ცხინვალმა "საქართველოს მიერ აფხაზეთისა და სამხრეთ ოსეთის წინააღმდეგ ძალის არგამოყენების შესახებ შეთანხმებაზე" მუშაობა განაახლა
11/03/2025 21:22:17 კონფლიქტები
ცხინვალში "საქართველოს მიერ აფხაზეთისა და სამხრეთ ოსეთის წინააღმდეგ ძალის არგამოყენების შესახებ შეთანხმებაზე" მუშაობა განაახლეს.
"ჩვენ კვლავ ვახორციელებთ მცდელობას, ამ პროექტს დავუბრუნდეთ, შევავსოთ იგი და დავხვეწოთ. ჩვენი მიზანია, შევქმნათ სრულფასოვანი პოლიტიკური დოკუმენტი, რომელიც გარანტია გახდება საქართველოს მიერ აფხაზეთსა და სამხრეთ ოსეთთან დავებში ძალის, როგორც არგუმენტის არგამოყენებისა. ვიმედოვნებთ. რომ ახალი დოკუმენტის პროექტზე მუშაობა ჟენევის საერთაშორისო დისკუსიების მომდევნო რაუნდზევე დაიწყება. არ ვფიქრობთ, რომ ეს იქნება სწრაფი და მარტივი პროცესი, მაგრამ იგი აუცილებელია" - განაცხადა რუსეთის მიერ ოკუპირებული ცხინვალის რეგიონის დე-ფაქტო პრეზიდენტის მრჩეველმა კონსტანტინე კოჩიევმა.
მისივე თქმით, მსგავს პროექტზე მუშაობა 2017 წლიდან მიმდინარეობდა, "მოსკოვმა, ცხინვალმა და სოხუმმა რამდენიმე პროექტი მოამზადეს, მაგრამ თბილისი მის ხელმოწერას ყოველმხრივ არიდებდა თავს, ბოლოს რუსულმა მხარემ წარმოადგინა წინადადება, პირველ ნაბიჯად ყველა მონაწილე მხარეს გაეფორმებინა ერთობლივი განცხადება ძალის არგამოყენების პრინციპის შესახებ, თუმცა ქართულმა მხარემ ასეთი პოლიტიკური დოკუმენტის ხელმოწერაზეც კი კატეგორული უარი განაცხადა. ეს იყო 2017 წლის დეკემბერში და მას შემდეგ ვერა და ვერ დავუბრუნდით ამ პროექტს იმ პოზიციის გამო, რომელსაც ქართული მხარე იკავებდა", - განმარტა კოჩიევმა.
ცნობისთვის: ჟენევის საერთაშორისო დისკუსიების 63-ე რაუნდი 4-5 მარტს ჩატარდა, მომდევნოს თარიღი კი ჯერ არაა დაზუსტებული.

Южная Осетия возобновила работу над документом о неприменении силы со стороны Грузии
В Цхинвали заявили о возобновлении работы над соглашением о неприменении силы «со стороны Грузии» против самопровозглашенных республик Южная Осетия и Абхазии.
«Мы вновь предпринимаем попытку вернуться к этому проекту, доработать и дополнить его. Наша цель - сделать полноценный политический документ, который обозначает отказ Грузии от использования силы как аргумента в спорах с Южной Осетией и Абхазией», - сообщил советник югоосетинского президента Константин Кочиев.
Он выразил надежду на то, что работа над проектом нового документа начнется уже на следующей встрече в рамках Женевских дискуссий.
«Мы не ждем, что это будет быстрый и легкий процесс, но он необходим», - подчеркнул он.
Кочиев напомнил, что разработка подобного документа велась еще в 2017 году, но Тбилиси не подписал его. Советник югоосетинского лидера подчеркнул, что было подготовлено несколько проектов Москвой, Цхинвали и Сухуми, но Тбилиси «всячески уходил от подписания этого документа».
«В итоге Российской стороной был предложен как первый шаг подписание совместного заявления о приверженности всех участников принципу неприменения силы. Но даже такой политический документ грузинская сторона категорически не хотела подписывать. Это было в декабре 2017 года и с тех пор мы так и не смогли вернуться к нему из-за позиции, которую занимала грузинская сторона», - заявил Константин Кочиев.
Напомним, что 63-й раунд Женевских международных дискуссий состоялся 4-5 марта. 64-й раунд пройдет в июне - конкретная дата к моменту написания новости не названа.