ჩეხეთის სენატის კომიტეტის რეზოლუცია: საქართველოში კრიზისიდან გამოსავალია ახალი არჩევნები
ჩეხეთის რესპუბლიკის პარლამენტის ზედა პალატის (სენატი) საგარეო ურთიერთობების, თავდაცვისა და უსაფრთხოების კომიტეტმა საქართველოში შექმნილი ვითარების შესახებ რეზოლუცია მიიღო.
რეზოლუციის სრული სახელწოდებაა „საქართველოში მიმდინარე საპროტესტო გამოსვლების, კონსტიტუციური და პოლიტიკური კრიზისის შესახებ, რაც მოჰყვა უსამართლო არჩევნებს, მზარდ რეპრესიებსა და ადამიანის უფლებების დარღვევას“.
"რადიო თავისუფლების" ცნობით, დოკუმენტში საუბარია „სერიოზულ პოლიტიკურ კრიზისზე“, რომელმაც კულმინაციას მიაღწია 2024 წლის 26 ოქტომბრის საპარლამენტო არჩევნებზე:
„[არჩევნებმა] ვერ შეძლო პრობლემის გადაჭრა, ვინაიდან ასიათასობით მოქალაქეს, რომლებიც უცხოეთში ცხოვრობენ, არ მიეცა არჩევნებში მონაწილეობის შესაძლებლობა და პირიქით, ვინც მივიდა არჩევნებზე, მას არ მიეცა კონფიდენციალური არჩევანის გაკეთების საშუალება, მათ წინააღმდეგ იყენებდნენ ზეწოლას და დაშინებას...“.
"რეზოლუციის თანახმად, არჩევნების შემდეგ პარლამენტმა კონსტიტუციის დარღვევით გადაწყვიტა გაემართა დამფუძნებელი სხდომა, აირჩიეს თავმჯდომარე და სხვა ორგანოები და პრეზიდენტის არჩევნებსაც შეუდგნენ, რამაც პოლიტიკური კრიზისი კონსტიტუციურ კრიზისად აქცია და „ფუნდამენტური ეჭვის ქვეშ დააყენა სახელმწიფოს მოქმედი წარმომადგენლები - „პარლამენტი,“ „მთავრობა“ და „პრეზიდენტი“ - ასევე ყველა ის გადაწყვეტილება, რომლებიც ამის შემდგომ იქნა მიღებული“.
დოკუმენტში საუბარია 2024 წლის 28 ნოემბერს საქართველოს პრემიერ-მინისტრის მიერ გაკეთებულ განცხადებაზე იმის შესახებ, რომ საქართველო ოთხი წლით წყვეტს ევროკავშირთან მოლაპარაკებების პროცესს. სენატის კომიტეტის თანახმად, ამით დაირღვა წინასაარჩევნო დაპირება და დაირღვა საქართველოს კონსტიტუციის 78-ე მუხლი, რომლის მიხედვითაც, საქართველოს სახელმწიფო ორგანოებს ევალებათ, ყოველი ღონე იხმარონ ევროკავშირსა და ნატოში საქართველოს ინტეგრაციისთვის.
რეზოლუციის მიხედვით, საპროტესტო გამოსვლების ტალღას, რომელიც მოჰყვა ამ გადაწყვეტილებას, ხელისუფლებამ დაუპირისპირა სისტემატური დაპატიმრებები და დაშინება, ძალოვანი სტრუქტურების წარმომადგენელთა მხრიდან სასტიკი ძალადობა, მოქალაქეთა ფუნდამენტური თავისუფლებების ფეხქვეშ გათელვა, მედიისა და არასამთავრობო სექტორისა და პოლიტიკური ოპოზიციის მასშტაბური შევიწროება.
დოკუმენტში საგანგებოდაა აღნიშნული მთავრობის მიერ მიღებული ზომები, რომლებიც უცხოელ პარტნიორებთან, მათ შორის ევროკავშირთან, თანამშრომლობის კრიმინალიზებას ისახავს მიზნად.
რეზოლუციის თანახმად, არ არის გამოძიებული ხელისუფლების წარმომადგენელთა მხრიდან ძალადობის, ძალის ბოროტად გამოყენების, წამების, განუკითხავი დაკავებების, მუქარის შემთხვევები.
სენატის კომიტეტი გმობს ქვეყანაში მასობრივ რეპრესიებს და ფუნდამენტური უფლებებისა და თავისუფლებების დარღვევას.
დოკუმენტის დასკვნით ნაწილში ვკითხულობთ:
1. საქართველო დაშორდა იმ ვალდებულებებს, რომლებიც ნებაყოფლობით იკისრა როგორც ევროპის საბჭოს წევრმა და ევროკავშირის კანდიდატმა ქვეყანამ;
2. საქართველოში ღრმა კრიზისის გადაჭრა შეუძლებელია ახალი არჩევნების შესახებ ოპოზიციურ ძალებთან მოლაპარაკებების დაუყოვნებლივ დაწყებისა და ყველა იმათ პასუხისგებაში მიცემის გარეშე, ვინც საპროტესტო გამოსვლების მიმართ ძალადობაში იღებდა მონაწილეობას;
3. მიღებული გადაწყვეტილებების ლეგიტიმურობის თაობაზე ეჭვების გათვალისწინებით, კონსტიტუციური კრიზისიდან ერთადერთი გამოსავალია ახალი საპარლამენტო არჩევნების მოწვევა ნეიტრალური ცენტრალური საარჩევნო კომისიის მეთვალყურეობით და საერთაშორისო დამკვირვებელთა მონაწილეობით, რაც შეიძლება ყველაზე მნიშვნელოვანი ნაბიჯი იყოს ქვეყანაში კონსტიტუციური წესრიგის აღსადგენად.
