„ოცნების" მთავრობა გაეროს მსოფლიო ტურიზმის ორგანიზაციის გენმდივნის თანამდებობაზე პოლოლიკაშვილის ნაცვლად, საამიროების კანდიდატს დაუჭერს მხარს
14/05/2025 12:48:32 პოლიტიკა
„ქართული ოცნების“ მთავრობა ადასტურებს ინფორმაციას იმის შესახებ, რომ საქართველო გაეროს მსოფლიო ტურიზმის ორგანიზაციის (UNWTO) გენერალური მდივნის თანამდებობაზე მხარს დაუჭერს არა ზურაბ პოლოლიკაშვილს, რომელიც ამ ორგანიზაციას 2017 წლიდან ხელმძღვანელობს, არამედ არაბთა გაერთიანებული საამიროების მიერ წარდგენილ კანდიდატს.
"გაეროს მსოფლიო ტურიზმის ორგანიზაციის გენერალური მდივნის თანამდებობაზე ზურაბ პოლოლიკაშვილის კანდიდატურა საქართველოს ხელისუფლებამ წარადგინა, თუმცა მოგვიანებით მისი კანდიდატურა თავისივე გადაწყვეტილებით გაიწვია.
სპეკულაციაა იმაზე საუბარი, რომ ზურაბ პოლოლიკაშვილის კანდიდატურა რომელიმე კონკრეტული კანდიდატის გამო მოიხსნა.
აქვე ვადასტურებთ, რომ გაეროს მსოფლიო ტურიზმის ორგანიზაციის გენერალური მდივნის თანამდებობაზე საქართველო მხარს დაუჭერს არაბთა გაერთიანებული საამიროების მიერ წარდგენილ კანდიდატს“,– აცხადებენ მთავრობის ადმინისტრაციაში.
ცნობისთვის: ინფორმაცია იმის შესახებ, რომ პოლოლიკაშვილს ამ "პოსტზე" საქართველოს მთავრობის მხარდაჭერა აღარ ექნებოდა, პირველად 13 მაისს The Diplomat-მა გაავრცელა. "ეს გადაწყვეტილება შესაძლოა, არაბთა გაერთიანებულ საამიროებთან ფარული შეთანხმების ნაწილი იყოს", – წერს გამოცემა წყაროზე დაყრდნობით.
მისივე შეფასებით, "გადაწყვეტილება, რომელმაც საერთაშორისო ტურიზმის საზოგადოებაში სერიოზული შეშფოთება გამოიწვია, შესაძლოა საქართველოსა და რუსეთის ფედერაციას შორის სტრაგეგიული ალიანსის ნაწილი იყოს".
არაბეთის გაერთიანებული საემიროების გარდა ტურიზმის მსოფლიო ორგანიზაციის ხელმძღვანელის პოსზე კანდიდატურებს წარადგენს მექსიკა, საბერძნეთი, განა და ტუნისი. პოლოლიკაშვილი თანამდებობას უკვე ორი ვადის განმავლობაში იკავებდა და ორივეჯერ, 2017 და 2021 წლებში თანამდებობაზე მისი დანიშვნის გადაწყვეტილებას მხარი გაეროს გენერალური ასამბლეის 70%-ზე მეტმა დაუჭირა.

Спорное правительство "Мечты" поддержит кандидатуру от ОАЭ на пост генсека Всемирной туристской организации ООН
14/05/2025 12:48:32 Политика
Спорное правительство "Мечты" подтвердило, что ранее выдвинуло кандидатуру Зураба Пололикашвили на должность генерального секретаря Всемирной туристская организации ООН (UNWTO), но позже изменило решение и сняло его кандидатуру.
«Настоящим мы подтверждаем, что Грузия поддержит кандидата, выдвинутого Объединенными Арабскими Эмиратами на должность Генерального секретаря Всемирной туристской организации ООН», — заявили в спорной правительственной администрации "Мечты".
Напомним, издание The Diplomat написало, что правительство "Мечты" готовится отказаться от поддержки кандидатуры Зураба Пололикашвили на третий срок в качестве генсека Всемирной туристской организации ООН (UNWTO). Автор, ссылаясь на источники, отметил, что это решение является частью тайного соглашения «Грузинской мечты» с Объединенными Арабскими Эмиратами (ОАЭ) — партия Иванишвили якобы обещала поддержать кандидатуру от ОАЭ Шайхи Аль Новайс. Как отмечалось, причина в том, что Зураб Пололикашвили возглавил процесс приостановления членства России в Организации в 2022 году после ее вторжения в Украину.
Добавим, Зураби Пололикашвили ранее занимал пост главы Минэкономики Грузии. Впервые генсеком UNWTO его избрали в мае 2017 года, переизбран был в 2021 году на второй срок.