ადვოკატი: ბექა ჯაიანი გენდერის ნიშნით ჩადენილ მკვლელობას არ აღიარებს
ტრანსგენდერი ქალის კესარია აბრამის მკვლელობაში ბრალდებული ბექა ჯაიანის ადვოკატი გიორგი მდინარაძე აცხადებს, რომ ბექა ჯაიანი გენდერის ნიშნით ჩადენილ მკვლელობას არ აღიარებს, – იუწყება "რადიო თავისუფლება".
როგორც მან თბილისის საქალაქო სასამართლოში ბექა ჯაიანის სასამართლო სხდომის დასრულების შემდეგ განაცხადა, დღევანდელ სასამართლო სხდომაზე დაცვის მხარემ უდავოდა გახადა ბრალდების მხარის მტკიცებულებები, სამედიცინო ექსპერტიზის ნაწილის გარდა.
ადვოკატის თქმით, ბრალდებული ასევე არ აღიარებს სისტემატურ შეურაცხყოფას და ძალადობას.
"ჩვენ უდავოდ გავხადეთ მტკიცებულებები, რადგან ეს მტკიცებულებები დარწმუნებულები ვართ, რომ ვერ ადასტურებს ამ ნაწილში წარმოდგენილ ბრალდებას, რასაც ჩვენ ვდავობთ. სასამართლოს სხდომაზე დასკვნითი სიტყვის დროს შევაჯამებთ ყველაფერს, გვჯერა, რომ ამ ნაწილში ბექა ჯაიანი გამართლდება. იგი თავს დამნაშავედ ცნობს განზრახ მკვლელობაში და ნანობს", - განუცხადა, "რადიო ტავისუფლების" ცნობით, ჟურნალისტებს გიორგი მდინარაძემ.
მისი თქმით, "სამართლებრივი შეფასების საკითხია", პროკურორის მტკიცება, რომ "სამედიცინო ექსპერტიზით დასტურდება განსაკუთრებული სისასტიკით ჩადენილი მკვლელობა და აბრამიძის მიმართ განხორციელებული ძალადობა, რაზეც მოწმეები მიუთითებენ ჩვენებაში".
"სამედიცინო ექსპერტიზის დასკვნა და ჭრილობები ავტომატურად განსაკუთრებული სისასტიკით ჩადენილ მკვლელობას არ ნიშნავს. ეს არის სამართლებრივი შეფასების საკითხი. სამედიცინო ექსპერტი ვერ დაადგენს მკვლელობა სისასტიკით მოხდა თუ არა, ეს იურიდიული შეფასების საკითხია და ამას საბოლოოდ სასამართლო აფასებს. გააჩნია, ჭრილობა როდის არის მიყენებული, რომელმა გამოიწვია სიკვდილი. ამ 28 ჭრილობიდან სიკვდილის გამომწვევი მხოლოდ 4 ჭრილობა იყო, დანარჩენი მსუბუქი ხასიათის იყო. ექსპერტი პატარა ნაკაწრსაც დაზიანებად აღნიშნავს, ამიტომ ეს არ უნდა გავიგოთ, რომ ეს ჭრილობები იმისთვის იყო მიყენებული, რომ ის ტანჯვით მოეკლა, ასეთი განზრახვა ბექა ჯაიანას არ ჰქონია. სისტემატურ ძალადობას პირდაპირი მტკიცებულებები სჭირდება, როგორ დაადასტურებს ბრალდების მხარე ამას, როცა პირი გარდაცვლილია",- განაცხადა მდინარაძემ.
მკვლელობის მოტივზე საუბრისას ჯაიანის ადვოკატმა განმარტა, რომ მისი დაცვის ქვეშ მყოფს "შანტაჟის შეეშინდა".
"შანტაჟის შეეშინდა, როგორც პირადად მისი, ასევე მშობლების მიმართ იყო შანტაჟი, რაც ბრალდების მხარის მიერ წარმოდგენილია. მტკიცებულებებს დასკვნითი სიტყვის დროს შევაჯამებ",- განაცხადა მდინარაძემ.
ბექა ჯაიანს თავდაპირველად გენდერისა და გენდერული იდენტობის ნიშნებით შეუწყნარებლობის მოტივით, განსაკუთრებული სისასტიკით, დამამძიმებელ გარემოებაში ჩადენილი განზრახ მკვლელობა ედებოდა ბრალად. ეს სისხლის სამართლის კოდექსის 109-ე მუხლის „თ“ და „მ“ პუნქტებით ჩადენილი დანაშაულია. მოგვიანებით, ამას კიდევ ერთი, 126-ე მუხლის პირველი სეკუნდა ნაწილით ჩადენილი დანაშაული დაემატა.
