შსს: “პოლიციელმა გიორგი ზაბახიძემ ბლაგვი საგნის მოხვედრის შემდეგ თვალის არეში მძიმე დაზიანება მიიღო, დადგინდა, რომ მან მარჯვენა თვალში მხედველობა დაკარგა”
16/04/2025 12:44:32 სამართალი
შინაგან საქმეთა სამინისტრო აცხადებს, რომ პოლიციელი, რომელმაც საპროტესტო აქციების დროს თვალში მხედელობა დაკარგა, გიორგი ზაბახიძეა.
უწყების მტკიცებით, 2024 წლის 29 ნოემბერს, რუსთაველის გამზირზე გამართული აქციის მიმდინარეობისას, აქციის მონაწილეთა მხრიდან ნასროლი ბლაგვი საგნის მოხვედრის შედეგად, თვალის არეში მძიმე დაზიანება მიიღო.
შსს წერს, რომ ის სასწრაფო დახმარებამ სამედიცინო დაწესებულებაში გადაიყვანა გადაუდებელი დახმარებისთვის.
„ჩატარებული კვლევების შედეგად დადგინდა, რომ ბლაგვი საგნის მოხვედრის შედეგად, პოლიციელმა მარჯვენა თვალში მხედველობა დაკარგა.
თბილისში რამდენიმე კლინიკის შესაბამისი პროფილის მედიკოსების დასკვნებით დადგინდა, რომ თვალი ოპერაციას და განკურნებას არ ექვემდებარება, რის შემდგომაც შინაგან საქმეთა სამინისტროს ჯანმრთელობის დაცვის სამსახურის მიერ სამედიცინო მასალა გადაიგზავნა ავსტრიის, ისრაელის და თურქეთის რამდენიმე კლინიკაში.
შინაგან საქმეთა სამინისტროს თანამშრომელი დამატებითი კვლევებისა და მკურნალობის ჩატარების მიზნით გაიგზავნა, ანკარაში კლინიკა ”გიუვენში” და სტამბოლში კლინიკა ”აჯიბადემში”, თუმცა კლინიკების წამყვანი ოფთალმო-ქირურგების დასკვნით, მხედველობის აღდგენა შეუძლებელია.
მიღებული დაზიანების შედეგად პოლიციელმა მარჯვენა თვალში მხედველობა სრულად დაკარგა.
შინაგან საქმეთა სამინისტროს თანამშრომლის ჯანმრთელობის მძიმე დაზიანების ფაქტთან დაკავშირებით მიმდინარეობს ყველა შესაბამისი საპროცესო და საგამოძიებო მოქმედება.

На акции 29 ноября полицейский потерял зрение на один глаз, «преступник не установлен» – МВД Грузии
МВД Грузии рассказало о расследовании инцидента, произошедшего на акции протеста 29 ноября 2024 года на проспекте Руставели в Тбилиси. По информации ведомства, в тот день старший детектив Дидубе-Чугуретского главного управления столичной полиции Георгий Забахидзе получил серьёзную травму глаза – в него попал тупой предмет, брошенный протестующими.
«Пострадавший сотрудник правоохранительных органов был доставлен бригадой скорой помощи в специализированное медицинское учреждение, где ему оказали неотложную помощь… Согласно заключениям профильных специалистов из нескольких тбилисских клиник, глаз оказался неоперабелен. После этого Служба здравоохранения МВД направила медицинские материалы в ряд клиник в Австрии, Израиле и Турции. Сотрудник МВД прошёл дополнительное обследование и лечение в клиниках «Гювен» (Анкара) и «Аджибадем» (Стамбул), однако, по заключению ведущих офтальмологов, восстановление зрения невозможно», — говорится в заявлении МВД Грузии.
В ведомстве утверждают, что в результате полученной травмы полицейский полностью потерял зрение на правый глаз. По факту причинения тяжкого вреда здоровью сотрудника МВД проводятся все необходимые следственные и процессуальные действия. «На данном этапе личность преступника не установлена», — сообщили в МВД.
Ранее министерство не сообщало о случаях серьёзных травм среди сотрудников правоохранительных органов во время акций протеста. О пострадавшем полицейском накануне сообщил проправительственный телеканал «Имеди», после чего МВД распространило официальное заявление.
Протест граждан вспыхнул 28 ноября, после заявления премьер-министра Ираклия Кобахидзе, легитимность которого не признают оппозиция и значительная часть грузинской общественности, согласно которому Грузия фактически прекращает евроинтеграцию до конца 2028 года. Десятки демонстрантов и журналисты пострадали во время акций от действий полиции.