პუტინმა აფხაზებსა და ოსებს რუსეთს მოქალაქეობის მიღება გაუმარტივა
სანამ "ოცნების" სადავო ხელისუფლება ცდილობს, დააჯეროს ამომრჩეველს, თითქოს მისი "პრაგმატული პოლიტიკის შედეგად" საქართველოს ტერიტორიული მთლიანობის აღდგენა "ნებისმიერ წუთსაა შესაძლებელი", რუსეთის პრეზიდენტი ვლადიმირ პუტინი მისი ქვეყნის მიერ ოკუპირებული აფხაზეთისა და ცხინვალის რეგიონის "მოქალაქეებს" რუსეთის მოქალაქეობის მიღებას უმარტივებს.
17 მაისს პუტინმა გამოსცა ბრძანება, რომლის თანახმად, აფხაზეთისა და ცხინვალის რეგიონის ე.წ. მოქალაქეობის მქონე პირებს შესაბამისი მიმართვის შემთხვევაში შეეძლებათ, რუსეთის მოქალაქეობა სტანდარტული პროცედურის გვერდის ავლით, კერძოდ, რუსეთში მუდმივი ცხოვრების, რუსული ენისა და ისტორიის ცოდნის გამოცდით დადასტურების სავალდებულო პირობების შესრულების გარეშე, გამარტივებულად მიიღონ.
ამასთან, რუსეთის მოქალაქეობის მიღება აფხაზეთისა და ცხინვალის ოკუპირებული რეგიონების მაცხოვრებლებს ამიერიდან ადგილზე - სოხუმსა და ცხინვალში რუსეთის ფედერაციის ე.წ. საელჩოებში შეეძლებათ.
მეორე - რუსული მოქალაქეობის მინიჭების გამარტივების "თხოვნით" მიმდინარე წლის მარტში პუტინს აფხაზეთის ახალმა დე-ფაქტო ლიდერმა ბადრა გუნბამ მიმართა. სასპასუხოდ პუტინმა განაცხადა, რომ შესაბამისი პროგრამის რეალიზება გაგრძელდებოდა.
აღსანიშნავია, რომ საქართველოს რუსეთის მიერ ოკუპირებული ამ ორი რეგიონის მაცხოვრებელთა უმრავლესობას - (შესაბამისად, 70% და 90-95%-ს) რუსეთის მოქალაქეობა უკვე გააჩნია.

Путин упростил получение гражданства РФ для жителей Абхазии и Южной Осетии
Президент РФ Владимир Путин подписал указ об упрощенном получении российского гражданства гражданами самопровозглашенных республик Абхазия и Южная Осетия. Документ опубликован на российском портале правовых актов.
Таким претендентам на гражданство не потребуется соблюдать требования по постоянному проживанию в РФ, знанию русского языка и российской истории.
Согласно документу, абхазские и югоосетинские граждане, постоянно проживающие на территории республик, могут подать заявление в диппредставительства РФ в Сухуми и Цхинвали. Если они уже проживают в России, то смогут обратиться в территориальный орган МВД РФ по месту своего пребывания или жительства.
Просьбу, связанную с двойным гражданством, в марте на встрече с Путиным озвучил Бадра Гунба, победивший на президентских выборах в Абхазии. «Остается определить механизм, который позволит фактически начать предоставление двойного гражданства – российского гражданства – гражданам Республики Абхазия», – сказал Гунба.
Путин ответил, что программа по двойному гражданству будет продолжена: «Она, в принципе-то, подготовлена, и мы продолжим ее реализацию. Соответствующие указания коллегам направлю, и они вместе с вами доработают вопросы, которые, может быть, еще требуют внимательного к ним отношения, но мы продолжим эту работу».
Подавляющее большинство жителей Абхазии и Южной Осетии имеют российские паспорта. В Южной Осетии их доля, по разным оценкам, составляет от 90 до 95% населения, в Абхазии — до 70%.