საკონსტიტუციო სასამართლოს თავმჯდომარედ რევაზ ნადარაია აირჩიეს
საქართველოს საკონსტიტუციო სასამართლოს პლენუმმა საკონსტიტუციო სასამართლოს თავმჯდომარის პოზიციაზე მოსამართლე რევაზ ნადარაია აირჩია.
ამის შესახებ ინფორმაციას საკონსტიტუციო სასამართლოს პრესსამსახური ავრცელებს.
საქართველოს კონსტიტუციის მე-60 მუხლის მე-3 პუნქტით დადგენილი წესის მიხედვით, საკონსტიტუციო სასამართლოს თავმჯდომარედ არჩევა 5 წლის ვადით ხდება.
რევაზ ნადარაია საკონსტიტუციო სასამართლოს მოსამართლედ 2025 წლის 3 აპრილს აირჩიეს. სხვადასხვა დროს იყო ჩხოროწყუს რაიონული სასამართლოს მოსამართლე, ფოთის საქალაქო სასამართლოს მოსამართლე და თავმჯდომარე, თბილისის საქალაქო სასამართლოს მოსამართლე, ამავე სასამართლოს საგამოძიებო და წინასასამართლო სხდომის კოლეგიის თავმჯდომარე, თბილისის სააპელაციო სასამართლოს მოსამართლე (სისხლის სამართლისა და სამოქალაქო სამართლის პალატებში); საკონსტიტუციო სასამართლოში გაწესებამდე, 2021 წლიდან, რევაზ ნადარაია იკავებდა საქართველოს უზენაესი სასამართლოს მოსამართლის თანამდებობას. სხვადასხვა დროს, ამავე სასამართლოში ეკავა სადისციპლინო და საკვალიფიკაციო პალატების თავმჯდომარის პოზიციები. ამასთანავე, რევაზ ნადარაია 2017-2020 წლებში იყო საქართველოს იუსტიციის უმაღლესი საბჭოს წევრი, 2019 წელს კი არჩეულ იქნა საპროკურორო საბჭოს წევრად.

Новым председателем Конституционного суда Грузии избран Реваз Надарая
Пленум Конституционного суда (КС) Грузии избрал судью Реваза Надарая на должность председателя Конституционного суда. По регламенту, установленному пунктом 3 статьи 60 Конституции Грузии, председатель КС избирается сроком на 5 лет.
Реваз Надарая был избран судьей Конституционного суда 3 апреля 2025 года.
Сообщается, что в разное время он был судьей районного суда Чхороцку, судьей и председателем городского суда Поти, судьей Тбилисского городского суда, председателем следственной и досудебной коллегии того же суда, судьей Тбилисского апелляционного суда (палаты по уголовным и гражданским делам).
До своего назначения в Конституционный суд с 2021 года Реваз Надарая занимал должность судьи Верховного суда Грузии.
В разное время он занимал должности председателя дисциплинарной и квалификационной палат в том же суде.
Реваз Надарая был членом Высшего совета юстиции Грузии в 2017-2020 годах и был избран членом Прокурорского совета в 2019 году.