სასამართლომ "მთავარი არხის" ოპერატორ სერგი ბარამიძეს სიტყვიერი გაფრთხილება მისცა
"მთავარი არხის" ოპერატორი სერგი ბარამიძის საქმეზე მოსამართლემ წვრილმანი ხულიგნობის ნაწილში ადმინისტრაციული სამართალწარმოება შეწყვიტა, ხოლო მეორე მუხლის, სამართალდამცველის კანონიერი მოთხოვნის დაუმორჩილებლობის ნაწილში ბარამიძე სამართალდამრღვევად სცნო და მას სიტყვიერი გაფრთხილება მისცა.
შინაგან საქმეთა სამინისტროს წარმომადგენელი სასამართლო პროცესზე ამტკიცებდა, რომ სერგი ბარამიძე ადგილზე უმისამართოდ იგინებოდა და პოლიციას მუშაობაში ხელს უშლიდა.
ადმინისტრაციულ პასუხისგებაში მიცემული სერგი ბარამიძეც და მისი ადვოკატიც ასაბუთებდნენ, რომ მას არანაირი სამართალდარღვევა არ ჩაუდენია და ადგილზე ის პროფესიულ მოვალეობას ასრულებდა.
სერგი ბარამიძე სამართალდამცავებმა 19 ნოემბერს, მელიქიშვილის გამზირზე, იმ დროს დააკავეს, როცა ის სამსახურებრივ მოვალეობას ასრულებდა. ოპერატორი ადგილზე აქციის მონაწილეებსა და პოლიციას ორის მომხდარ დაპირისპირებას იღებდა, რა დროსაც მისი დაკავება მოხდა. დაკავებიდან მალევე, სერგი ბარამიძე ხელწერილის საფუძველზე გაათავისუფლეს. მისი თქმით, მას სახეში მუშტი სპეცრაზმელმა ჩაარტყა.
"დაკავებულებს ვიღებდი. არაფერი მოწოდება არ გამიგია არც ხალხისგან არც პოლიციიგან. დაკავებულებს რომ ვიღებდი, ამ დროს მოხდა ჩემი დაკავება. მეუბნებოდნენ სავალი ნაწილი რატომ არ დატოვეო, ჩვენ მოგიწოდეთ რომ სავალი ნაწილიდან უნდა გადასულიყავიო, მე მეუბნებიან ამას ოპერატორს. ძალადობა იყო. აი, თვალიც ნახე რას მიგავს. დაკავების დროს ძირს ვეგდე და მიტყამდნენ. ყველა მიტყამდა, ვისაც გაუხარდებოდა, ბევრნი იყვნენ", – განაცხადა მან "ტვ პირველთან" გათავისუფლების შემდეგ 19 ნოემბერს.
ბარამიძეს ადმინისტრაციულ სამართალდარღვევათა კოდექსის 166-ე და 173-ე მუხლებით გათვალისწინებული ქმედების ჩადენას ედავებოდნენ, რაც წვრილმან ხულიგნობასა და პოლიციელისადმი დაუმორჩილებლობას გულისხმობს.

Оператор Mtavari TV был признан судьей виновным и получил выговор
Оператор Mtavari TV Серги Барамидзе был признан судьей Тбилисского городского суда Манучаром Цацуа виновным по административному делу, ему был сделан выговор.
Барамидзе обвинили в нарушении первой части статей 166 и 173 Административного кодекса. Согласно протоколу правонарушения, 19 ноября 2024 года Серги Барамидзе нецензурно выражался на оппозиционном митинге на проспекте Меликишвили, препятствовал сотрудникам полиции в законном задержании человека и, несмотря на многочисленные призывы, не прекратил эти действия.
Барамидзе не согласился с содержимым протокола. Оператор утверждает, что не ругался матом — работал, выполнял свой долг.
«Полицейские, как дикари, срывались с места. Это они ругались матом. Один из спецназовцев прямо на меня пошел с кулаком», — заявил оператор оппозиционного телеканала.
Адвокат оператора Георгий Табатадзе представил видеодоказательства, свидетельствующие о насильственном задержании подзащитного, в результате которого Барамидзе был госпитализирован с травмами.
Табатадзе заявил, что во время задержания Серги Барамидзе подвергся избиениям и бесчеловечному обращению. Адвокат также подчеркнул, что Барамидзе работал, держа в руках телекамеру.
Адвокат также представил заявление исполнительного секретаря «Мечты» Мамуки Мдинарадзе, в котором, по словам адвоката, Мдинарадзе утверждает, что задержание Серги Барамидзе было ошибкой, и МВД отпустило его с извинениями.
Адвокат потребовал допроса Мдинарадзе. Судья отклонил ходатайство.
Он просмотрел видеозапись, представленную адвокатом, вместе со сторонами.
Между тем, представитель МВД заявил, что на видеозаписи видно только, что Серги Барамидзе оказывает сопротивление полиции.