NATO-ს წარმომადგენლობა: 9 აპრილი იქცა სიმბოლოდ და გარდამტეხ მომენტად ქვეყნის დამოუკიდებლობისთვის ბრძოლაში
09/04/2025 08:06:08 პოლიტიკა
NATO-ს წარმომადგენლობა საქართველოში 1989 წლის 9 აპრილის 36 წლისთავთან დაკავშირებით განცხადებას ავრცელებს.
"1989 წლის აპრილში, ათასობით ადამიანი შეიკრიბა თბილისში, რუსთაველის გამზირზე, რათა საბჭოთა კავშირისგან საქართველოს დამოუკიდებლობა მოეთხოვა.
მშვიდობიანი დემონსტრაცია 9 აპრილს ტრაგიკულად დასრულდა – საბჭოთა სამხედრო ძალებმა ძალადობრივი ძალით დაარბიეს აქცია, რის შედეგადაც დაიღუპა სულ მცირე 20 ადამიანი და ასობით მოქალაქე დაშავდა ან მოიწამლა.
ეს დღე იქცა სიმბოლოდ და გარდამტეხ მომენტად ქვეყნის დამოუკიდებლობისთვის ბრძოლაში.
ზუსტად ორი წლის შემდეგ, 1991 წლის 9 აპრილს, საქართველოს უზენაესმა საბჭომ ოფიციალურად აღადგინა ქვეყნის სახელმწიფოებრივი დამოუკიდებლობა.
ჩვენ ვიხსენებთ ყველა იმ ადამიანს, ვინც თავისუფლებისთვის ბრძოლას სიცოცხლე შესწირა" - NATO-ს წარმომადგენლობა საქართველოში.

Представительство НАТО: 9 апреля – поворотный момент в борьбе Грузии за независимость
«В апреле 1989 года тысячи людей собрались на проспекте Руставели в Тбилиси, чтобы потребовать независимости Грузии от Советского Союза.
Мирная демонстрация закончилась трагически 9 апреля, когда советские военные силы жестоко разогнали демонстрацию, в результате чего погибло не менее 20 человек и сотни граждан получили ранения или отравления.
Этот день стал символом и поворотным моментом в борьбе страны за независимость. Ровно через два года, 9 апреля 1991 года, Верховный Совет Грузии официально восстановил государственную независимость страны. Мы помним всех, кто отдал свою жизнь, сражаясь за свободу», — говорится в письменном заявлении ведомства.