რუსეთი ოჩამჩირეში სამხედრო საზღვაო ბაზის მშენებლობას აგრძელებს
რუსეთი მის მიერ ოკუპირებულ აფხაზეთში, ოჩამჩირეში სამხედრო საზღაო ბაზის მშენებლობას განაგრძობს, - იუწყება შვეიცარიული გამოცემა Neue Zürcher Zeitung, რომლის განკარგულებაშიც შესაბამისი თანამგზავრული ფოტოები აღმოჩნდა.
2025 წლის იანვრის ფოტოებზე ჩანს ოჩამჩირეს პორტის ჩრდილო-დასავლეთ ნაწილში აგებული, დაახლოებით 100 მ სიგრძის რამდენიმე ახალი ნაგებობა.
როგორც გამოცემა აღნიშნავს, პორტი შედარებით მცირეა და ნაკლებ ღრმაწყლოვანი, ამდენად, ჯერჯერობით გაუგებარია, შეძლებენ თუ არა მასში შესვლას სამხედრო ხომალდები.
"ოჩამჩირეს ბაზა მცირე იქნება სხვა სამხედრო ობიექტებთან შედარებით, რომელთაც აფხაზეთის ტერიტორიაზე რუსეთი იყენებს. რუსული ფლოტის ძირითადი ბაზა ადრე სევასტოპოლში - რუსეთის მიერ ანექსირებულ ყირიმში ფუნქციონირებდა, თუმცა უკრაინულმა შეტევებმა აიძულა რუსეთი, გემების ბაზირების ადგილი შეეცვალა" - წერს Neue Zürcher Zeitung.
როგორც სამხედრო ექსპერტმა იური ფეოდოროვმა ინტერნეტ-გადაცემა "The Breakfast Show"-ს ეთერში განმარტა, ამ დროისთვის ოჩამჩირე უკრაინის მიერ რუსეთის სამხედრო საზღვაო ფლოტის წინააღმდეგ გამოყენებადი უპილოტო საბრძოლო კატარღების მოქმედების ზონაში არ შედის და შესაბამისად, რუსულ გემებს იქ შედარებით უსაფრთხოდ შეუძლიათ როგორც ბაზირება, ისე საბრძოლო ოპერაციებისთვის ზღვაში გასვლა.
"ერთადერთი საბრძოლო ამოცანა, რომლის შესრულებაც სადღეისოდ რუსეთის შავი ზღვის ფლოტს შეუძლია, ეს უმთავრესად უკრაინაზე შეტევებია "კალიბრებით" - საზღვაო ბაზირების ფრთოსანი რაკეტებით. რამდენადაც მესმის, უკრაინის შეიარაღებული ძალები ცდილობენ, მინიმუმამდე დაიყვანონ მსგავსი თავდასხმების რაოდენობა და ამ მიზნით უპილოტო კატარღებს იყენებენ. რუს მეზღვაურებს კი სურთ, იქონიონ უსაფრთხო ბაზა და ოჩამჩირეს პორტსაც ამ მიზნით აშენებენ…იქაური ნავსადგომი საკმაოდ კომფორტულია არცთუ დიდი საბრძოლო ხომალდებისთვის. პრინციპში, იქ შეუძლიათ გაჩერება "კორვეტის" ტიპის გემებს - ეკიპაჟი დაისვენებს, შეივსებს საწვავს, შეუძლია, ჩაატაროს მცირე შეკეთებები და ა.შ.", — განაცხადა ფეოდოროვმა.
ცნობისთვის: 2023 წლის ოქტომბერში აფხაზეთის იმჟამინდელმა დე-ფაქტო ლიდერმა განაცხადა, რომ ახალი რუსული ბაზა ოჩამჩირეში "მუდმივი დისლოცირების ადგილად" შენდება რუსეთის შავი ზღვის ფლოტის ნაწილისთვის. თავად რუსეთს ეს არ დაუდასტურებია და რამდენიმე თვის განმავლობაში ადგილზე მხოლოდ უმნიშვნელო აქტივობები შეიმჩნეოდა.