დანაშაულების დამტკიცების შემთხვევაში ბექა ჯაიანს 16-დან 20 წლამდე, ან უვადო პატიმრობა ელის.
ბექა ჯაიანმა ლევან სამხარაულის ექსპერტიზის ბიუროში გაიარა ფსიქოლოგიური და ფსიქიატრიული ექსპერტიზა, რომლის შედეგიც 22 ნოემბერს გახდა ცნობილი. ექსპერტიზის დასკვნის თანახმად, კესარია აბრამიძის მკვლელობაში ბრალდებული კაცი სრულად შერაცხადია და მკვლელობის ჩადენის მომენტში ის „შერაცხად მდგომარეობაში იმყოფებოდა“.
37 წლის კესარია აბრამიძე 18 სექტემბერს თავის ბინაში იპოვეს მოკლული. გამოძიების ცნობით, მკვლელობამდე ერთი კვირით ადრე, კესარია აბრამიძესა და ბრალდებულს უთანხმოება მოუვიდათ და დაშორდნენ. მკვლელობის დღეს, 15:50 საათზე კი, ბრალდებულმა გასაშლელი დანა შეიძინა და მასთან შეხვედრა „განზრახვის სისრულეში მოყვანის მიზნით“ გადაწყვიტა.
მკვლელობაში ბრალდებული 26 წლის კაცი სამართალდამცავებმა 19 სექტემბერს დააკავეს. ბრალდების მხარე ირწმუნება, რომ ბექა ჯაიანი მაშინ დააკავეს, როდესაც იგი ოკუპირებულ აფხაზეთში გადასვლას გეგმავდა.

Убийца грузинской трансгендерной женщины не признает вины по нескольким статьям
В Тбилисском городском суде состоялось судебное заседание по делу Беки Джайани, обвиняемого в убийстве трансгендерной женщины Кесарии Абрамия. Как заявил адвокат Джаиани – Георгий Мдинарадзе, обвиняемый не признает свою вину в части убийства, совершенного с особой жестокостью, и по половому признаку. По словам адвоката, он также не считает себя виновным в систематических издевательствах и насилии.
«Мы убеждены, что эти доказательства не могут подтвердить предъявленное в этой части обвинение, которое мы оспариваем. Мы все подведем во время заключительного слова на заседании суда. Мы считаем, что Бека Джаиани будет оправдан в этой части. Он признает себя виновным в преднамеренном убийстве и раскаивается в этом», - заявил журналистам Георгий Мдинарадзе.
По его словам, « вопрос правовой оценки» - утверждения прокурора о том, что медицинская экспертиза подтверждает убийство, совершенное с особой жестокостью, и насилие, примененное к Абрамидзе, на что указывают свидетели в своих показаниях.
«Заключение медицинской экспертизы и раны автоматически не означают убийство, совершенное с особой жестокостью. Медицинский эксперт не может определить, было ли убийство совершено с особой жестокостью или нет, это вопрос правовой оценки, и в конечном итоге это оценит суд. Это зависит от того, когда была нанесена рана, какая из них стала причиной смерти. Из этих 28 ран только 4 были смертельными, остальные были незначительными. Эксперт отмечает даже небольшую царапину как травму, поэтому мы не должны понимать это так, что эти раны были нанесены с целью причинения ей страданий. У Беки Джаиани не было такого умысла. Систематическое насилие требует прямых доказательств, как обвинение будет доказывать это, когда человек мертв», - сказал Мдинарадзе.
Говоря о мотивах убийства, адвокат Джаяни пояснил, что его подзащитный «боялся шантажа», однако пока не уточнил что именно имел ввиду.
Беке Джаиани было предъявлено обвинение в умышленном убийстве, совершенном при отягчающих обстоятельствах, с особой жестокостью, по мотивам нетерпимости по признаку пола и гендерной идентичности. Позднее к этому деянию добавилось еще одно преступление, совершенное по части первой второй статьи 126 УК Грузии (Насилие).
Джаяни грозит от 16 до 20 лет тюрьмы или пожизненное заключение.
По данным следствия, 26-летний Бека Джаиани убил Кесарию Абрамидзе в ее же доме. Нападавший нанес трансгендерной женщине ножевые ранения, приведшие к гибели. Кесария Абрамидзе скончалась от полученных ран 18 сентября.Изначально расследование было возбуждено по статье «Умышленное убийство» (ст. 108 УК), позднее квалификация была ужесточена.