რუსეთმა მის მიერ ოკუპირებულ აფხაზეთს დაფინანსება აღუდგინა
მოსკოვმა რუსეთის მიერ ოკუპირებულ აფხაზეთს დაფინანსება აღუდგინა. სოხუმმა კრემლისგან თანხების კვლავ მიღება მას შემდეგ დაიწყო, რაც დე-ფაქტო ხელისუფლებამ მზადყოფნა გამოთქვა, დაუბრუნდეს მოსკოვთან გაფორმებული იმ ე.წ. საინვესტიციო შეთანხმების განხილვას, რომელიც გასული წლის ბოლოს აფხაზეთში მასობრივი პროტესტისა და მის გამო დე-ფაქტო პრეზიდენტ ასლან ბჟანიას გადადგომის მიზეზად იქცა.
რუსეთის ფინანსთა სამინისტრომ გაავრცელა განცხადება, რომლის თანახმად, აფხაზეთის სოციალურ-ეკონომიკური განვითარებისთვის გათვალისწინებული პირველი 344 მლნ რუბლი რესპუბლიკას უკვე გადაერიცხა. ჯამში კი, 2025 წლის აფხაზური ბიუჯეტის თანახმად, სოხუმი მოსკოვისგან 5,2 მლრდ რუბლის მიღებას ვარაუდობს და როგორც რუსეთის ფინანსთა მინისტრმა ანტონ სილუანოვმა განაცხადა, "თანამშრომლობის ყველა პერსპექტიული გეგმა აუცილებლად განხორციელდება".
6 თებერვალს ცნობილი გახდა, რომ დე-ფაქტო პრეზიდენტობის კრემლის მიერ ფაქტობრივად ღიად მხარდაჭერილი კანდიდატი ბადრა გუნბა ხსენებული სადავო შეთანხმების გადახედვის ინიტიავით გამოდის. "დოკუმენტი ბევრ კითხვას წარმოშობს, მაგრამ იმის გათვალისწინებით, რომ ინვესტიციები გარდაუვალ აუცილებლობას წარმოადგენს აფხაზეთის გავითარებისთვის, თუკი ინტერესთა ბალანსი იქნება დაცული, შეგვიძლია, შეთანხმების განხილვას დავუბრუნდეთ" - განაცხადა გუნბამ რუსეთის მთავრობის ვიცე-პორემიერ ალექსანდრე ნოვაკთან შეხვედრაზე. საპასუხოდ ნოვაკი "სრულიად დაეთანხმა" და "ყველა მხარის ინტერესების გათვალისწინებით" დოკუმენტის ახალი პროექტის მომზადების პირობა დადო. ამავდროულად ნოვაკმა აცნობა გუნბას, რომ 7 თებერვლიდან რუსეთი აფხაზეთს ელექტროენერგიის მუდმივ მიწოდებას აღუდგენს, რათა რესპუბლიკა ამჟამინდელი სისტემატიური გათიშვებისგან იხსნას.
ცნობისთვის: რუსეთმა აფხაზეთის საბიუჯეტო სფეროს თანამშრომლებს, მათ შორის ძალოვანებს, მედიკოსებს, პედაგოგებსა და სხვებს დაფინანსება 2024 წლის სექტემბერში "გარკვეული ვალდებულებების შეუსრულებლობის გამო" შეუწყვიტა. რა ვალდებულებებზე იყო საუბარი - მოსკოვს საჯაროდ არ დაუკონკრეტებია, თუმცა დე-ფაქტო ხელისუფლებამ აგვისტოში განაცხადა, რომ აფხაზეთის ტერიტორიაზე რუსული სამხედრო-საზღვაო ბაზის განთავსება გადაიფიქრა. მოსკოვის დაფინანსების შეწყვეტიდან მალევე რესპუბლიკაში საბიუჯეტო სფეროს თანამშრომლების ანაზღაურების გაცემის კუთხით პრობლემები გაჩნდა: დე-ფაქტო ფინანსთა მინისტრი ვლადიმირ დელბა აცხადებდა, რომ მთელი ფული რუსეთიდან შემავალი ელექტროენერგიის საფასურის გადახდას ხმარდებოდა და მოსკოვს სოციალური დაფინანსების აღდგენის თხოვნით მიმართავდა.
