SJC: 5 თებერვალს აფგან სადიგოვი რამდენიმე საათით უგონოდ იყო
"სოციალური სამართლიანობის ცენტრის" ინფორმაციით, 5 თებერვალს საექსტრადიციო პატიმრობაში მყოფი, მოშიმშილე აზრბაიჯანელი ჟურნალისტი აფგან სადიგოვი რამდენიმე საათის განმავლობაში უგონო მდგომარეობაში იმყოფებოდა.
ცენტრის ცნობით, მედიკოსების ჩარევით ამჟამად მისი მდგომარეობა სტაბილურია.
აფგან სადიგოვი ციხეში 142 დღეა შიმშილობს.
"3 თებერვალს სოციალური სამართლიანობის ცენტრმა გაავრცელა ინფორმაცია, რომ აფგან სადიგოვმა 2025 წლის 2 თებერვალს ხანგრძლივი შიმშილობის შემდეგ, აბსოლუტური შიმშილობა გამოაცხადა და უარი თქვა წყლის მიღებაზე. ჟურნალისტის ამ რადიკალური გადაწყვეტილების მიზეზი გახდა სასამართლოს მიერ მისი წინასწარი პატიმრობის 3 თვით გაგრძელება, მიუხედავად იმისა, რომ ადამიანის უფლებათა ევროპულმა სასამართლომ მიიღო დროებითი ზომა, რომელიც კრძალავს მის აზერბაიჯანში გადაცემას.
5 თებერვალს აფგან სადიგოვის ჯანმრთელობის მდგომარეობა უკიდურესად დამძიმდა და იგი რამდენიმე საათის განმავლობაში უგონო მდგომარეობაში იმყოფებოდა. N18 სამკურნალო დაწესებულების მედიკოსების ჩარევით ის კრიზისული მდგომარეობიდან გამოიყვანეს და ამ ეტაპზე მისი მდგომარეობა სტაბილურია.
6 თებერვალს, ოჯახის თხოვნითა და ადვოკატების რეკომენდაციით, აფგან სადიგოვმა თანხმობა განაცხადა წყლის მიღებაზე, თუმცა ის კვლავ აგრძელებს სრულ შიმშილობას.
აფგან სადიგოვი უკვე 142 დღეა შიმშილობს და მისი ჯანმრთელობის მდგომარეობა უკიდურესად საყურადღებოა. ამ დროისთვის მისი წონა 56 კილოგრამს შეადგენს, რაც დაკავების შემდეგ 40 კილოგრამზე მეტით არის შემცირებული. პენიტენციური დაწესებულების ექიმების შეფასებით, ხანგრძლივი შიმშილობის შემდეგ მისი ჯანმრთელობისთვის მოსალოდნელი ზიანი შეიძლება შეუქცევადი აღმოჩნდეს" - წერია SJC-ის განცხადებაში.
აფგან სადიგოვმა შიმშილობა მას შემდეგ გამოაცხადა, რაც მიგრაციის დეპარტამენტმა თავშესაფრის მიცემაზე უარი უთხრა.
14 იანვარს სოციალური სამართლიანობის ცენტრმა გაავრცელა ინფორმაცია, რომ სტრასბურგის სასამართლომ საქართველოს აფგან სადიგოვის აზერბაიჯანში ექსტრადიცია აუკრძალა.
31 იანვარს აფგან სადიგოვისთვის შეფარდებული საექსტრადიციო პატიმრობა მოსამართლე ლელა მარიდაშვილმა 3 თვით, 3 მაისამდე გაახანგრძლივა.
აზერბაიჯანული მედიაგამოცემის azel.tv-ის დამფუძნებელი და მთავარი რედაქტორი აფგან სადიგოვი შინაგან საქმეთა სამინისტრომ აზერბაიჯანთან შემდგომი ექსტრადირების მიზნით 3 აგვისტოს თბილისში დააკავა.

Состояние Афгана Садыгова крайне тяжелое - Центр социальной справедливости
Cостояние азербайджанского журналиста Афгана Садыгова, находящегося в экстрадиционном заключении, «стало крайне тяжелым» 5 февраля, и «он несколько часов находился без сознания», сообщает НПО «Центр социальной справедливости».
«Благодаря вмешательству врачей медучреждения для обвиняемых и осужденных №18 он был выведен из кризиса и на данном этапе его состояние стабильное. 6 февраля по просьбе семьи и рекомендации адвокатов Афган Садыгов согласился получать воду, хотя продолжает держать полную голодовку», — говорится в заявлении правозащитной организации.
Афган Садыгов голодает в лечебно-профилактическом учреждении для обвиняемых и осужденных № 18. По данным «Центра социальной справедливости», его вес на данный момент составляет 56 килограммов, он похудел более чем на 40 кг.
«По оценке врачей исправительного учреждения, ущерб его здоровью после длительной голодовки может быть необратимым».
Он голодал со 2 февраля и отказывался пить какую-либо жидкость. Афган Садыгов объявил голодовку после того, как 31 января судья Тбилисского городского суда Лела Маридашвили согласилась с прокуратурой и продлила срок содержания под стражей Афгана Садыгова до 3 мая.
Адвокат утверждает, что на данном заседании у прокуратуры не было никаких весомых, реальных доказательств, которые бы подтверждали угрозу побега Афгана Садыгова.
По словам правозащитницы Кети Чутлашвили, суд также не принял во внимание решение Европейского суда по правам человека о применении временной меры, которая запрещает правительству Грузии выдавать Афгана Садыгова Азербайджану до 4 марта 2024 года.
Главный редактор азербайджанского СМИ Azel.Tv Афган Садыгов был задержан в Тбилиси 3 августа 2024 года. Он прибыл в Грузию в декабре 2023 года и планировал покинуть страну за две недели до задержания, но ему не позволили это сделать.
4 августа прошлого года Тбилисский городской суд приговорил Афгана Садыгова к трем месяцам экстрадиционного ареста. Его жена рассказала, что власти Азербайджана преследуют Афгана Садыгова за его критическую позицию и что ему грозит смерть в случае экстрадиции на родину.
Сейчас состояние здоровья Афгана Садыгова осложняется еще и тем, что в 2020 году, когда его арестовали в Азербайджане, он держал голодовку в заключении 242 дня, и его здоровье в то время серьезно пошатнулось.