კორუფციის აღქმის ინდექსში საქართველოს ქულა უცვლელი დარჩა
„საერთაშორისო გამჭვირვალობის“ მიერ გამოქვეყნებული 2024 წლის „კორუფციის აღქმის ინდექსის“ (CPI) მიხედვით, საქართველოს ქულა უცვლელი რჩება და კვლავაც 53-ია. თუმცა გაუარესებულია წინა წლების მაჩვენებელთან შედარებით. მაგალითად, 2016 წელს 57-ით ფასდებოდა, 2018 წელს - 58-ით, მას შემდეგ კორუფციის ინდექსში საქართველოს პოზიციები თანდათანობით გაუარესდა და 2023 წელს 53-მდე ჩამოვიდა. აღნიშნული ქულა შენარჩუნდა 2024 წელსაც.
"ეს შედეგი მიუთითებს იმაზე, რომ საქართველოში წვრილმანი მექრთამეობა საყოველთაოდ გავრცელებული არ არის, თუმცა არც რაიმე კონკრეტული რეფორმები განხორციელებულა, რაც დაბალ დონეზე კორუფციასთან ბრძოლის კუთხით წინ გადადგმულ ნაბიჯად ჩაითვლებოდა.
ამასთან, საქართველო დაბალ დონეზე კორუფციის აღმოფხვრის კუთხით აღმოსავლეთ ევროპისა და შუა აზიის რეგიონში კვლავაც წამყვან პოზიციებზეა, რაც წლების წინ კორუფციასთან ბრძოლისა და საჯარო სერვისებზე ხელმისაწვდომობის მიზნით ჩატარებული რეფორმების ეფექტურობაზე მიუთითებს.
აღსანიშნავია, რომ ინდექსი არ ზომავს კორუფციის ისეთ კომპლექსურ ფორმებს, როგორიცაა სახელმწიფოს მიტაცება და კლეპტოკრატია. საქართველოში კორუფციის მხრივ მთავარი გამოწვევები კი სწორედ ესაა.
ცხადია, დაბალ დონეზე კორუფციის არ არსებობა არ ნიშნავს, რომ ქვეყანაში დემოკრატიის მაღალი ხარისხია და ყველა ინსტიტუტი გამართულად მუშაობს. მეტიც, წვრილმანი მექრთამეობის დაბრუნებაც სავსებით შესაძლებელია, თუ სისტემური რეფორმები არ გატარდება ანტიკორუფციული სისტემისა და დამოუკიდებელი ინსტიტუტების მშენებლობის, ასევე სამოქალაქო საზოგადოებისა და მედიისთვის ხელსაყრელი გარემოს შექმნის მიმართულებით,"- ნათქვამია TI-ის მიერ გამოქვეყნებულ რეიტინგში.
კორუფციის აღქმის ინდექსი ტრადიციულად 180 ქვეყანაში ტარდება. ქვეყნები ფასდება 100 ბალიანი სისტემით, სადაც 100 დადებითი, ხოლო 0 უარყოფითი შედეგია.
„CPI-ის ვიწრო არეალის გამო, ისეთი საკითხები, როგორიცაა დემოკრატიული უკუსვლა და სამოქალაქო თავისუფლების შეზღუდვა, არ არის ასახული ქულებში… ზოგიერთმა მთავრობამ არასწორად გამოიყენა მიღებული შედეგები დამახინჯებული ნარატივის შესაქმნელად. მაგალითად, საქართველოში, მთავრობამ CPI-ის ქულები 2012 წლიდან ვერ გააუმჯობესა, თუმცა აგრძელებს შედეგის დიდ მიღწევად წარმოჩენას, რათა გადაფაროს მისი სერიოზული თავდასხმები დემოკრატიულ პროცესებზე, კანონის უზენაესობასა და სამოქალაქო თავისუფლებებზე,"- ნათქვამია გამოქვეყნებულ ინფორმაციაში

Грузия сохранила свой показатель в Индексе восприятия коррупции
Грузия сохранила самый низкий показатель с 2015 года в Индексе восприятия коррупции (ИВК). Согласно рейтингу за 2024 год, опубликованному Transparency International (TI), Грузия получила 53 балла из 100 (как и в 2023 году). В организации отмечают, что подобный результат свидетельствует о том, что мелкое взяточничество не получило широкого распространения в Грузии, однако не было реализовано никаких конкретных реформ, которые можно было бы считать шагом вперед в плане борьбы с коррупцией.
Впрочем, как пишет TI, Грузия продолжает оставаться одной из ведущих стран в регионе Восточной Европы и Центральной Азии по искоренению мелкой коррупции. Однако в организации подчеркивают, что индекс не измеряет сложные формы коррупции, такие как захват государства и клептократия.
«Очевидно, что отсутствие коррупции на низовом уровне не означает, что в стране высокий уровень демократии и что все институты функционируют должным образом. Более того, возвращение мелкого взяточничества вполне возможно, если не будут проведены системные реформы по построению системы противодействия коррупции и независимых институтов, а также по созданию благоприятной среды для гражданского общества и СМИ», - говорится в отчете TI.
Кроме того, организация заявляет, что грузинские власти неоднократно и несправедливо использовали результаты в свою пользу:
«Некоторые правительства неправильно использовали результаты, чтобы создать искаженную картину. Например, в Грузии правительство не смогло улучшить свои показатели ИВК с 2012 года, однако продолжает представлять этот результат как крупное достижение, чтобы скрыть свои серьезные нападки на демократические процессы, верховенство закона и гражданские свободы. В предыдущие годы Transparency International в своем анализе ИВК отмечала, что основными проблемами с точки зрения коррупции в Грузии являются захват государства и рост клептократических практик».
Индекс восприятия коррупции традиционно проводится в 180 странах. Страны оцениваются по 100-балльной шкале, где 100 — положительный результат, 0 — отрицательный результат.