ტრამპი: "პუტინს უკრაინაში კონფლიქტის მოსაგვარებლად მოლაპარაკებების დაუყოვნებლივ დაწყებაზე ვესაუბრე"
აშშ-ის პრეზიდენტ დონალდ ტრამპის განცხადებით, იგი რუსეთის ლიდერ ვლადიმირ პუტინს უკრაინაში მიმდინარე ომის შესაჩერებლად მოლაპარაკებების დაუყოვნებლივ დაწყებაზე ესაუბრა.
"ჩვენ ასევე შევთანხმდით, რომ ჩვენი შესაბამისი გუნდები დაუყოვნებლივ დაიწყებენ მოლაპარაკებებს. და დავიწყებთ იმით, რომ დავურეკავთ უკრაინის პრეზიდენტ ზელენსკის ჩვენი საუბრის შესახებ მისი ინფორმირებისთვის, რასაც ახლავე გავაკეთებ" - წერს ტრამპი მის პლატფორმაზე სოცქსელში.
ტრამპთან პუტინის სატელეფონო საუბარი ცოტა ხნის წინ ჟურნალისტებს კრემლის პრეს-სპიკერმა დიმიტრი პესკოვმაც დაუდასტურა. მისი თქმით, რუსეთის ლიდერმა აშშ-ის პრეზიდენტი მოსკოვში მიიწვია.
"პრეზიდენტმა პუტინმა გაიზიარა ასევე ტრამპის ის ერთ-ერთი საკვანძო თეზისი, რომ დადგა დრო, მოსკოვმა და ვაშინგტონმა ერთად იმუშავონ" - ციტირებს პესკოვს რუსული სახელმწიფო სააგენტო РИА.

Трамп сказал, что обсудил с Путиным прекращение конфликта в Украине
Президент США Дональд Трамп сказал, что в среду он поговорил с президентом России Владимиром Путиным о немедленном начале переговоров о прекращении конфликта в Украине.
«Мы также договорились, что наши соответствующие команды начнут переговоры немедленно, и мы начнем с того, что позвоним президенту Украины Зеленскому, чтобы проинформировать его о разговоре, что я и сделаю прямо сейчас», - говорится в сообщении Трампа на его платформе в социальных сетях.
Пресс-секретарь президента РФ Дмитрий Песков сказал российским СМИ, что Путин провел телефонный разговор с Трампом и что он завершился недавно.
Путин во время телефонного разговора пригласил Трампа посетить Москву.
«Президент России пригласил президента США посетить Москву», - сказал Песков, которого цитирует ТАСС.
Путин согласен с Трампом в том, что Москва и Вашингтон должны работать вместе.
«Президент России поддержал один из основных тезисов главы американского государства о том, что наступило время, чтобы наши страны работали вместе», - сказал Песков, которого цитирует РИА.