ბრიტანეთი ოკუპირებულ აფხაზეთში ჩატარებულ ე.წ. საპრეზიდენტო არჩევნებს არ აღიარებს
დიდი ბრიტანეთი ოკუპირებულ აფხაზეთში ჩატარებულ ე.წ. საპრეზიდენტო არჩევნებს არ აღიარებს, – ამის შესახებ საქართველოში დიდი ბრიტანეთის საელჩოს განცხადებაშია აღნიშნული.
„დიდი ბრიტანეთი არ აღიარებს საქართველოს აფხაზეთის რეგიონში, 2025 წლის 15 თებერვალს ჩატარებული ე.წ. საპრეზიდენტო არჩევნების ლეგიტიმურობას.
კიდევ ერთხელ ვადასტურებთ სრულ მხარდაჭერას საქართველოს ტერიტორიული მთლიანობისა და სუვერენიტეტის მიმართ, მის საერთაშორისოდ აღიარებულ საზღვრებში“,- ნათქვამია განცხადებაში.
ცნობისთვის: 2025 15 თებერვალს რუსეთის მიერ ოკუპირებულ აფხაზეთში "საპრეზიდენტო არჩევნები" გაიმართა. დე-ფაქტო ცსკ-ის მიერ გამოცხადებული წინასწარი შედეგების მიხედვით, 15 თებერვალს გამართულ პირველ ტურში გამარჯვებისთვის აუცილებელი რაოდენობა - 50%+1 ხმა ხუთიდან ვერც ერთმა კანდიდატმა ვერ მოაგროვა. ოკუპირებულ აფხაზეთში "საპრეზიდენტო არჩევნების" მეორე ტური 1 მარტს გაიმართება.

Посольство Великобритании: не признаем т.н. выборы в Абхазии легитимными
Посольство Великобритании отреагировало на т.н. «выборы президента» в оккупированном регионе Грузии — Абхазии.
В заявлении подчеркнуто, что Лондон не признает этот процесс легитимным и поддерживает суверенитет и территориальную целостность Грузии.
«Великобритания не признает легитимность так называемых президентских выборов в грузинском регионе Абхазия 15 февраля 2025 года. Мы вновь заявляем о своей полной поддержке территориальной целостности и суверенитета Грузии в пределах ее международно признанных границ», — сказано в заявлении.
Напомним, второй тур т.н. «выборов президента» в оккупированной Абхазии состоится 1 марта 2025 года. В «гонке» сойдутся Бадра Гунба и Адгур Ардзинба.