"საქართველოს ბიუჯეტიდან გალში გადარიცხული მილიონიბით ლარი, რომელიც ადგილობრივთა ჯანდაცვას უნდა მოჰხმარებოდა, წყალშია გადაყრილი"
13/02/2025 17:42:46 კონფლიქტები
არასამთავრობო ორგანიზაცია "შავმა წიგნმა" გამოაქვეყნა ჟურნალისტური გამოძიება «უკონტროლო დაფინანსება: რატომ ვერ სარგებლობენ გალელები უფასო ჯანდაცვით».
გამომძიებელი ჟურნალისტების ინფორმაციით, მეტ-ნაკლებად ხარისხიანი სამედიცინო მომსახურების მისაღებად გალის ოკუპირებული რაიონის ეთნიკურად ქართველ მაცხოვრებლებს საოკუპაციო ხაზის, ანუ რუსი ოკუპანტებისა და დე-ფაქტო ხელისუფლების წარმომადგენლების ბლოკ-საგუშაგოს გავლა უწევთ.
ყველა გამოკითხულმა დაუდასტურა გამოძიების ავტორებს, რომ სამედიცინო პუნქტები გალის რაიონში სავალალო მდგომარეობაშია: ადგილობრივები შესაბამის სამედიცინო მომსახურებას ვერ იღებენ და უწევთ ენგურის ხიდის გადაკვეთა, თუმცა ხიდი საღამოს 8 საათიდან დილამდე იკეტება, ხოლო როცა გახსნილია, მის გადასაკვეთად ქრთამის მიცემა ან გავლენიანი ნაცნობების ჩარევა უწევთ.
დანამდვილებით იმის თქმა, რამდენი ადამიანი ცხოვრობს ამ ეტაპზე გალში, რთულია - ზუსტი ციფრები არც აფხაზეთის ავტონომიური რესპუბლიკის მთავრობას გააჩნია. არაოფიციალური ინფორმაციით კი, რაიონში სადღეისოდ დაახლოებით 55 000 ადამიანი სახლობს.
გალის რაიონში მათ ემსახურებათ 6 სამედიცინო პუნქტი, რომელიც სპეცდაფინანსებით ფუნქციონირებს და ამის მიუხედავად, ადგილობრივები სამედიცინო მომსახურების ზუგდიდში მიღებას ამჯობინებენ - იქ უფრო სანდოაო.
ჟურნალისტური გამოძიება სრულდება შემდეგი დასკვნებით:
- საქართველოს ბიუჯეტიდან გალში გადარიცხული მილიონიბით ლარი, რომელიც ადგილობრივთა ჯანდაცვას უნდა მოჰხმარებოდა, წყალშია გადაყრილი; გალში უფასო სამედიცინო პროცედურები ფასიანია;
- გალის სამედიცინო დაწესებულებების ინფრასტრუქტურა მოძველებულია და ხშირ შემთხვევაში გამოუსადეგარი გამოყენებისთვის;
- ადგილობრივი სამედიცინო პერსონალის ნაწილი ხელფასს არ იღებს, ნაწილი კი წლების განმავლობაში იღებს ხელზე, საეჭვო ვითარებაში. სამედიცინო დაწესებულების ხელმძღვანელი ფინანსებს ერთპიროვნულად განკარგავს. თბიულისი სახსრების ხარჯვის პროცესს ვერ აკონტროლებს და ჯერჯერობით ეს ვითარება უცვლელია;
- გალის სამედიცინო დაწესებულებებზე ღიად საუბარი არავის სურს: შიშობენ, ინფორმაციის გამოაშკარავების გამო მათზე ზეწოლის განხორციელება არ დაიწყოს.

НПО «Черная книга»: почему жители Гали не могут пользоваться бесплатным медобслуживанием
НПО «Черная книга» опубликовала журналистское расследование — «Неконтролируемое финансирование: почему гальцы не могут пользоваться бесплатным медицинским обслуживанием».
Журналисты утверждают, чтобы этническим грузинам, проживающим на территории оккупированного Гальского района, получить качественную первую медицинскую помощь, приходится пересекать линию оккупации, то есть т.н. блок-пост представителей оккупационных сил и де-факто властей Сухуми.
Все опрошенные подтвердили авторам расследования, что медицинские пункты в Гальском районе находятся в плачевном состоянии: граждане не могут получать соответствующие медицинские услуги и для этого им приходится пересекать Ингурский мост, который перекрывают с 8 вечера до утра. А когда он открыт, приходится давать взятку или делать дело «через знакомых».
Сказать точно, сколько людей на данном этапе проживает в Гали, сложно. Правительство Абхазской АР также не располагает точной цифрой. По неофициальным данным — около 55 000 человек.
В Гальском районе их обслуживают 6 медицинских пунктов, функционирующих при специальном финансировании, но несмотря на это, местные жители предпочитают получать медицинскую помощь в Зугдиди — так им надежнее.
Журналистское расследование содержит и выводы:
миллионы лари, перечисленные из бюджета Грузии в Гали, которые должны были быть потрачены на здравоохранение местных жителей, потрачены впустую. Бесплатные медицинские процедуры в Гали являются платными;инфраструктура медицинских учреждений в Гали устарела и зачастую непригодна для использования;часть местного медицинского персонала не получает зарплату, а часть получает ее наличными в течение многих лет при подозрительных обстоятельствах. Руководитель медицинского учреждения распоряжается финансами в одностороннем порядке. Тбилиси не может контролировать процесс расходования средств, и пока эта ситуация не изменилась;никто не хочет громко говорить о гальских медицинских учреждениях. Все боятся, что из-за распространения информации на них будет оказано давление.