საქართველოში რუსეთის ინტერესების სექციას ახალი ხელმძღვანელი ჰყავს
საქართველოში შვეიცარის კონფედერაციის საელჩოსთან მოქმედი რუსეთის ინტერესთა სექციის ახალ ხელმძღვანელად დიმიტრი ოლისოვი დაინიშნა.
რუსეთის ინტერესთა სექციის ინფორმაციით, 1980 წელს დაბადებული ოლისოვის დიპლომატიური კარიერა 2002 წლიდან იწყება. 2019 წლის დეკემბრიდან და თბილისში თანამდებობაზე დანიშვნამდე იგი რუსეთის საგარეო უწყებაში დსთ-ის ქვეყნების მეოთხე დეპარტამენტს ხელმძღვანელობდა. ოლისოვი ფლობს ინგლისურ, ლატვიურ და გერმანულ ენებს, გააჩნია პირველი კლასის მრჩევლის დიპლომატიური რანგი, წარსულში სხვადასხვა პერიოდში მუშაობდა სხვადასხვა პოზიციებზე, როგორც რუსეთის საგარეო საქმეთა სამინისტროში, ისე უცხოეთში, 2008-2010 წლებში იყო რუსეთის მუდმივი წარმომადგენლობის თანამშრომელი ევროპის კავშირსა და ატომური ენერგიის ევროპულ თანამეგობრობაში.
ცნობისთვის: მიმდინარე წლის მაისში საქართველოში შვეიცარიის კონფედერაციის საელჩოსთან მოქმედი რუსეთის ინტერესთა სექციის აწ უკვე ყოფილმა ხელმძღვანელმა დიმიტრი ტროფიმოვმა გადადგომის შესახებ განაცხადა.

02/06/2025 14:02:16 Политика
Новым главой Секции интересов РФ при посольстве Швейцарской Конфедерации в Грузии назначен Дмитрий Олисов.
Дипломат родился в 1980 году, сообщает Секция интересов России. Олисов — выпускник МГИМО МИД России. Работает на дипломатическом поприще с 2002 года.
С декабря 2019 года и до назначения в Тбилиси занимал позицию главы отдела в Четвертом департаменте стран СНГ.
«Владеет английским, латышским и немецким языками. Имеет дипломатический ранг советника 1 класса. На дипломатической службе с 2002 г. Работал на различных должностях в центральном аппарате МИД России и за рубежом: в Генеральном консульстве России в Лиепае, Латвия (2002-2005 гг.), Постоянном представительстве России при Европейском союзе и Европейском сообществе по атомной энергии в Брюсселе (2008-2010 гг.), Посольстве России в ФРГ (2014-2019 гг.)», — читаем в сообщении.
Напомним, в начале мая 2025 года прежний глава Секции интересов РФ Дмитрий Трофимов заявил, что покинул занимаемую должность.