როგორც გამოცემა Bellingcat-ის მიერ გაანალიზებული თანამგზავრული ფოტოები მოწმობს, სამშენებლო სამუშაოები აჩქარდა 2024 წლის დასაწყისიდან, როცა პორტის პერიმეტრზე შენობებისა და სხვა ობიექტების აგება დაიწყეს.
ექსპერტების შეფასებით, ამ ბაზის არსებობას შეუძლია, მნიშვნელოვანი გავლენა იქონიოს საქართველოს გეგმაზე, განავითაროს ოჩამჩირედან 30 კმ-ში მდებარე ანაკლიის ღრმაწყლოვანი პორტი - მრავალმილიარდიანი პროექტი, რომელიც საქართველოს ჩინეთსა და ევროკავშირს შორის ტვირთბრუნვის დამოუკიდებელ საერთაშორისო სატრანზიტო კვანძად გადააქცევდა.

Швейцарское СМИ: РФ продолжает строительство военно-морской базы в Очамчире
Швейцарское издание Neue Zürcher Zeitung, в распоряжении которой оказались спутниковые снимки из Очамчире, заявляет, что Россия продолжает здесь строительство военно-морской базы.
На спутниковых снимках за январь 2025 года видно новое здание длиной примерно в 100 метров в северо-западной части порта. Издание отмечает, что порт относительно небольшой и не очень глубокий. Пока неясно, смогут ли заходить туда военные корабли.
«Порт в Очамчире также будет меньше других объектов, используемых Россией. Основная база российского флота ранее находилась в Севастополе, на оккупированном Россией украинском полуострове Крым. Однако украинские атаки вынудили Россию перебазировать свои корабли в другие места», — пишет газета.
В эфире стрима The Breakfast Show, военный эксперт Юрий Федоров пояснил, что Очамчире на данный момент «находится вне зоны действия боевых беспилотных катеров», используемых Украиной против ВМФ России.
«Соответственно, там могут достаточно безопасно оставаться эти корабли, выходить в море для каких-то боевых задач. В основном единственные боевые задачи, которые сегодня может выполнять российский Черноморский флот, — это обстреливать Украину «Калибрами» — крылатыми ракетами морского базирования. Насколько я понимаю, Вооруженные силы Украины стремятся сократить количество этих обстрелов и для этого используют беспилотные катера. А российские моряки хотят иметь безопасную базу, поэтому строят этот порт в Очамчира…
Там есть бухта, которая достаточно удобна для небольших военных кораблей… В принципе, там могут находиться корабли типа «Корветов». Там они могут отстаиваться, команда может отдыхать, заправлять топливо, проводить какой-то мелкий ремонт и так далее», — сказал Федоров.
В октябре 2023 года де-факто президент Абхазии заявил, что новая российская военно-морская база будет построена в Очамчире в качестве «постоянного места дислокации» для части российского Черноморского флота.
Хотя эти планы не были подтверждены Россией, и в течение нескольких месяцев после объявления наблюдалась лишь незначительная активность, спутниковые снимки, проанализированные изданием Bellingcat, показывают, что строительная активность ускорилась с начала 2024 года, при этом ведется строительство множества зданий и объектов по периметру.
База будет иметь стратегическое значение для России, предполагают эксперты, поскольку она может стать безопасным убежищем для Черноморского флота, который подвергался атакам украинских беспилотников с момента полномасштабного вторжения России на Украину.
Наличие российской военно-морской базы может повлиять на планы Грузии по развитию современного глубоководного порта в Анаклия, примерно в 30 км к югу от Очамчире. Этот многомиллиардный проект направлен на то, чтобы сделать Грузию независимым международным транзитным узлом для товаров между Китаем и Европейским союзом.