საპასუხოდ რუსეთის საგარეო საქმეთა მინისტრი სერგეი ლავროვი აფხაზეთის ფინანსური მხარდაჭერის შეწყვეტას "ვალდებულებათა ბალანსს" უკავშირებდა და მართალია, ვალდებულებები საჯაროდ არც მას დაუკონკრეტებია, მაგრამ მალევე აფხაზურმა "პარლამენტმა" მოსკოვისთვის დაპირებული კანონპროექტების მიღება დაიწყო: სექტემბერში აფხაზმა "დეპუტატებმა" ეკონომიკურ საქმეებზე სასამართლო და საარპიტრაჟო გადაწყვეტილებების ურთიერთაღიარებისა და ურთიერთაღსრულების შესახებ შეთანხმების რატიფიცირება მოახდინეს. თუმცა ე.წ. საინვესტიციო შეთანხმების რატიფიცირება სახალხო პროტესტის გამო ვერ მოხერხდა. დოკუმენტი, რომელიც რუსულ კომპანიებს აფხაზეთში საკუთარი პროექტების პრაქტიკულად უფასოდ რეალიზების შესაძლებლობასა და მთელ რიგ სხვა პრივილეგიებს ანიჭებს, 3 დეკემბერს საბოლოოდ ჩავარდა.

06-02-2025 23:22:53 Конфликты
Абхазия вновь начала получать деньги от России после того, как власти непризнанной республики предложили вернуться к вопросу инвестиционного соглашения с Москвой. Минфин РФ сообщил, что направил средства на социально-экономическое развитие Абхазии. Речь идет о сумме в 344 млн рублей. В общей сложности, согласно бюджету республики на 2025 год, она рассчитывает получить от России 5,2 млрд рублей. Глава Минфина Антон Силуанов подчеркнул, что все перспективные планы сотрудничества будут соблюдаться.
6 февраля стало известно, что кандидат в де-факто президенты Абхазии Бадра Гунба выступил за пересмотр инвестиционного соглашения с Россией, которое привело к массовым протестам в республике и отставке ее главы Аслана Бжании. "Документ вызвал много вопросов, но инвестиции необходимы для развития Абхазии, поэтому, если баланс интересов будет соблюден, к нему можно вернуться", сказал Гунба на встрече с российским вице-премьером Александром Новаком. В ответ тот заявил, что «абсолютно согласен», и пообещал подготовить новый проект соглашения "с учетом интересов всех сторон". Новак также сообщил, что с 7 февраля Россия возобновит круглосуточные поставки электроэнергии в Абхазию, чтобы избавить ее от веерных отключений, которые происходили до сих пор.
Россия прекратила социальные выплаты сотрудникам силовых структур, врачам, учителям и другим бюджетникам Абхазии в сентябре 2024 года из-за «невыполнения» неких обязательств. Официально причины не раскрывались, однако в августе местные власти сообщили, что передумали размещать на своей территории базу военно-морского флота РФ. Из-за остановки помощи от Москвы в республике возникла нехватка средств для выплат бюджетникам. Исполняющий обязанности главы Минфина Владимир Делба отмечал, что все деньги идут на оплату поступающего из России электричества, и просил Москву восстановить социальное финансирование.
Глава Министерства иностранных дел РФ Сергей Лавров объяснял решение прекратить поддержку «балансом обязательств». После этого де-факто парламент Абхазии начал принимать обещанные российской стороне законопроекты. В сентябре местные "депутаты" ратифицировали соглашение «О признании и приведении в исполнение судебных и арбитражных решений по экономическим делам». Однако ратифицировать инвестиционное соглашение им уже не удалось из-за недовольства жителей. Документ, позволяющий российским компаниям практически бесплатно реализовывать проекты в Абхазии и иметь преимущество в получении энергии, был окончательно отклонен 3 декабря.