სენატის კომიტეტი ჩეხეთის მთავრობას რეკომენდაციას უწევს, მოითხოვოს საქართველოში ახალი საპარლამენტო არჩევნების ჩატარება, პოლიტიკური პატიმრების გათავისუფლება და მათი სამართლებრივი დევნის შეწყვეტა, შეკრების თავისუფლებისა და გამოხატვის თავისუფლების აღდგენა, არადემოკრატიული კანონების გაუქმება, რომლებიც გავლენას ახდენს მედიაზე, სამოქალაქო საზოგადოებასა და სიტყვის თავისუფლებაზე.
ასევე დოკუმენტი მთავრობას მოუწოდებს, მოითხოვოს საქართველოს მთავრობისგან ძალოვანი სტრუქტურების წარმომადგენელთა მიერ ძალადობისა და კანონდარღვევის ყველა შემთხვევის გამოძიება.
დოკუმენტი ჩეხეთის მთავრობას მოუწოდებს საგრძნობლად შეავსოს და გააფართოოს იმ პირების სია, რომლებიც სანქციებს ექვემდებარებიან.
სენატის საგარეო საქმეთა, თავდაცვისა და უსაფრთხოების კომიტეტი ჩეხეთის რესპუბლიკის სენატს მიმართავს რეკომენდაციით, განიხილოს და მიიღოს წინამდებარე რეზოლუცია.
ასევე კომიტეტი რეკომენდაციით მიმართავს სენატს, სხდომაზე სტუმრის სახით მიიწვიოს საქართველოს ყოფილი პრეზიდენტი სალომე ზურაბიშვილი", – იტყობინება "რადიო თავისუფლება".

Резолюция чешского сенатского комитета: новые выборы — решение кризиса в Грузии
Комитет по внешним связям, обороне и безопасности верхней палаты парламента Чешской Республики 12 марта принял резолюцию о ситуации в Грузии. Полное название документа - «О продолжающихся протестах, конституционном и политическом кризисе в Грузии, приведших к несправедливым выборам, усилению репрессий и нарушениям прав человека». В документе говорится о «серьёзном политическом кризисе», кульминацией которого стали парламентские выборы 26 октября 2024 года.
«[Выборы] не решили проблему, поскольку сотни тысяч граждан, проживающих за рубежом, не получили возможности принять участие в голосовании. Тем, кто пришел на избирательные участки, не дали возможности сделать конфиденциальный выбор, в их отношении применялись методы давления и запугивания», — говорится в документе.
Согласно резолюции, после выборов парламент Грузии, в нарушение Конституции, принял решение о проведении заседания парламента, избрал председателя и членов других органов, а также провел выборы президента, что превратило политический кризис в конституционный и «поставило под принципиальное сомнение действующих представителей государства — «парламент», «правительство» и «президента», а также все принятые в дальнейшем решения».
В документе также говорится о заявлении премьер-министра Грузии от 28 ноября 2024 года о том, что Грузия приостанавливает переговорный процесс с Евросоюзом на четыре года. По мнению сенатского комитета, это является нарушением предвыборного обещания, а также статьи 78 Конституции Грузии, согласно которой государственные органы Грузии обязаны приложить все усилия для интеграции Грузии в Европейский Союз и НАТО. «[Выборы] не решили проблему, поскольку сотни тысяч граждан, проживающих за рубежом, не получили возможности принять участие в голосовании, а тем, кто пришел на избирательные участки не дали возможности сделать конфиденциальный выбор, в отношении них применялись методы давления и запугивания», - говорится в документе.
В документе также упоминаются меры, принимаемые правительством и направленные на криминализацию сотрудничества с зарубежными партнерами, включая Европейский союз. Между тем случаи насилия, злоупотребления силой, пыток, произвольных задержаний и угроз со стороны должностных лиц не расследовались, отмечается в резолюции.
Читайте такжеПротест «против тирании»Комитет Сената осуждает массовые репрессии и нарушения основных прав и свобод в стране.
В заключительной части документа говорится:
1. Грузия дистанцировалась от обязательств, которые она добровольно взяла на себя как член Совета Европы и страна-кандидат в Европейский Союз;
2. Глубокий кризис в Грузии не может быть разрешен без немедленного начала переговоров с оппозиционными силами о новых выборах и привлечения к ответственности всех тех, кто участвовал в насилии против протестующих;
3. Учитывая сомнения в легитимности принятых решений, единственным выходом из конституционного кризиса является назначение новых парламентских выборов под контролем нейтральной Центральной избирательной комиссии и с участием международных наблюдателей, что может стать важнейшим шагом на пути восстановления конституционного порядка в стране.
Сенатский комитет рекомендует чешскому правительству потребовать проведения в Грузии новых парламентских выборов, освобождения политических заключенных и прекращения их судебного преследования, а также отмены «недемократических законов, затрагивающих средства массовой информации, гражданское общество и свободу слова».
В документе также содержится призыв к чешскому правительству потребовать от властей Грузии расследовать все случаи насилия и нарушений закона, совершенных сотрудниками правоохранительных органов, а также существенно дополнить и расширить список лиц, подпадающих под санкции.
Комитет Сената по иностранным делам, обороне и безопасности рекомендует Сенату Чешской Республики рассмотреть и принять данную резолюцию и пригласить на сессию в качестве гостя пятого президента Грузии Саломе Зурабишвили.