ბელორუსიდან ოკუპირებულ აფხაზეთში ავტობუსები ივლიან
ბელორუსის ხელისუფლება რუსეთის მიერ ოკუპირებული აფხაზეთის მიმართულებით ავტობუსების რეისების დანიშნვას გეგმავს. პირველი რეისის განხორციელება 26 ივნისისთვისაა დაგეგმილი, ხოლო შემდგომში - ოთხ დღეში ერთხელ.
მგზავრობის ხანგრძლივობა 1 დღე, 13 საათი და 20 წუთითაა განსაზღვრული, ბილეთის ფასი - ზრდასრულებისა და ბავშვებისთვის შესაბამისად 105 და 73$-ით (ბელორუსულ რუბლში), საბოლოო დანიშნულების წერტილად - ფსოუზე (რუსეთ-საქართველოს საზღვარი აფხაზეთში) არსებული ე.წ. საკონტროლო გამშვები პუნქტი, ხოლო იქიდან ბელორუს ტურისტებს აფხაზეთში სასურველ ადგილამდე მისვლა საკუთარი ძალებით მოუწევთ.
საიტზე Probilets ბილეთები ხელმისაწვდომია მიმართულებაზე "მინსკი - ფსოუ (აფხაზეთთან საზღვარი)". იქვე მითითებულია ასევე მიმართულება "მინსკი - ფსოუ, საქართველო", თუმცა ამ მიმართულებით ბილეთები არაა ხელმისაწვდომი.
ბელორუსული მედია, რომელმაც ეს სიახლე გამოაქვეყნა, შეახსენებს მკითხველს, რომ ბელორუსის მოქალაქეების მიერ აფხაზეთში ჩასვლა არღვევს "ოკუპირებული ტერიტორიების შესახებ" საქართველოს კანონს, რომელიც მსგავსი დარღვევისთვის ჯარიმას ან თავისუფლების აღკვეთას ითვალისწინებს, თუმცა იქვე იმასაც დასძენს, რომ "ქართული ოცნების" მმართველობის პირობებში თავისუფლების აღკვეთის სადამსჯელო ღონისძიებას არ იყენებენ და მაქსიმალური სასჯელი სამომავლოდ საქართველოში არშეშვება შეიძლება, იყოს.
აღსანიშნავია, რომ მოსკოვისგან განსხვავებით, მისი მოკავშირე მინსკი რუსეთის მიერ ოკუპირებულ აფხაზეთსა და ცხინვალის რეგიონს საქართველოსგან დამოუკიდებელ სახელმწიფოებად ამ დრომდე არ აღიარებს, თუმცა ამას ხელი არ შეუშლია ბელორუსი ავტორიტარი ლიდერისთვის, ორიოდ წლის წინ აფხაზეთში საქართველოს კანონმდებლობის დარღვევით ჩასულიყო და მრავალმილიონიანი სასტუმრო ბიზნესიც წამოეწყო, 2023 წელს მინსკში საპასუხო ვიზიტად ჩასული აფხაზური დელეგაცია მიეღო, მიმდინარე წლის 9 მაისს კი სოხუმისა და ცხინვალის დე-ფაქტო ლიდერებს მოსკოვში შეჰხვედროდა.
მიუხედავად ამისა, "ქართული ოცნების" სადავო ლეგიტიმაციის მქონე მმართველი გუნდისა და ასევე სადავო ლეგიტიმაციის მქონე ალექსანდრე ლუკაშენკოს ურთიერთობები საგრძნობლად დათბა მას შემდეგ, რაც გასული წლის 28 ნოემბერს "ოცნების" პრემიერმა კობახიძემ საქართველოს ევროინტეგრაციის პროცესის შეჩერების შესახებ ოფიციალური განცხადება გააკეთა, შემდგომში კი "ოცნებამ" პრეზიდენტად მიხეილ ყაველაშვილი დანიშნა. გასულ წელს ლუკაშენკომ ყაველაშვილს გაპრეზიდენტება მიულოცა, ყაველაშვილმა კი ანალოგიური მილოცვა მიმდინარე წლის თებერვალში გაუგზავნა, როცა ავტორიტარი ლუკაშენკო უკვე მეშვიდედ გაპრეზიდენტდა. ამასწინათ კი ბელორუსის ავტორიტარმა ლიდერმა ყაველაშვილს მილოცვა 9 მაისთან დაკავშირებითაც გამოუგზავნა.

Из Минска летом запустят автобусы в оккупированную Абхазию
Беларусь намерена с июня запустить автобусы из Минска в Абхазию — до т.н. пункта пропуска «Псоу», расположенного на «границе» РФ и оккупированной Абхазии, сообщает «Эхо Кавказа» со ссылкой на ряд СМИ.
«Эхо Кавказа» изучило информацию, размещенную на сайте. Отправление первого автобуса запланировано на 26 июня. Далее рейсы будут выполняться раз в четыре дня. Время в пути составляет 1 день, 13 часов и 20 минут.
Пересекать де-факто границу на КПП «Псоу» и добираться оттуда до нужного места в Абхазии пассажирам придется самостоятельно.
Стоимость билета для взрослых — 345 белорусских рублей (105 $), детского — 241,5 рубля (73 $).
На сайте Probilets билеты доступны при поиске направления «Минск – КПП ПСОУ (Граница с Абхазией)». Также указано направление «Минск – Псоу Грузия», однако в этом случае билеты недоступны.
Белорусские СМИ напоминают, что посещение Абхазии гражданами Беларуси нарушает закон Грузиии «Об оккупированных территориях», который предусматривает штрафы или лишение свободы. Но при правлении партии «Грузинская мечта» задержания за посещение оккупированных регионов Грузии не применяются — гражданам иностранных государств грузинские пограничники могут просто отказать во въезде в страну.
«Эхо Кавказа» напоминает, что Беларусь официально не признает независимость Абхазии и Цхинвальского региона. Лидер страны, Александр Лукашенко, посещал Абхазию, за что в Тбилиси его обвинили в нарушении закона «Об оккупации».
А в 2023 году он принял в Минске делегацию из Сухуми во главе с бывшим тогда де-факто лидером Асланом Бжания.
Недавно в Москве Лукашенко пообщался с лидерами Цхинвали и Сухуми — Аланом Гаглоевым и Бадрой Гунба. Эта встреча «на ногах» состоялась в Кремле 9 мая в рамках торжественного приема от имени президента РФ Владимира Путина по случаю 80-летия победы над нацистской Германией.
Отношения Минска и Тбилиси начали улучшаться после заявления премьер-министра Грузии о паузе в вопросе открытия переговоров по евроинтеграции Грузии и избрания шестым президентом Грузии Михаила Кавелашвили.
В 2024 году Лукашенко поздравил Кавелашвили с избранием на пост президента, а Кавелашвили — Лукашенко в феврале текущего года – с седьмой подряд победой на президентских выборах в Беларуси.