ერგნეთში ბოლო თვეებში მომხდარ ინციდენტებსა და უკანონო დაკავებებზე მსჯელობენ
ერგნეთში ინციდენტების პრევენციის და მათზე რეაგირების მექანიზმის (IPRM) ფარგლებში მოქმედი სამუშაო ჯგუფების 123-ე შეხვედრა მიმდინარეობს.
დღის წესრიგის მთავარი თემები კვლავ უკანონო დაკავებები და ე.წ. ბორდერიზაციაა.
საქართველოს სახელმწიფო უსაფრთხოების სამსახურის ანალიტიკური დეპარტამენტის დირექტორის მოადგილე ირაკლი ანთაძემ შეხვედრის დაწყებამდე ჟურნალისტებს უთხრა, რომ ერგნეთის წინა შეხვედრის შემდეგ, 19 ნოემბრიდან დღემდე, დაფიქსირდა უკანონო "ბორდერიზაციის" 11 შემთხვევა. ნოემბერში - ერთი, დეკემბერში - სამი, იანვარში - ორი, თებერვალში - ხუთი.
"პროცესმა მოიცვა გორისა და ქარელის მუნიციპალიტეტები, ძირითადად ეს დესტრუქციული ქმედება ხორციელდებოდა ქარელის მუნიციპალიტეტის სოფელ დვანის მიმდებარედ და ეს იყო ღობეებისა და მავთულხლართების განახლების პროცესი", - თქვა ირაკლი ანთაძემ.
მისივე ინფორმაციით, ცხინვალის ციხეში უკანონო პატიმრობაში ამჟამად საქართველოს ექვსი მოქალაქე იმყოვება, მათგან ყველაზე ხანგრძლივად - გიორგი მოსიაშვილი. ის 2023 წელს საჩხერის რაიონში დააკავეს და ე.წ. საზღვრის კვეთასთან ერთად, ბრაკონიერობის ბრალდება წაუყენეს.
ჟენევის საერთაშორისო დისკუსიების ფორმატი 2008 წლის აგვისტოს ომის შემდეგ შეიქმნა. მისი თანათავმჯდომარეები არიან ევროკავშირის, გაეროსა და ეუთოს სპეციალური წარმომადგენლები. დისკუსიებში მონაწილეობენ საქართველოს ხელისუფლების, აშშ-ისა და რუსეთის და მის მიერ ოკუპირებული აფხაზეთის და ცხინვალის რეგიონის წარმომადგენლები.
2009 წელს ჟენევის დისკუსიების ფარგლებში გადაწყდა ინციდენტების პრევენციის და მათზე რეაგირების მექანიზმის(IPRM) შექმნა.

В Эргнети проходит 123-я встреча в рамках МПРИ
Спустя три месяца в селе Эргнети возобновилась рабочая встреча, 123-я по счету, в рамках МПРИ — Механизма предотвращения инцидентов и реагирования на них.
На повестке — инциденты, произошедшие у линии оккупации, в том числе факты незаконной «бордеризации» и незаконного задержания граждан Грузии.
Замглавы аналитического департамента СГБ Грузии Ираклий Антадзе заявил, что с 19 ноября 2024 года по настоящее время в муниципалитетах Карели и Гори зафиксировано 11 случаев т.н бордеризации, а в незаконном заключении де-факто властей Цхинвали остаются 6 граждан Грузии.
«Основное внимание будет уделено вопросу освобождения незаконно задержанных граждан Грузии. <…> Незаконная «бордеризация» затронула муниципалитеты Гори и Карели. Данные деструктивные действия в основном включают обновление железных заборов и колючей проволоки», – отметил он.
Добавим, встречи в рамках МПРИ проходят с участием представителей центральных властей Грузии (СГБ, аппарата госминистра по примирению, Администрации Южной Осетии — ред.), России, оккупированного Цхинвальского региона, а также представители ЕС, ОБСЕ и ООН.