ტრამპი: პუტინთან სატელეფონო საუბარის გამართვას 18 მარტს ვგეგმავ
ამერიკის შეერთებული შტატების პრეზიდენტი დონალდ ტრამპი აცხადებს, რომ რუსეთის პრეზიდენტ ვლადიმირ პუტინთან სატელეფონო საუბარის გამართვას 18 მარტს გეგმავს. ამის შესახებ ტრამპმა ჟურნალისტებს განუცხადა.
მისი თქმით, გასული კვირის ბოლოს დიდი სამუშაო ჩატარდა.
„გვსურს ვნახოთ, შევძლებთ თუ არა ომის დასრულებას“, - განაცხადა ტრამპმა.
მან არც დადებითი და არც უარყოფითი შედეგი არ გამორიცხა, თუმცა, თქვა, რომ „კარგი შანსები“ არსებობს.
აშშ-ის პრეზიდენტის ინფორმაციით, რუსულ და უკრაინულ მხარეებთან განიხილება „გარკვეული აქტივების გაყოფა“ და საუბარი იქნება ტერიტორიებსა და ელექტროსადგურებზე. დონალდ ტრამპს არ დაუკონკრეტებია, თუმცა როგორც ამერიკული მედია წერს, სავარაუდოდ, გულისხმობდა ზაპოროჟიეს ატომურ ელექტროსადგურს, რომელიც რუსეთის მიერ ოკუპირებულ ტერიტორიაზე მდებარეობს.
ცნობისთვის: გასულ კვირაში, აშშ-ის პრეზიდენტის სპეციალური წარმომადგენელი სტივ უიტკოფი მოსკოვში შეხვდა რუსეთის პრეზიდენტ ვლადიმირ პუტინს, სახელმწიფო მდივანმა მარკო რუბიომ კი სატელეფონო საუბარი გამართა საგარეო საქმეთა მინისტრ სერგეი ლავროვთან.
11 მარტს საუდის არაბეთში გამართული შეხვედრის შემდეგ ცნობილი გახდა, რომ უკრაინამ მხარი დაუჭირა აშშ-ის წინადადებას რუსეთთან ცეცხლის შეწყვეტის 30-დღიანი შეთანხმების გაფორმებაზე, მისი გახანგრძლივების შესაძლებლობით. პუტინმა პრინციპულად არ უარყო ეს იდეა, თუმცა აღნიშნა, რომ "არის ნიუანსები", რომლებიც მოსკოვის პირობებს უკავშირდება. მოცემულ მომენტში შერიგების შესახებ შეთანხმება მიღწეული არ არის. კიევი რუსეთს ბრალს სდებს, რომ მას არ სურს კონფლიქტის მშვიდობიანი დასრულება.

Дональд Трамп заявил, что поговорит с Владимиром Путиным 18 марта
Президент США Дональд Трамп собирается поговорить с президентом России Владимиром Путиным во вторник, 18 марта. Об этом американский лидер заявил журналистам на борту президентского самолёта на пути из Флориды в Вашингтон, сообщает Reuters.
По словам Трампа, за уикенд был проделано много работы.
«Мы хотим посмотреть, сможем ли мы положить конец этой войне. Может быть, сможем, может быть, нет, но я думаю, что у нас очень хороший шанс», – заявил президент США.
В беседе с журналистами Трамп отметил, что разговор пойдёт в том числе об уступках – «о земле» и «об электростанциях». Речь о Запорожской АЭС, находящейся на захваченной российскими войсками территории, отмечает Би-би-си.
«Я думаю, что многое из этого уже обсуждается обеими сторонами, Украиной и Россией. Мы уже говорим об этом, о разделении определенных активов», – добавил Дональд Трамп.
В воскресенье, 16 марта, спецпредставитель Трампа Стивен Уиткофф заявил, что разговор американского лидера с Путиным, посвящённый возможному перемирию и мирному завершению войны в Украине, может состояться на этой неделе.
Уиткофф на днях посетил Москву, а ранее участвовал в переговорах с украинской делегацией в Саудовской Аравии. Московские переговоры спецпредставитель Трампа охарактеризовал как «позитивные» и заявил о сближении позиций России и США.
По итогам американо-украинской встречи в Джидде Украина поддержала предложение США о заключении с Россией всеобъемлющего перемирия сроком на 30 дней с возможностью продления. Путин не отверг эту идею принципиально, однако, отметил, что «есть нюансы», связанные с рядом условий Москвы.
На данный момент никаких договорённостей о перемирии не достигнуто, и боевые действия в Украине продолжаются. В Киеве обвиняют российские власти в нежелании идти на перемирие и мирное урегулирование конфликта.