ერდოღანი: ზანგეზურის დერეფანი თურქული სამყაროსთვის ახალი ინტეგრაციის ხაზია
ზანგეზურის დერეფანი აზერბაიჯანისთვის არა მხოლოდ ნახიჩევანთან სახმელეთო კავშირია, არამედ თურქეთის გავლით თურქულ სამყაროსთან გადაჭიმული ახალი ინტეგრაციის ხაზიც, - განაცხადა თურქეთის პრეზიდენტმა რეჯეფ თაიფ ერდოღანმა.
აზერბაიჯანიდან დაბრუნებისას, თვითმფრინავში ჟურნალისტებთან საუბრისას ერდოღანმა განაცხადა, რომ ამ გადასასვლელის მოკლე დროში გახსნა ასევე გააძლიერებს კავკასიის სატრანსპორტო და ენერგეტიკულ ინფრასტრუქტურას:
„ჩვენ ველით, რომ ჩვენი მეზობელი ირანი მხარს დაუჭერს ამ ნაბიჯებს, რომლებიც ჩვენს რეგიონში მშვიდობას, უსაფრთხოებას და განვითარებას ემსახურება. ჩვენ გვინდა, რომ ყველამ ისარგებლოს ამ გარემოთი. ყოველი გადადგმული ნაბიჯი, ყოველი გახსნილი კარი და დერეფანი ეკონომიკურ სარგებელს მოიტანს და დროთა განმავლობაში ქვეყნებს დააახლოებს“.
თურქეთის ლიდერმა ასევე დასძინა, რომ ის "მტკიცედ უჭერს მხარს აზერბაიჯანის რეკონსტრუქციისა და განვითარების საქმიანობას განთავისუფლებულ ტერიტორიებზე".
ერდოღანის თქმით, თურქეთი წლების განმავლობაში დიდ მნიშვნელობას ანიჭებდა სამხრეთ კავკასიაში მიმდინარე სირთულეების თავიდან აცილებას და სტაბილურობის, უსაფრთხოებისა და კეთილდღეობის დამყარებას:
„თურქეთი მიესალმება აზერბაიჯანსა და სომხეთს შორის გადადგმულ ნაბიჯებს. სტამბოლი სამშვიდობო ხელშეკრულების ტექსტზე მიღწეულ შეთანხმებას სტაბილურობის გზაზე მნიშვნელოვან წინსვლად მიიჩნევს და სურს, რომ ეს პროცესი მალე დასრულდეს. ძვირფასო აზერბაიჯანი, ომში გამარჯვებული, ასევე გამოჩნდა, როგორც რეგიონში მშვიდობის არქიტექტორი“.

Erdogan: Zangazur corridor is new integration line to Turkic world
The Zangazur corridor is not only a land connection with Nakhchivan for Azerbaijan, but also a new integration line extending to the Turkic world through Türkiye, Turkish President Recep Tayyip Erdogan said, Report informs via TRT Haber.
Speaking to journalists aboard the plane while returning from Azerbaijan, Erdogan stated that the opening of this passage in a short time will also strengthen the transport and energy infrastructure of the Caucasus:
"We expect our neighbor Iran to support these steps that will serve peace, security and development in our region. We want everyone to benefit from this environment. Every step taken, every door and corridor opened will bring economic gain and bring countries closer over time."
The Turkish leader also added that he strongly supports Azerbaijan's reconstruction and development activities in the liberated territories.
According to Erdogan, Türkiye has for years attached great importance to preventing ongoing suffering and establishing stability, security and prosperity in the South Caucasus:
"Türkiye welcomes the steps taken between Azerbaijan and Armenia. It sees the agreement reached on the text of the peace treaty as an important development on the path to stability and wishes this process to be concluded soon. Dear Azerbaijan, the winner of the war, has also emerged as the architect of peace in the region."