პროკურატურამ "საბოტაჟის მცდელობის და მტრულ საქმიანობაში დახმარების" მუხლებით საქმე აღძრა
პროკურატურის ცნობით, უწყებამ "საბოტაჟის მცდელობის და მტრულ საქმიანობაში დახმარების" მუხლებით საქმე აღძრა.
საქმე აღიძრა მოძრაობა „ერთიანი ნეიტრალური საქართველოს“ წარმომადგენლების მიერ პროკურატურაში შეტანილი განცხადების საფუძველზე. თუმცა ვის წინააღმდეგ დაიწყო გამოძიება, ამის შესახებ განცხადებაში საუბარი არ არის.
"საქართველოს გენერალური პროკურატურის საგამოძიებო ნაწილში, 8 თებერვალს გამოძიება დაიწო საბოტაჟის დამამძიმებელ გარემოებაში, საბოტაჟის მცდელობის და საქართველოს სახელმწიფო ინტერესების ხელყოფის მიზნით, უცხოეთის ორგანიზაციისათვის და უცხოეთის კონტროლს დაქვემდებარებული ორგანიზაციისათვის მტრულ საქმიანობაში დახმარების ფაქტებზე, საქართველოს სისხლის სამართლის კოდექსის 318-ე მუხლის პირველი ნაწილით, 19,318-ე მუხლის მე-2 ნაწილით და 319-ე მუხლებით, რაც სასჯელის სახედ და ზომად 5 დან 10 წლამდე და 7 დან 15 წლამდე თავისუფლების აღკვეთას ითვალისწინებს.
სისხლის სამართლის საქმეზე გამოძიების დაწყებას საფუძვლად დაედო, საზოგადოებრივი მოძრაობა ,,ერთიანი ნეიტრალური საქართველოს’’ წარმომადგენლების მიერ, საქართველოს გენერალურ პროკურატურაში შემოტანილი განცხადება, სადაც ისინი ბოლო წლებში და განსაკუთრებით კი, ბოლო პერიოდში ქვეყანაში განვითარებულ მოვლენებთან დაკავშირებით მიუთითებდნენ და აღნიშნავდნენ, რომ შიდა თუ გარე აქტორების ქმედებებში იკვეთება საქართველოს სახელმწიფოს წინააღმდეგ მიმართული და საქართველოს კონსტიტუციური წყობილებისა და უშიშროების საფუძვლებისათვის საფრთხის შემცველი მოქმედებების ერთობლიობა.
საქართველოს გენერალური პროკურატურის საგამოძიებო დანაყოფთან ერთად საგამოძიებო ჯგუფში ჩაერთნენ, საქართველოს სახელმწიფო უსაფრთხოების სამსახურისა და შინაგან საქმეთა სამინისტროს შესაბამისი დანაყოფები, რათა ეფექტურად მოხდეს შესაბამისი ღონისძიებების გატარება და ყოველმხრივი, სრულყოფილი და ობიექტური გამოძიება, რომლის მიმდინარეობის და შესაბამისი სამართლებრივი შეფასებების შესახებ საზოგადოებას პერიოდულად მივაწვდით ინფორმაციას“, - ნათქვამია უწყების მიერ გავრცელებულ განცხადებაში.
ცნობისთვის: მოძრაობის დამფუძნებლები არიან ორგანიზაციის, „ყოფილი პოლიტპატიმრები საქართველოსთვის“, წარმომადგენლები ნანა კაკაბაძე და გელა ნიკოლაიშვილი, „ქართული ოცნების“ ყოფილი წევრი ვატო შაქარიშვილი, საქართველოს რესპუბლიკის უზენაესი საბჭოს ყოფილი წევრი და სატყეო დეპარტამენტის ყოფილი დირექტორი ბიძინა გიორგობიანი, შეიარაღებული ძალების გენერალური შტაბის უფროსის ყოფილი მოადგილე ლევან ნიკოლაიშვილი. მოძრაობას ასევე შეუერთდა პარლამენტის ყოფილი წევრი პეტრე მამრაძე.
„ერთიანი ნეიტრალური საქართველოს“ წევრები მიიჩნევენ, რომ „საქართველო უნდა გათავისუფლდეს ევროინტეგრაციის თემის პოლიტიკური მძევლობისგან“.

Генпрокуратура расследует факты содействия иностранной организации во враждебной деятельности
Генпрокуратура Грузии 8 февраля начала расследование по фактам содействия иностранной организации/или организации, которая находится под иностранным контролем, во враждебной деятельности, а также совершения саботажа при отягчающих обстоятельствах.
Прокуратура поясняет, что речь идет о посягательстве на госинтересы Грузии.
Уголовное дело ведется согласно части 1 статьи 318 УК Грузии, а также статье 19, 318, части 2-й и статье 319, которые предусматривают лишение свободы сроком от 5 до 10 лет и от 7 до 15 лет, соответственно, в качестве меры пресечения.
Подчеркнуто, что основанием для возбуждения уголовного дела послужило заявление, поданное в прокуратуру Грузии от представителей общественного движения «Единая нейтральная Грузия».
«Они указывают и отмечают, что в последние годы, и особенно в последний период, события, произошедшие в стране, свидетельствуют о совокупности действий, направленных против грузинского государства и создающих угрозу конституционному строю и основам безопасности Грузии», — отмечается в заявлении ведомства.
Напомним, основатели «Единой нейтральной Грузии» подали заявление в прокуратуру с требованием выявить и расследовать шпионскую сеть, действующую в Грузии. По их мнению, грузинское общество на протяжении лет наблюдало за скоординированной атакой против страны, в которой, по их мнению, участвуют как внешние акторы, так и лица, представляющие иностранные интересы в оппозиции.
Они считают, что эта «группа лиц» действует за пределами Грузии в соответствии с заранее разработанными планами. Одним из примеров в движении назвали «общеизвестный факт, когда следствие изъяло пиротехнику или другие средства, предназначенные для проведения насильственных митингов, из офисов различных партий».
Добавим, факт наличия пиротехники в офисе политической оппозиционной силы подтвердила на телекамеры лидер «Дроа!» Элене Хоштария.
Оппозиция считает, что заявление движения «Единая нейтральная Грузия» — это часть гибридной войны, и те, кто говорят о нейтралитете Грузии, возможно, являются агентами России.
Отметим, движение «Единая нейтральная Грузия», которое часто повторяет призывы партии «Грузинская мечта», было основано 10 июля 2024 года. Его учредителями являются представители организации «Бывшие политзаключенные за Грузию» Нана Какабадзе и Гела Николаишвили, бывший член «Грузинской мечты» Вато Шакаришвили, бывший член Верховного Совета Республики Грузия и бывший директор департамента лесного хозяйства Бидзина Гиоргобиани, бывший заместитель начальника Генштаба Вооруженных сил Грузии Леван Николаишвили, а также бывший член парламента Петре Мамрадзе.