Кобахидзе. Как сообщает мэрия Тбилиси, градоначальник обратился к участникам мероприятия и отметил, что открытие консульства "еще больше углубит существующие отношения между двумя странами и упростит предоставление соответствующих услуг гражданам Грузии".