კობახიძე კვლავ ჩადის არაბთა გაერთიანებულ საამიროებში
"ქართული ოცნების" მთავრობის ხელმძღვანელი ირაკლი კობახიძე მსოფლიო მთავრობათა სამიტში მიიღებს მონაწილეობას. ღონისძიებას 11-13 თებერვალს არაბთა გაერთიანებული საამიროები ქალაქ დუბაიში მასპინძლობს.
მთარობის ადმინისტრაციის ცნობით, კობახიძე სამიტის მონაწილეებს 11 თებერვალს სიტყვით მიმართავს.
"2025 წლის მსოფლიო მთავრობათა სამიტის მთავარი თემაა "მომავლის მთავრობების ჩამოყალიბება“ და მას 6 ათასზე მეტი მონაწილე ჰყავს. სამიტი, საერთაშორისო თანამშრომლობის ხელშეწყობისა და გამოწვევებთან გამკლავების ინოვაციურ გზებზე მსჯელობისთვის თავს უყრის მთელი მსოფლიოდან სხვადასხვა სფეროს წარმომადგენლებს. მათ შორის არიან მთავრობების მეთაურები, საერთაშორისო ორგანიზაციებისა და კერძო სექტორის ხელმძღვანელი პირები, ასევე წამყვანი ექსპერტები.
2025 წლის სამიტში 30-ზე მეტი სახელმწიფოსა და მთავრობის მეთაური, 80-ზე მეტი საერთაშორისო ორგანიზაცია და 140 ქვეყნის სამთავრობო დელეგაცია მონაწილეობს. რიგით მე-12 სამიტის პროგრამა ფოკუსირებულია 6 ძირითად თემატურ მიმართულებაზე: ეფექტური მართვა და ანგარიშვალდებულება; მომავლისა და გლობალური ეკონომიკის დაფინანსება; კლიმატი და მდგრადი ქალაქები; ადამიანზე ორიენტირებული მომავალი და შესაძლებლობების განვითარება; გლობალური ჯანმრთელობის ტრანსფორმაცია; განვითარებადი ტენდენციები და მომავალი" - ვკითხულობთ განცხადებაში.

Глава МИД Грузии: Всемирный саммит правительств — хорошая платформа для диалога с партнерами
Глава МИД Грузии Мака Бочоришвили заявила, что Всемирный правительственный саммит — очень хорошая платформа для диалога со странами-партнерами.
Она находится в Дубае в составе делегации премьера Грузии Ираклия Кобахидзе.
«В этих встречах участвуют представительные делегации довольно высокого уровня, и важно как участие Грузии и звучание голоса Грузии в рамках этого саммита, так и проведение двусторонних встреч с представителями разных стран, с высокопоставленными делегациями.
Безусловно, акцент в основном делается на экономических темах, однако саммит не ограничивается обсуждением только экономических тем, в его повестке дня очень важные вопросы, которые актуальны и для Грузии — как с точки зрения экономики, так и общего развития двусторонних отношений с различными странами», — заявила министр.
Напомним, Ираклий Кобахидзе 11-13 февраля примет участие во Всемирном правительственный саммит в ОАЭ. Об этом сообщила Администрация правительства. В составе его делегации: первый вице-премьер, министр экономики и устойчивого развития Леван Давиташвили, глава МИД Грузии Мака Бочоришвили, глава Минюста Анри Оханашвили и глава администрации правительства Леван Жоржолиани.
Главной темой Всемирного саммита правительств 2025 года является «Формирование правительств будущего». В нем участвуют более 6 тысяч человек.