ლაიენმა ტრამპს "სამართლიანი მშვიდობისთვის“ ერთად მუშაობისკენ მოუწოდა: წარუმატებელი უკრაინა აშშ–ის ინტერესებსაც დააზიანებს
14/02/2025 15:31:34 მსოფლიო
ევროკომისიის პრეზიდენტ ურსულა ფონ დერ ლაიენის განცხადებით, რუსეთთან ომის დასასრულებლად ცუდ შეთანხმებაზე უკრაინის იძულება აშშ-ის ინტერესებსაც დააზიანებს. ამის შესახებ მან მიუნხენის უსაფრთხოების კონფერენციაზე სიტყვით გამოსვლისას განაცხადა.
"წარუმატებელი უკრაინა დაასუსტებს ევროპას, მაგრამ ასევე დაასუსტებს შეერთებულ შტატებს“, - აღნიშნა მან.
ფონ დერ ლაიენმა მოუწოდა აშშ–ის პრეზიდენტ დონალდ ტრამპს, „სამართლიანი მშვიდობისთვის“ ერთად იმუშაონ.
გარდა ამისა, მან განაცხადა, რომ ევროკავშირს სჭირდება მკვეთრად გაზარდოს თავდაცვის ხარჯები და ბლოკისთვის მკაცრი ვალის წესების შემსუბუქების მოწოდებით გამოვიდა.
„ეს საშუალებას მისცემს წევრ ქვეყნებს მნიშვნელოვნად გაზარდონ თავდაცვის ხარჯები“, - განაცხადა მან.
ევროკავშირის წევრები ვალდებულნი არიან შეინარჩუნონ დეფიციტი 3%-ზე ქვემოთ, ხოლო ვალის კოეფიციენტი – მშპ-ს 60%-ზე დაბლა.
როგორც გერმანული მედია იუწყება, აშშ-ის პრეზიდენტმა დონალდ ტრამპმა ევროპაში ბევრი გააკვირვა, როდესაც მან ევროპელ ლიდერებთან და უკრაინულ მხარესთან წინასწარი კონსულტაციის გარეშე სატელეფონო საუბარი გამართა რუს კოლეგა ვლადიმირ პუტინთან უკრაინაში ომის დასრულების შესახებ.

14/02/2025 15:31:34 World
European Commission President Ursula von der Leyen said forcing Ukraine into a bad deal to bring the war with Russia to an end would harm US interests.
"A failed Ukraine would weaken Europe, but it would also weaken the United States," von der Leyen said.
She made the comments at the Munich Security Conference, which is being overshadowed by uncertainty about US policy on Ukraine. On Thursday, US President Donald Trump surprised many in Europe when he held a phone call with his Russian counterpart about ending the conflict without first consulting European leaders or Ukraine.
Von der Leyen urged Trump to work together for a "just peace."
She also said the European Union needed to drastically increase its defense spending and suggested relaxing the bloc's strict debt rules as one way to make such a surge possible.
"This will allow member states to substantially increase their defense expenditure," the EU chief said.