მედია: აშშ-ის ახალ სუვერენულ ფონდს ინვესტბანკირი მაიკლ გრაიმსი უხელმძღვანელებს
აშშ-ის ახალ სუვერენულ ფონდს უხელმძღვანელებს ტექნოლოგიების სფეროში საინვესტიციო ბანკირი მაიკლ გრაიმსი, რომელმაც თებერვლის დასაწყისში კომპანია Morgan Stanley-დან აშშ-ის ვაჭრობის სამინისტროში ერთ-ერთ წამყვან თანამდებობაზე გადაინაცვლა, - იუწყება სააგენტო "როიტერი" რამდენიმე წყაროზე დაყრდნობით.
თავად ფონდი, სააგენტოს წყაროების ცნობით, დაფინანსდება საგარეო საგადასახადო სამსახურის (ERS) - ანუ იმ უწყების მოგებიდან, რომელსაც პრეზიდენტი დონალდ ტრამპი იმპორტზე დაწესებული მოსაკრებლების სახით მიღებული შემოსავლების სამართავად ქმნის.
გრეიმსს, სამინისტროსა და თეთრ სახლს ამ ინფორმაციასთან დაკავშირებით კომენტარი ჯერ არ გაუკეთებიათ.
ცნობისთვის: გრაიმსმა ცნობადობა Morgan Stanley-ში მუშაობისას, ტექმოლოგიურ კომპანიებთან Meta, Uber და Airbnb გარიგებების შედეგად მოიპოვა. სწორედ ის უწევდა კონსულტაციას ელონ მასკს $44 მილიარდად Twitter-ის შეძენისას.

Инвестбанкир Граймс возглавит новый суверенный фонд США - источники
Руководителем нового суверенного фонда США станет Майкл Граймс - известный инвестиционный банкир в сфере технологий, перешедший в феврале из Morgan Stanley на руководящую должность в министерстве торговли Соединенных Штатов, сообщили Рейтер два источника, знакомых с ситуацией.
По словам одного из источников, фонд будет финансироваться за счет выручки так называемой Внешней налоговой службы (ERS) - ведомства, которое президент США Дональд Трамп намерен создать для управления поступлениями от пошлин, взимаемых с импорта.
Министерство торговли, Граймс и Белый дом не ответили немедленно на просьбы о комментарии.
Граймс получил известность, когда, работая в Morgan Stanley, провел несколько несколько крупных IPO технологических компаний, включая Meta, Uber и Airbnb. Чтобы вызвать симпатии Uber перед ее выходом на биржу в 2019 году, он подрабатывал таксистом, а также консультировал Илона Маска при покупке Twitter за $44 миллиарда.