სახალხო დამცველი – ბათუმში ორი არასრულწლოვანის დაღუპვის ფაქტზე: "საჭიროა სწრაფი და ობიექტური გამოძიება, რათა დადგინდეს პასუხისმგებელი პირები"
16/02/2025 11:22:08 პოლიტიკა, სამართალი
სახალხო დამცველის ლევან იოსელიანის განცხადებით, 15 თებერვალს ბათუმში, ე.წ. ოცნების დასახლებაში მომხდარი ტრაგედია „კიდევ ერთხელ მიუთითებს სახელმწიფოს ვალდებულებაზე პასუხისმგებლობით მოეკიდოს ურბანულ დაგეგმარებას, უზრუნველყოს საჯარო სივრცეების უსაფრთხოება და მათი მუდმივი მონიტორინგი, რათა თავიდან იქნას აცილებული მსგავსი ტრაგიკული შემთხვევები“.
სახალხო დამცველი შესაბამის უწყებებს მოუწოდებს, უზრუნველყონ სწრაფი და ობიექტური გამოძიება, რათა დადგინდეს პასუხისმგებელი პირები და მათ დაეკისროთ კანონით გათვალისწინებული პასუხისმგებლობა.
„ადამიანების სიცოცხლისა და ჯანმრთელობისთვის უსაფრთხო გარემოს შექმნა სახელმწიფოს უპირველესი ვალდებულებაა. ხოლო ბავშვთა სიცოცხლისა და კეთილდღეობის დაცვა უნდა იყოს სახელმწიფოს მთავარი პრიორიტეტი. სახალხო დამცველი მოუწოდებს შესაბამის უწყებებს: უზრუნველყონ სწრაფი და ობიექტური გამოძიება, რათა დადგინდეს პასუხისმგებელი პირები და მათ დაეკისროთ კანონით გათვალისწინებული პასუხისმგებლობა; შეიმუშაონ ეფექტიანი პრევენციული და რეაგირების მექანიზმები საჯარო სივრცეებსა და სამშენებლო-ინფრასტრუქტურულ პროექტებზე უსაფრთხოების ნორმების დაცვის მიზნით", - ნათქვამია სახალხო დამცველის მიერ facebook-ით გავრცელებულ განცხადებაში.
ცნობისთვის: ბათუმში 15 თებერვალს მომხდარ უბედურ შემთხვევას 3 და 6 წლის ბავშვები ემსხვერპლნენ. წინასწარი ინფორმაციით, ბავშვები ჩავარდნენ კუსტარულად გაკეთებულ საკანალიზაციო თხრილში, რომელიც წყლით იყო სავსე.
საქართველოს შინაგან საქმეთა სამინისტრომ გამოძიება სისხლის სამართლის კოდექსის 116-ე მუხლით დაიწყო, რაც გაუფრთხილებლობით სიცოცხლის მოსპობას გულისხმობს.

Омбудсмен: трагедия в Батуми показала — государство обязано обеспечивать безопасность общественного пространства
16/02/2025 11:22:08 Политика, Право
Омбудсмен Грузии Леван Иоселиани отреагировал на трагедию в Батуми. Народный защитник подчеркнул, что произошедшее еще раз показало, что обязанность государства — взять на себя ответственность за городское планирование, обеспечить безопасность общественных пространств и их постоянный мониторинг, чтобы избежать подобных трагедий.
Иоселиани призвал соответствующие ведомства обеспечить оперативное и объективное расследование с целью установления виновных лиц и привлечения их к ответственности в соответствии с законом.
Кроме того, народный защитник Грузии выражает соболезнования семьям и близким в связи с трагической гибелью двух маленьких детей в Батуми.
«Создание безопасной среды для жизни и здоровья людей является первоочередной обязанностью государства. А защита жизни и благополучия детей должна быть главным приоритетом государства.
Эта трагедия еще раз указывает на обязанность государства ответственно подходить к городскому планированию, обеспечивать безопасность общественных мест и постоянный контроль за ними с целью предотвращения подобных трагических инцидентов.
Народный защитник еще раз выражает соболезнования семьям погибших и призывает соответствующие ведомства:
обеспечить оперативное и объективное расследование для выявления виновных лиц и привлечения их к ответственности в соответствии с законом;
разработать эффективные механизмы превенции и реагирования с целью соблюдения норм безопасности в общественных местах, а также в строительных и инфраструктурных проектах», — говорится в заявлении.
15 февраля в Батуми (регион Аджария) в т.н. «городе мечты» в результате несчастного случая погибли дети в возрасте 3 и 6 лет.