ელჩი: გერმანიის და ევროკავშირის საბჭოთა კავშირთან შედარება არასწორია
გერმანიის ელჩი საქართველოში პეტერ ფიშერი სოციალურ ქსელში გამოქვეყნებული პოსტით ეხმაურება "ქართული ოცნების" მთავრობის პრემიერ-მინისტრის, ირაკლი კობახიძის 9 აპრილის განცხადებას - 1989 წლის 9 აპრილის მოვლენებთან მიმართებით კობახიძემ არ ახსენა რუსეთი და ფეისბუკპოსტში დაწერა, რომ დღესაც უცხოური ძალა ძალადობს რუსთაველზე.
გერმანიის ელჩმა გვირგვინით შეამკო 9 აპრილს დაღუპულთა მემორიალი თბილისში, რუსთველის გამზირზე, პარლამენტის შენობის წინ.
"გერმანია პატივს მიაგებს საბჭოთა ჯარების მიერ მოკლულ ქართველებს, რომლებიც 1989 წლის 9 აპრილს რუსთაველზე თავისუფლებისა და დემოკრატიისთვის დემონსტრაციას მართავდნენ. აღმოსავლეთ გერმანიაში ხალხი საპროტესტო გამოსვლას მართავდა ამავე მიზეზით და 1989 წლის ნოემბერში ბერლინის კედელი დაეცა. თავისუფლებისა და დემოკრატიის დაცვა მიმდინარე ამოცანაა. თვეებია, რაც ქართველები რუსთაველზე საპროტესტო აქციას მართავენ. მათი საბჭოთა კავშირთან შედარება არასწორია. ასევე არასწორია გერმანიის და ევროკავშირის საბჭოთა კავშირთან შედარება. ჩვენ საქართველოს მეგობრები ვართ და არა მტრული უცხოური ძალა. ყველა გულწრფელმა ქართველმა იცის ეს გასული 30 წლის გამოცდილებიდან“, – დაწერა სოციალურ ქსელ X-ში გერმანიის ელჩმა პეტერ ფიშერმა.

Посол Германии: сравнивать Германию и ЕС с Советским Союзом – неправильно
Посол Германии в Грузии Петер Фишер от имени немецкого народа почтил память погибших 9 апреля 1989 года, в трагических событиях, в Тбилиси. В посте, опубликованном в социальной сети X он пишет.
«Я отдал дань памяти грузинам, погибшим от рук советской армии во время демонстрации за свободу и демократию на проспекте Руставели 9 апреля 1989 года.
По той же причине протестовали и в Восточной Германии, и в ноябре 1989 года пала Берлинская стена. Защита свободы и демократии — постоянная задача.
Грузины уже несколько месяцев протестуют на проспекте Руставели. Сравнивать их с Советским Союзом неправильно. Сравнивать Германию и Евросоюз с Советским Союзом также неверно. Мы друзья, а не враждебные иностранные силы. Каждый честный грузин знает это по опыту последних 30 лет», — написал посол Германии Петер Фишер в X.