ბრიტანეთის საელჩო: გვიწევს გავაუქმოთ საგრანტო წინადადებები არჩევნების გამჭვირვალობასთან დაკავშირებით
11/06/2025 13:22:00 პოლიტიკა
საქართველოში დიდი ბრიტანეთის საელჩოს განცხადებით, უწევთ დაგეგმილი საგრანტო წინადადებების გაუქმება, რომლებიც მუნიციპალური არჩევნების გამჭვირვალობისა და კონკურენტუნარიანობის მხარდაჭერას ისახავდა მიზნად.
როგორც დიპლომატიური წარმომადგენლობა განმარტავს, მათ საქართველოს ხელისუფლებასთან განხილვის შემდეგ აცნობეს, რომ მთავრობის დადგენილება “გრანტების დამტკიცების პროცედურის შესახებ“ ჯერ დასრულებული არ არის და შესაბამისად, ამ დრომდე არ არსებობს „გრანტების დამტკიცების პროცედურის შესახებ“ გადაწყვეტილებების მიღების მექანიზმები ან ვადები.
“გაერთიანებული სამეფო კეთილსინდისიერად ცდილობდა მოეპოვებინა გრანტის დამტკიცების შესახებ თანხმობა რიგ პროექტებზე, რომელიც მიზნად ისახავდა სამოქალაქო საზოგადოებისთვის ამომრჩეველთა განათლებისა და მოქალაქეთა მხრიდან არჩევნების მონიტორინგს. უნდა აღინიშნოს, რომ ეს აქტივობები ცენტრალურმა საარჩევნო კომისიამ ღირებულ საქმიანობად მიიჩნია.
თუმცა, საქართველოს ხელისუფლებასთან განხილვის შემდეგ, გვაცნობეს, რომ მთავრობის დადგენილება “გრანტების დამტკიცების პროცედურის შესახებ“ ჯერ არ არის დასრულებული. შესაბამისად, ამ დრომდე არ არსებობს „გრანტების დამტკიცების პროცედურის შესახებ“ გადაწყვეტილებების მიღების მექანიზმები ან ვადები.
სამწუხაროდ, ამ გაურკვევლობის გამო, გვიწევს გავაუქმოთ დაგეგმილი საგრანტო წინადადებები, რომლებიც მიზნად ისახავდა დაგეგმილი მუნიციპალური არჩევნების გამჭვირვალობისა და კონკურენტუნარიანობის მხარდაჭერას.
ვწუხვართ, რომ საქართველოში ბოლო მუნიციპალური არჩევნებისგან განსხვავებით, მთავრობას ჯერ არ მოუწვევია ეუთო/ოდირის-ის სადამკვირვებლო მისია და ასევე არ ხდება მოქალაქეთა მხრიდან არჩევნების მონიტორინგისთვის აუცილებელი საქმიანობის ხელშეწყობა.
პროფესიონალურად მომზადებული დამკვირვებლების არარსებობა, რომლებიც საერთაშორისო სტანდარტების შესაბამისად მუშაობენ, შესაძლოა ჩაითვალოს უკუსვლად, რაც შეამცირებს საზოგადოების ნდობას დემოკრატიული პროცესის გამჭვირვალობის მიმართ საქართველოში.
დიდი ბრიტანეთი კვლავ გამოხატავს მზადყოფნას დიალოგისთვის იმის თაობაზე, თუ როგორ შეუძლია მხარი დაუჭიროს საქართველოში დემოკრატიულ განვითარებას და წუხს ამ დაკარგული შესაძლებლობის გამო, რომელიც მიზნად ისახავდა ოქტომბრის მუნიციპალური არჩევნების ობიექტური, პროფესიონალური და გამჭვირვალე მონიტორინგის ხელშეწყობას“, - ვკითხულობთ დიდი ბრიტანეთის საელჩოს განცხადებაში.

11/06/2025 13:22:00 Politic
According to the UK Embassy in Georgia, they are compelled to cancel planned grant proposals that were aimed at supporting the transparency and competitiveness of the upcoming municipal elections.
As the diplomatic mission explains, following discussions with the Georgian authorities, they were informed that the government decree “On the Procedure for Grant Approval” has not yet been finalized. Therefore, as of now, there are no mechanisms or timelines in place for making decisions regarding grant approvals.
"The United Kingdom made good-faith efforts to obtain approval for a number of projects aimed at supporting civil society in voter education and citizen election monitoring. It should be noted that these activities were recognized as valuable by the Central Election Commission.
However, after discussions with the Georgian government, we were informed that the decree 'On the Procedure for Grant Approval' is still not finalized. Accordingly, there are no mechanisms or deadlines for making decisions about grant approvals at this time.
Regrettably, due to this uncertainty, we are compelled to cancel the planned grant proposals, which were intended to support the transparency and competitiveness of the upcoming municipal elections.
We are also concerned that, unlike during the previous municipal elections, the government has not yet invited the OSCE/ODIHR observation mission, nor is it facilitating the activities necessary for citizen-led election monitoring.
The absence of professionally trained observers operating in accordance with international standards could be seen as a step backwards, potentially reducing public trust in the transparency of the democratic process in Georgia.
The United Kingdom remains ready for dialogue on how it can support democratic development in Georgia and regrets the loss of this opportunity, which was intended to contribute to objective, professional, and transparent monitoring of the October municipal elections," the UK Embassy’s statement reads.